Aranżacja wnętrza to nie lada wyzwanie dla osób, które zdecydowały się na niewielki dom zamiast mieszkania w bloku. Odpowiednio zaprojektowane pomieszczenia będą nie tylko przytulne i funkcjonalne, ale również sprawią wrażenie większych niż są w rzeczywistości. Zobaczcie nasze wskazówki i inspiracje.

Wnętrza łatwe w aranżacji – jaki wybrać projekt?

Wybierając niewielki dom jednorodzinny z katalogu projektów, warto zwracać uwagę na dodatkowe parametry, które w innej sytuacji zostałyby pominięte. W przypadku małej przestrzeni liczy się  każdy centymetr, a jeśli dom przeznaczony jest dla rodziny, dobra aranżacja często graniczy z cudem. Poniżej kilka wskazówek, które ułatwią wybór najlepszego układu przy ograniczonej powierzchni.

W przypadku domów piętrowych lub z poddaszem użytkowym, które są najczęściej wybierane przez młodych inwestorów, najlepszym rozwiązaniem będzie strefa dzienna umiejscowiona na parterze, a nocna na wyższej kondygnacji. Z kolei w domach parterowych, popularnych wśród seniorów i rodzin z dziećmi ze względu na wygodną komunikację, zadanie jest nieco trudniejsze. Część dzienna powinna znajdować się po przeciwległej stronie strefy wypoczynku. Dzięki temu domownicy będą mieli miejsca zarówno do wspólnego spędzania czasu, jak i do prywatności i wypoczynku.

W większości projektów domów strefa dzienna jest otwarta i wyraźnie oddzielona od nocnej. Salon, kuchnia i jadalnia są ze sobą połączone, dzięki czemu zyskuje się dodatkową przestrzeń (którą zajęłyby ściany działowe), a dom staje się optycznie większy. Przedłużeniem salonu jest taras, który subtelnie łączy dom z jego otoczeniem.

Innym sprawdzonym rozwiązaniem, które powiększy niewielką przestrzeń, jest antresola. Do tego świetnie się prezentuje i daje ciekawe możliwości aranżacyjne. Można urządzić na niej przykładowo miejsce do pracy, kącik zabaw dla dzieci lub dodatkową sypialnię.

5 sposobów na powiększenie wnętrza w małym domu

1. Lustra – dodatkowa głębia wnętrza

Lustra ze względów praktycznych umieszcza się najczęściej w łazienkach i przedpokojach. Dekoratorzy wnętrz polecają jednak zawieszać je również w salonach, kuchniach i sypialniach w bardziej niestandardowych miejscach, takich jak szafy, drzwi, fronty mebli czy nawet na całej, stosunkowo niewielkiej ścianie. Lustra bowiem doskonale powiększają i rozświetlają pomieszczenia.

Do niewielkiego domu najlepiej wybrać małe lub średniej wielkości lustra. Pionowe optycznie podwyższają pomieszczenie, a poziome je powiększają i poszerzają. Warto przy tym pamiętać, że najlepiej sprawdzą się lustra bez zbędnych zdobień – najlepiej z prostą i delikatną ramą.

2. Kolory ścian w niewielkich pomieszczeniach

Za pomocą kolorów można nie tylko powiększyć wizualnie wnętrze, ale również zamaskować pewne niedostatki. Sprawdzonym i najczęściej wybieranym kolorem jest biel, która wniesie do pomieszczenia więcej światła. Doskonale sprawdzą się również kolory pastelowe i bardziej wyraziste, takie jaki turkus, morski błękit czy cytrynowa zieleń. Najlepszym rozwiązaniem, dzięki któremu pomieszczenie wyda się znacznie większe, będzie pomalowanie dwóch ścian na biało i dwóch na inny kolor (np. szary, beżowy). Dodatkowo na kolorowych ścianach warto zostawić biały pas przy suficie, dzięki czemu będzie sprawiał wrażenie podniesionego.

3. Oszczędne dekoracje i dodatki w małym domu

Nadmiar dodatków i dekoracji, tym bardziej takich, które ze sobą kontrastują, przytłacza wnętrze. Ich ilość powinno się więc ograniczyć do minimum, by wnętrze wydało się lżejsze i bardziej przestronne. Kolory dodatków i dekoracji (w przeciwieństwie do ścian) mogą być bardziej wyraziste – najważniejsze, by ze sobą współgrały.

4. Właściwe oświetlenie niewielkiej przestrzeni

Szczególną uwagę powinno zwrócić się również na oświetlenie, które właściwe dobrane powiększy wnętrze. Kluczem do sukcesu jest maksymalne wykorzystanie zarówno światła naturalnego, jak i sztucznego. Do okien zamiast ciemnych lub wzorzystych firan czy zasłon lepiej dobrać rolety lub lekkie, tiulowe firanki, które przepuszczają słońce i światło. Jeśli chodzi o oświetlenie sztuczne, najlepiej sprawdzą się lampy stojące i z kloszami otwartymi do góry, dzięki czemu pomieszczenie wizualnie się powiększy. Efekt będzie wyraźniejszy, jeśli sufit będzie biały, a podłoga ciemna.

5. Funkcjonalne meble w małym domu

Niewielkim przestrzeniom nie służą duże i masywne meble. Lepiej również zrezygnować z ich nadmiernej ilości. Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się meble lekkie i dość niskie – liczy się bowiem każdy centymetr przestrzeni. Dobrym pomysłem są także meble rozkładane i wielofunkcyjne, jak np. rozkładane kanapy lub rozsuwane stoliki.

Inspiracje i pomysły na małe wnętrza – projekty domów

1. Nowoczesne urządzone wnętrze

Wnętrze ze zdjęć numer 2 i 3 (galeria), pomimo swojego niewielkiego metrażu sprawia wrażenie bardzo przestronnego. Duże przeszklenia świetnie doświetlają i powiększają optycznie pomieszczenia. Białe ściany, jasny sufit i ciemna podłoga potęgują ten efekt, a przy tym doskonale się komponują. Dopełnieniem aranżacji są komfortowe meble, odpowiednio dobrane dodatki oraz kominek, który pozwoli zrelaksować się domownikom podczas chłodnych dni i wieczorów.

2. Projekt jasnego, niewielkiego domu

We wnętrzu ze zdjęć 4 i 5 (galeria) dominuje biel, która została urozmaicona drewnianymi elementami w postaci mebli, ram okiennych, podłogi i okleiny ściennej. Dzięki takiemu rozwiązaniu dom jest jasny i wydaje się przestronny. Dekorator wnętrz dodał minimalistyczne dodatki w stylu industrialnym, takie jak lampy, meble i ozdoby, które nie przytłaczają wnętrza i idealnie pasują do niewielkich domów.

3. Mały dom z antresolą

Wnętrze ze zdjęcia 6 i 7 (galeria) prezentuje się wyjątkowo pięknie i przestronnie. Zrezygnowano w nim całkowicie z firan i zasłon, a w zamian zamontowano delikatne żaluzje, dzięki czemu przestrzeń jest doskonale oświetlona. Postawiono na proste meble i dekoracje, urozmaicone gdzieniegdzie mocniejszymi kolorami. Rozwiązaniem architektonicznym, który najskuteczniej powiększa optycznie wnętrze, jest stylowa antresola. Daje sporo możliwości aranżacyjnych: można na niej urządzić zarówno kącik czytelniczy, przestrzeń zabaw dla dzieci czy miejsce do spania. Dopełnieniem całości jest telewizor wmontowany w ścianę oraz klimatyczny kominek.

Autor: Karina Bańka

reklama