Przydatne funkcje krzeseł biurowych: sprawdź, jak możesz ułatwić sobie pracę
Jak to urządzić?Jeśli wiele godzin dziennie spędzasz przy biurku, wiesz zapewne, jak ważna dla zdrowia i komfortu jest anatomiczna budowa fotela do biurka. Ergonomia mebli nie ogranicza się jednak wyłącznie do ich idealnego dopasowania do ciała. Obejmuje również kilka bardzo dodatkowych funkcji – co prawda nie niezbędnych, ale bardzo przydatnych podczas pracy biurowej. Dowiedz się, które z nich mają tu największe znaczenie…
Fotele obrotowe do biurka z funkcją anti-schock
Funkcja anti-shock najczęściej dostępna jest w zaawansowanych modelach krzeseł biurowych. Nie występuje samodzielnie, ale w zestawieniu z innymi udogodnieniami, takimi jak:
-
synchroniczna regulacja siedziska i oparcia – mechanizm ten umożliwia jednoczesną zmianę pozycji obu tych elementów, aby w każdym ustawieniu ciało znajdowało stabilne podparcie;
-
funkcja bujania – w wielu modelach możliwe jest wychylanie się fotela o przynajmniej kilkanaście stopni;
-
możliwość blokady i ustawienia fotela w kilku różnych pozycjach.
W każdym z tych przypadków, zwolnienie blokady lub powrót do ustawienia pionowego może skutkować gwałtownym ruchem oparcia. To z kolei, bolesnym uderzeniem w plecy, a nawet upadkiem. Takim sytuacjom ma właśnie zapobiegać mechanizm anti-shock. Dzięki niemu wszystkie elementy fotela obrotowego poruszają się płynnie, a nie skokowo.
Wysuwane siedzisko fotela do biurka
Kluczowe dla wygody użytkowania krzesła do biurka: https://novodom.pl/k/krzesla-biurowe jest jego dokładne dopasowanie do wzrostu i sylwetki. Jeśli błędnie wyliczysz rozmiary, to w niektórych sklepach internetowych (np. sklepie meblowym Novodom), możesz skorzystać z opcji wymiany mebla na inny model w ciągu 100 dni.
Co jednak zrobić, jeśli z fotela korzysta kilka osób o różnym wzroście? Albo kupujesz fotel do biurka dla szybko rosnącego dziecka i nie chcesz wymieniać go już po kilku miesiącach? Wybierz model z możliwością regulacji. Umożliwi Ci on płynne poruszanie siedziskiem w pionie, niezależnie od ustawienia oparcia.
W ten sposób siedzisko zapewni optymalne podparcie osobom o różnym wzroście.
Jest to również ważna funkcja dla osób o wzroście przekraczającym tzw. średni poziom. Jeśli mierzysz więcej niż 190 cm, rozważ zakup krzesła do biurka z wysuwanym siedziskiem.
Regulowane podparcie dla lędźwi
Funkcję bliźniaczą do wysuwanego siedziska fotela obrotowego do biurka pełni podparcie dla pleców z możliwością regulacji. Mechanizm ten umożliwia umieszczenie specjalnej podpórki dla lędźwi (przypomina małą poduszkę) na pożądanej wysokości, a dzięki temu dopasowanie fotela do specyficznych potrzeb konkretnej osoby.
W ten sposób, niezależnie od Twojego wzrostu, zapewniasz podparcie najbardziej narażonej na przeciążenia części pleców.
Fotele do biurka z mechanizmem samohamującym
Płynność systemu jezdnego w fotelu obrotowym jest ważnym czynnikiem wyboru odpowiedniego modelu. Niestety, w niektórych sytuacjach zaleta ta może zamienić się w wadę. Na śliskich powierzchniach nawet najlepszej jakości kółka mogą nie mieć właściwej przyczepności i toczyć się samoistnie, co jest szczególnie niebezpieczne podczas wstawania i siadania.
Przykrym wypadkom zapobiega mechanizm samohamujący, który blokuje koła, jeśli fotel nie jest obciążony. Co ważne, zazwyczaj musi to być obciążenie równomierne. System jezdny nie odblokuje się więc, jeśli staniesz na fotelu. Oczywiście nie należy używać fotela w ten sposób, ale zawsze warto zakładać wystąpienie takiego incydentu, zwłaszcza jeśli kupujesz fotel dla dziecka.
To proste i wbrew pozorom wcale nie rzadkie rozwiązania techniczne, które znacząco zwiększają użyteczność i bezpieczeństwo fotela. Niekoniecznie muszą też przekładać się znacząco na wyższe koszty zakupu mebli, dlatego warto mieć je w pamięci.
Materiał Partnera
Zdjęcie główne: Shutterstock/ fizkes