Skrzynka na listy do wmurowania – jaką wybrać i gdzie zamontować?
Jak to urządzić?Rzeczy tak z pozoru prozaiczne jak skrzynki na listy mają ogromny wpływ na estetykę całej przydomowej przestrzeni. Fakt ten nie wynika znikąd, gdyż nawet najmniejsze detale definiują styl każdego domu i nie bez powodu to właśnie na nie projektanci zwracają największą uwagę. Skrzynki na listy różnią się konstrukcją – występują np. jako modele montowane na drzwi lub na ogrodzenie, lecz także jako te do wmurowania, znane jako przelotowe. Jak wybrać odpowiedni model? Odpowiadamy!
Skrzynki na listy – jeden z najważniejszych elementów przestrzeni przydomowej
Skrzynki na listy to dla wielu osób akcesorium wyłącznie praktyczne, służące jedynie do przechowywania listów w bezpiecznych warunkach aż do czasu ich odbioru przez adresata. Podstawą jest zatem taka szczelina wrzutowa, aby listy były przechowywane w zamknięciu aż do czasu ich otwarcia przez osobę, która ma klucz lub kod do zamka. Niektórzy jednak oceniają skrzynki również jako ciekawy element ozdobny, którym można zmienić stylistykę swojego domu.
Skrzynki na listy są zupełnie różne w zależności między innymi od kraju i upodobań jego mieszkańców. W USA skrzynki są zazwyczaj wolnostojące z charakterystycznym wiekiem i „piórkiem”, które ma po podniesieniu przez listonosza symbolizować wrzucenie listu do wnętrza. Częstym widokiem w naszym kraju są skrzynki montowane na ogrodzeniu od strony zewnętrznej, oczywiście zamykane i dobrze zabezpieczone. Coraz częściej jednak decydujemy się na skrzynki do wmurowania, znane jako przelotowe.
Skrzynka na listy do wmurowania – czy to dobre rozwiązanie?
Skrzynki do wmurowania składają się tak naprawdę z dwóch oddzielnych części – zewnętrznej, widocznej od strony ogrodzenia, oraz wewnętrznej, znajdującej od strony posesji. Oba panele mają na celu zrealizowanie dwóch odrębnych funkcji.
-
Wrzutowy panel zewnętrzny to element widoczny z zewnętrznej strony posesji jako płaską skrzynkę. List, po wrzuceniu go przez listonosza, nie zatrzymuje się jednak w tym miejscu, a przechodzi dalej przez kabinet.
-
Kabinet w kształcie rękawa o regulowanej długości ustawiony pod niewielkim kątem służy po to, aby list po wrzuceniu przez listonosza dotarł aż do panelu znajdującego się po drugiej stronie ogrodzenia.
-
Kieszeń znajduje się od strony posesji i służy jako miejsce magazynowania listów i przesyłek aż do ich wyciągnięcia przez właściciela.
Rozwiązanie to łączy zatem trzy oddzielne elementy w jedną, spójną całość.
Zalety skrzynek do wmurowania
Każda skrzynka na listy do wmurowania ma kilka zalet, przez które klienci sięgają po nią zdecydowanie coraz częściej. Przede wszystkim z uwagi na:
-
bezpieczeństwo – listy, które zostały wrzucone przez panel zewnętrzny, nigdy nie zostają na zewnątrz posesji jak w przypadku modeli montowanych na ogrodzeniu. Zamiast tego „spadają” przez nachylony kabinet aż do kieszeni, w której będą czekać na właściciela. To bardzo dobre rozwiązanie z punktu widzenia bezpieczeństwa i ochrony korespondencji;
-
wygodę – wyciąganie listów ze skrzynki znajdującej się z zewnętrznej strony ogrodzenia wymaga wyjścia poza posesję, zupełnie przeciwnie, niż w przypadku skrzynek do wmurowania;
-
atrakcyjny wygląd – skrzynki wrzutowe są wysoce atrakcyjnym rozwiązaniem, gdyż są praktycznie całkowicie zlicowane z murem, dzięki czemu nie odstają od niego na kilka-kilkanaście centymetrów.
Warto wiedzieć, że każda z powyższych zalet zależy tak naprawdę od sposobu montażu, ten jednak nie wszędzie jest możliwy. Warto przemyśleć to rozwiązanie na etapie planowania ogrodzenia, aby przygotować miejsce, które później znacznie łatwiej zaaranżować.
Gdzie zamontować skrzynkę do wmurowania?
Podczas wyboru miejsca na skrzynkę na listy warto zadbać przede wszystkim o to, aby listonosz nie musiał jej poszukiwać wokół całej posesji. Wiele osób dbając o estetyczne i minimalistyczne wykończenie ogrodzenia, montuje skrzynkę w najmniej widocznym miejscu. To bardzo złe rozwiązanie z praktycznego punktu widzenia, lecz także po części z estetycznego.
Wmurowana skrzynka na listy może bowiem poprawić estetykę ogrodzenia i „spiąć” ja w spójną i jednolitą całość. Dobrym miejscem jest przestrzeń obok furtki – to właśnie tam listonosze spodziewają się skrzynki na listy. Warto umieścić ją na odpowiedniej wysokości, np. około 150-160 cm, dzięki czemu będzie znajdowała się nieco poniżej poziomu wzroku listonosza.
Jeśli nie masz murku, zamontuj specjalną skrzynkę na listy w przęśle. Nie będzie co prawda chronić korespondencji w taki sam sposób jak modele do wmurowania, lecz również ma drzwiczki z drugiej strony.
Stylistyka też się liczy
Warto wiedzieć, że każda skrzynka na listy do wmurowania różni się przede wszystkim stylistyką. Dopasuj ją do stylu, w którym została wykończona cała elewacja.
-
Styl klasyczny – zazwyczaj kolorystyka domów w stylu klasycznym obraca się wokół brązu i tak też powinno być w przypadku dodatków. Wiele osób decyduje się na brąz metaliczny, który dzięki lekko satynowej powierzchni świetnie komponuje się z tradycyjnymi elewacjami.
-
Styl nowoczesny – w tym przypadku skrzynki na listy również warto dopasować do estetyki całego domu i wybrać taki kolor, który będzie spójny głównie z ogrodzeniem. Dużą popularnością cieszą się modele czarne, które idealnie komponują się z antracytowymi przęsłami.
Nie można także pominąć tych najbardziej uniwersalnych modeli w odcieniu srebra. Doskonale komponują się z większością kolorów elewacji i ogrodzeń, a przy tym także sprawiają wrażenie luksusowych i estetycznych. Warto je wybrać zawsze wtedy, kiedy czerń oraz brąz wydają się nie pasować do pozostałej części aranżacji.
Koniecznie jest także zwrócenie uwagi na kwestię innych stalowych elementów ogrodzenia, w tym klamek, które powinny zgrywać się kolorystycznie ze skrzynką. Co ciekawe, można również zrezygnować z osobnego domofonu – wiele modeli skrzynek ma wbudowany głośnik oraz mikrofon.
Jakość ma znaczenie
Oczywiście skrzynki na listy do wmurowania są narażone na intensywną eksploatację i działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Deszcz, intensywne promieniowanie ultrafioletowe czy mróz mogą zniszczyć strukturę nawet z pozoru najtrwalszego materiału. Wynik? Zużyta, wyblaknięta i popękana powierzchnia zewnętrzna.
Aby tego uniknąć, wybieraj skrzynki wrzutowe wysokiej jakości, wykonane ze stali nierdzewnej i zabezpieczone np. ocynkiem lub malowaniem proszkowym. Wymiana raz zamontowanej skrzynki jest problematyczna, dlatego z reguły warto wybrać model z wyższej półki cenowej, aby móc użytkować go przez wiele kolejnych lat.
Materiał Partnera
Fot. Materiały partnera, Shutterstock.com