Optymalne parametry światła do pracy i nauki

Optymalne parametry światła do pracy i nauki

Jak to urządzić?

Niezliczone godziny – tyle czasu spędzamy, ucząc się i pracując, a także korzystając w najrozmaitszych celach z komputera lub laptopa. Nie sposób powiedzieć, czy ludzki wzrok jest w ogóle przystosowany do tak intensywnego wysiłku. Czytamy teksty i oglądamy obrazy na emitujących drgania monitorach i matrycach, przebiegamy wzrokiem tysiące liter na kartkach książek. Jakie światło powinno temu towarzyszyć?

reklama

To już nie fanaberia, ale konieczność: oświetlenie, z którego korzystamy podczas pracy lub nauki trzeba dobierać tak, by z jednej strony zapewniało dobre samopoczucie, a z drugiej stwarzało optymalne warunki dla oczu do odbierania obrazów, z którymi mają do czynienia. Światło ma dwa zasadnicze parametry, które trzeba wziąć pod uwagę: natężenie i temperaturę barwową.

Siła światła ma znaczenie

Zbyt słabe światło powoduje szybkie zmęczenie oczu i utrudnia pracę, zwłaszcza wtedy, gdy oczy muszą rejestrować drobne elementy w postaci liter albo np. detali jakiegoś obrabianego przedmiotu. Jeśli światło jest zbyt silne, to po prostu razi, nawet jeśli tylko odbija się np. od kartek książki.

Natężenie światła podawane jest w luksach. Jeden luks to jeden lumen oświetlający powierzchnię jednego metra kwadratowego. Ta z kolei jednostka wyraża liczbę kandeli (jednostek światłości) wysyłanych w kąt bryłowy. Mniejsza już o szczegóły – bardziej istotne są wartości.

Naukowcy ustalili, że na pole, w którym czytamy lub piszemy, powinno padać od 300 do 500 luksów. Jeżeli wykonujemy jakieś prace wymagające precyzji, światła potrzeba o połowę więcej. Także stanowisko do pracy przy komputerze wymaga od 500 do 750 luksów. Dla porównania: podczas relaksu człowiekowi wystarcza zaledwie ok. 30 luksów.

 

optymalne parametry światła do pracy i nauki

Odwzorowanie barw też się liczy

W niektórych sytuacjach istotne jest też właściwe odwzorowanie barw. Potrzebują go zwłaszcza ludzie wykonujący prace, w których bardzo istotny jest kolor, np. malarze albo graficy komputerowi. Chyba każdy wie, że ta sama barwa jawi się ludzkim oczom inaczej w świetle sztucznym, inaczej w cieniu, a jeszcze inaczej w pełnym słońcu.

Odwzorowanie barw mierzone jest współczynnikiem CRI (Colour Rendering Index): im jest on wyższy, tym lepsze jest postrzeganie przez człowieka kolorów. Prawidłowe CRI powinno wynosić co najmniej 80, jeśli jest to parametr dla kogoś ważny.

Właściwa barwa światła sprzyja pracy i nauce

Także barwa światła ma znaczenie dla komfortu pracy i nauki. Parametr ten, nazywany także temperaturą barwową światła, wyrażany jest w Kelwinach (K). Im mniej wynosi, tym cieplejsze jest światło. Przykładem może być płomień świecy, której temperatura barwowa wynosi od 1900 K do 2000 K. Zakres do 3300 K uważany jest za światło ciepłe, od 3300 K do 5000 K za neutralne, natomiast powyżej 5000 K za światło zimne. Najzimniejsze światło spotykane w naturze to błyskawica: ma aż 30 000 K.

Światło dzienne to ok. 4000 K i ta właśnie wartość jest najlepsza do pracy oraz nauki. To barwa światła najbardziej naturalna dla oczu, która najmniej je męczy. Kiedy jednak wysiłek jest długotrwały i pojawia się znużenie, pomocą może być światło zimne, które pobudza i mobilizuje.

Oświetlenie LED daje możliwość regulacji parametrów

Można dobierać parametry światła, stosując zwykłe lampy i szukając do nich precyzyjnie dobranych żarówek, ale to zaledwie ułamek możliwości, jakie daje współczesna technologia. Na rynku polskim nie brak źródeł światła z możliwością regulacji natężenia i barwy.

Aby długo nie szukać, wystarczy zajrzeć na https://allegro.pl. Sprzedawcy oferują tam lampy biurkowe z wieloma dodatkowymi możliwościami. Za nieduże pieniądze można na przykład kupić lampę o mocy 7 W z pięciostopniową regulacją jasności świecenia i trzystopniową regulacją temperatury barwowej. Dodatkową ochronę wzroku zapewnia filtr zmiękczający światło. To jeszcze nie wszystko, bo lampa ma wbudowany wyświetlacz prezentujący datę, godzinę i temperaturę, a ponadto ładowarkę USB, dzięki której można naładować smartfona lub tablet.

Kto potrzebuje lampy biurkowej do precyzyjnych prac, może sobie sprawić model bezcieniowy z wyborem programu pracy, zmianą temperatury barwowej i natężenia światła. Wysoki współczynnik oddawania barw, temperaturę barwową od 2500 do 6600 K i pięć poziomów jasności gwarantuje z kolei lampa o mocy 15 W, świecąca z maksymalną mocą 960 lumenów. Jeszcze inny model wyposażony jest w ściemniacz pozwalający regulować natężenie światła w zakresie od 10 do 100%.

Wszystkie te lampy biurkowe mogą pełnić różne funkcje w ciągu doby, a charakteryzuje je nowoczesny, minimalistyczny design. Kupując jedną z nich, można zapewnić sobie źródło światła o regulowanych parametrach i wygodnie ustawiać oświetlenie tak, by było optymalne dla wzroku i komfortu wykonywanych aktualnie czynności.

Artykuł Partnera: allegro.pl
fot. Shutterstock