wnętrze w stylu francuskim

Lekcja stylu: jak urządzić wnętrze w stylu francuskim?

Jak to urządzić?

Styl francuski to połączenie historii, lekkości i niewymuszonej elegancji. Kiedyś łączył w sobie przepych, antyczną harmonię i wpływy kultury chińskiej, dziś rządzi nim eklektyzm. Dzięki temu sprawdzi się niemal w każdym wnętrzu i, w zależności od potrzeb, będzie oazą odpoczynku albo polem do artystycznego wyrazu.

reklama
We wnętrzach urządzonych w stylu francuskim odnajdziemy wpływy sztuki antycznej. To nie tylko rzeźby i dekoracje, ale również harmonia, właściwe proporcje i symetria.

Jak powstał styl francuski?

Korzenie dzisiejszego stylu francuskiego sięgają XVII wieku, czyli epoki Ludwika XIV. To czas, w którym w sztuce wybrzmiewał walor dekoracyjny. Miał podkreślać status dworu, gloryfikować najpotężniejszego monarchę Europy – Króla Słońce, jak nazwano Ludwika XIV, a także budować prestiż królestwa Francji i Nawarry.

Z jednej strony forma pełna przepychu i monumentalizmu, z drugiej – rytm i myśl przewodnia porządkująca bogactwo detali. To wszystko okraszone wpływami sztuki antycznej, ceniącej harmonię i piękno. Tak w skrócie można opisać tzw. francuski barok, przodka współczesnego stylu francuskiego.

Lekkość we współczesnych wnętrzach

Dla odmiany dziś w stylu francuskim szukamy lekkości i nonszalancji, zaledwie muśniętych połyskiem. Porządek i elegancję, w których dziś chcemy odpoczywać od zgiełku i bodźców, nadal uzupełniają elementy odziedziczone po czasach Ludwika XIV. Jak połączyć przeszłość z nowoczesnością i własnym stylem?

Wnętrza w stylu francuskim są przestronne i jasne. Styl ten jest wręcz stworzony do wysokich wnętrz kamienic z adekwatnie wysokimi oknami. Najlepiej jeśli są one podkreślone ładną, białą stolarką. Efekt spotęgują jasne kolory ścian. Do tego zadania wybierzmy pastele: beże, odcienie bieli, błękit, a nawet jasny, pudrowy róż. Ściany dobrze ozdobić boazerią, listwami przysufitowymi lub sztukaterią, tą ozdobną lub prostą w formie. Sprawdzi się również jasna tapeta z błyszczącymi elementami z regularnym wzorem, na przykład roślinnym. Takie rozwiązania, podobnie jak rozety sufitowe, uporządkują wnętrze i wprowadzą do niego symetrię.

 

Meble w stylu francuskim

Przy wyborze mebli do wnętrz w stylu francuskim warto kierować się zasadą lekkości oraz łączeniem tradycji z nowoczesnością. Klucz doboru to z jednej strony neutralna kolorystyka dopasowana do tej, która zdobi ściany, a z drugiej – motywy typowe dla XVI i XVII wieku.

Styl francuski to przede wszystkim ludwikowskie fotele, kanapy oraz krzesła, zdobione rzeźbieniami i atłasową tapicerką. Można rozpoznać je po przeskalowanych proporcjach, co charakterystyczne dla stylu Ludwika XIV, kabriolowych nóżkach (styl Ludwika XV), a także prostych, klasycystycznych formach, które stały się modne za panowania kolejnego władcy – Ludwika XVI.

Nie zapominajmy też o fikuśnych konsolach, eleganckich toaletkach, które są kwintesencją stylu francuskiego czy też perełkach takich jak, chociażby łóżko à la duchesse. To rodzaj szezlonga, typowego dla stylu Ludwika XIV. Typowymi zdobieniami są okucia, złocenia i cyzelowania oraz marketeria, czyli dekoracyjne wzory ułożone z forniru, kości słoniowej lub marmuru, które zdobią powierzchnię mebli. Marmur, podobnie jak szkło, świetnie sprawdzi się też jako blat lekkiego stolika, wykonanego z chromowanego metalu w kolorze srebra albo złota.

> Zobacz także: Pałacowo i surowo: styl loftowy obok francuskiej klasyki <

Istotnym elementem wystroju wnętrz w stylu francuskim jest oświetlenie. Najlepiej, jeśli ozdobny żyrandol albo kinkiety będą przypominały kryształowe odpowiedniki.  Co istotne, strojna oprawa oświetlenia sprawdzi się nie tylko w salonie, ale również w łazience z wolnostojącą wanną i z płytkami podłogowymi ułożonymi w geometryczne wzory. Lekkość i dekoracyjność z powodzeniem będzie kontrastować z loftowym wykończeniem lub uzupełniać eleganckie wykończenie wnętrza.
 

Szklane puzderka, drobne złocenia, lustra, świeże kwiaty i dekoracyjne cyzelowania mebli to akcenty, które dopełnią aranżację wnętrza w stylu francuskim.

Wnętrza w stylu francuskim: wzory i ornamenty

W przypadku stylu francuskiego ważny jest połysk. Odpowiednimi dodatkami będą więc lustra w dekoracyjnych ramach, a także szklane i kryształowe puzderka ze złotymi lub srebrnymi elementami. Innymi, charakterystycznymi detalami są też ozdobne zegary i drobiazgi, w stylu których odnajdziemy wpływy antyczne oraz orientalne. Te ostatnie mogą nawiązywać do stylu chinoiserie, czerpiącego z kultury chińskiej. U jego podstaw leży nuta ważnego we wnętrzach francuskich eklektyzmu.

Zwieńczeniem całości są bukiety świeżych kwiatów ustawione na stoliku nocnym lub na stole w jadalni. Warto też pamiętać o roślinnych motywach typowych dla stylu francuskiego. Są to liście nenufarów, lilie i akanty.

Kuzyni stylu francuskiego

Francuskie wnętrza to nie tylko paryski szyk, ale i styl prowansalski oraz nostalgiczny, naturalny i nawiązujący do tradycji – klimat Bretanii. Z pierwszym z nich kojarzą nam się śródziemnomorskie zioła: lawenda, bazylia, tymianek i rozmaryn, a także pastelowe barwy, wygodne meble z naturalnego drewna, przetarcia na białej farbie i dodatki vintage.

Życie w Bretanii nieodzownie związane jest z oceanem, stąd marynistyczne akcenty i kolor błękitny zestawiony z bielą. Meble są proste i masywne, bo łączą to, co zgodne z tradycją z tym, co solidne. Przywiązanie do natury odzwierciedlają neutralne barwy i surowe tkaniny jak chociażby len. Bretania słynie też ze wspaniałej kuchni, dlatego to ona wraz z jadalnią jest najważniejszym miejscem w domu.

Więcej pomysłów i aranżacji, jak urządzić wnętrza w stylu francuskim zobaczysz w galerii zdjęć

ZDJĘCIA: archiwum Werandy/ Aneta Tryczyńska, Michał Mutor