okna dachowe

Okna dachowe - co warto o nich wiedzieć?

Jak to urządzić?

Okna dachowe to jeden z elementów umożliwiających stworzenie funkcjonalnej i pełnej uroku przestrzeni na poddaszu. Odpowiednio dobrane zapewniają optymalne doświetlenie wnętrz i dają mieszkańcom dostęp do świeżego powietrza. Dodatkowym atutem jest fakt, że prezentują się naprawdę świetnie, a wybierać można spośród wielu modeli. Przyglądamy się oknom dachowym bliżej i podpowiadamy, jakie wybrać, aby spełniły wszystkie oczekiwania domowników.

reklama

1. Okna dachowe - różne rodzaje. Sposób otwierania

2. Jakie wymiary okna dachowego będą optymalne?

3. Istotne parametry okien dachowych

4. Wady i zalety okien dachowych

Do okien dachowych można dopasować różne akcesoria ułatwiające korzystanie z nich i poprawiające ich funkcjonalność. Mamy tu na myśli żaluzje i rolety dopasowane specjalnie do tej konstrukcji, a także moskitiery chroniące przed owadami.

Okna dachowe - różne rodzaje. Sposób otwierania

W zależności od rodzaju konstrukcji dachowej, stylu domu i wybranej aranżacji poddasza mogą Państwo zdecydować się na okna dachowe w różnych wariantach - zarówno modele pojedyncze, jak i całe zestawy. Przykładowe okna dachowe można znaleźć na stronie https://renowa24.pl/pol_m_Okna-dachowe_Okna-dachowe-wedlug-producentow_Okna-dachowe-ROTO-7369.html. Jak widać, różnią się one wielkością, kształtem, materiałem, z którego zostały wykonane. Najczęstsze kryterium klasyfikacji stanowi jednak sposób otwierania.

Wyróżniamy:

  • okna dachowe uchylne - w tym wariancie okna całe skrzydło uchyla się na zewnątrz; dzięki temu można wygodnie podejść do jego krawędzi, a konstrukcja nie zajmuje cennej przestrzeni,

  • okna dachowe obrotowe - w tym przypadku skrzydło okna swobodnie obraca się wokół własnej osi; konstrukcja zabiera część przestrzeni po otwarciu, natomiast prezentuje się bardzo nowocześnie i zapewnia dużą wygodę czyszczenia,

  • okna dachowe kolankowe - składają się z dwóch części i sięgają od posadzki aż do wybranej wysokości dachu; to dobra opcja dla osób, którym zależy na maksymalnym doświetleniu przestrzeni,

  • okna dachowe balkonowe - po otwarciu układają się w swego rodzaju balkon z niewielkim zadaszeniem.

Okna dachowe można łączyć z dodatkowymi elementami doświetlającymi. Mogą Państwo zastosować również lukarny dachowe stanowiące ciekawą alternatywę dla tych tradycyjnych.

Jakie wymiary okna dachowego będą optymalne?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, okna dachowe różnią się również wielkością. Nie da się ukryć, że akurat ten aspekt bardzo mocno wpływa na estetykę zarówno wnętrza, jak i zewnętrznej bryły budynku. Ma także istotne znaczenie funkcjonalne. Z jednej strony duże przeszklenia doskonale doświetlają pomieszczenie i dodają mu wizualnej lekkości, z drugiej jednak - mogą przekładać się na trudność w utrzymaniu czystości.

O wielkości okien dachowych i ich optymalnym rozmieszczeniu warto pomyśleć już w momencie projektowania domu. To ważne także w kontekście zachowania bilansu energetycznego w budynku, jak również wspomnianego przepływu światła dziennego i świeżego powietrza. Eksperci radzą, by wielkość okien dachowych dobierać z uwzględnieniem metrażu podłogi. Przyjmuje się, że na każde 10 m kw. wnętrza przypadać powinien 1 m kw. przeszklenia. W dużych pokojach - co do zasady - o wiele lepiej sprawdzają się dwa mniejsze okna dachowe niż jedno duże. Dodatkowo w łazience urządzonej pod skosem czy garderobie okno nie musi być tak duże jak w sypialni czy strefie dziennej.

Istotne parametry okien dachowych

Możemy wyróżnić jeszcze kilka parametrów okien dachowych, które mają duże znaczenie w kontekście funkcjonalności. Poniżej znajdą Państwo ich krótką charakterystykę.

  • Materiał

Okna dachowe powstają z różnych materiałów. Obecnie nadal najtrwalsze i najbardziej odporne na wpływ warunków atmosferycznych są okna drewniane. Mimo dość wysokiej ceny, są chętnie wybierane także ze względu na elegancki i stylowy wygląd. niezwykle eleganckie i stylowe. Swoich entuzjastów mają również okna drewniano-poliuretanowe, pokryte powłoką z poliuretanu zabezpieczającą je przed pochłanianiem wody. Warto zastosować je zwłaszcza w kuchniach i łazienkach.

  • Współczynnik przenikalności cieplnej

Okna dachowe odgrywają ogromną rolę w termoizolacji budynku. Parametrem, który warto sprawdzić jest współczynnik przenikalności cieplnej - im niższy, tym lepsze właściwości termoizolacyjne ma okno.

  • Izolacja akustyczna

Okna mogą wpływać również na powstrzymywanie hałasu z zewnątrz. Warto sprawdzić ten wskaźnik zwłaszcza przy doborze okien do sypialni czy pokojów dziecięcych.

  • Sposób sterowania

W niektórych nowoczesnych modelach okien dachowych możemy korzystać z opcji automatycznego sterowania, a nawet czujników, które zamkną dostęp chociażby w przypadku deszczu. Zdecydowana większość okien dachowych jest jednak otwierana i zamykana ręcznie.

  • Właściwości antywłamaniowe

Choć okna dachowe nie stanowią tak częstej drogi dla złodziei jak te ulokowane na parterze, niektórzy decydują się na okna dachowe antywłamaniowe, czyli okna o wzmocnionej konstrukcji skrzydła i ościeżnicy. To dobry pomysł, jeśli na dach można wejść z poziomu gruntu czy sąsiedniego budynku.

Wady i zalety okien dachowych

Okna dachowe są chętnie wybierane przynajmniej z kilku powodów. Przede wszystkim pozwalają - bez naruszania konstrukcji dachu - dostarczyć odpowiednie ilości światła naturalnego na poddasze. Można zamontować je w każdym dachu: zarówno mocno spadzistym, jak i tym o niewielkim nachyleniu. Duży wybór różnych okien dachowych pozwala na dużą swobodę dopasowania.

Okna dachowe mają jednak także wady. Trzeba pamiętać, że w trakcie bardzo słonecznych dni będą się mocno nagrzewać, co może skutkować gwałtownym wzrostem temperatury w pomieszczeniu. Ten efekt pozwolą jednak zniwelować żaluzje i rolety. Trzeba pamiętać o regularnym usuwaniu z okien śniegu, liści oraz innych zabrudzeń.

Materiał partnera
Fot. Shutterstock