12 najpiękniejszych polskich wnętrz, które w 2023 roku zachwyciły naszych czytelników. Musicie je zobaczyć!
Jak to urządzić?Czas na podsumowanie 2023 roku! Wybrałyśmy 12 najpiękniejszych polskich wnętrz, które najbardziej Was zainspirowały. Oto sesje, do których wracaliście najczęściej oraz wnętrza, które przykuły najwięcej uwagi w mediach społecznościowych. Są wśród nich małe mieszkania i luksusowe rezydencje. Więcej wspaniałych realizacji zobaczycie w zakładce Domy i mieszkania na Weranda.pl oraz w kolejnych numerach Werandy!
Najpiękniejsze polskie wnętrza 2023 roku:
1. Klasyczny polski dwór na Warmii – elegancka rezydencja z malowniczym widokiem na jezioro
Pod dachem polskiego dworu na Warmii, z obłędną panoramą na jezioro, architektka Paulina Taff-Piotrowska połączyła francuską finezję ze szczyptą amerykańskiej wytworności. Jego wnętrza są kwintesencją współczesnej elegancji.
– Mieliśmy kłopot, jak urządzić dom, który z zewnątrz przypomina pałac – wspomina właścicielka. – Męża ciągnęło w stronę francuskiej klasyki, mnie bliżej było do amerykańskiego hamptons. Na właściwy trop naprowadziła ich architektka wnętrz Paulina Taff-Piotrowska, która sprytnie pogodziła obie estetyki. Teraz przeplatają się, tworząc spójny styl, który z pewnością przetrwa sezonowe mody.
Największe wrażenie robi salon, a zwłaszcza jego wysokość – ma ponad sześć metrów. Żeby wyrównać optycznie poziomy (pod antresolą jest niższy) architektka położyła na ścianie okładzinę z szarzonego dębu. Te efektowne kasetony są eleganckim tłem dla kominka. To duma właścicieli. Imponujący portal z piaskowca pochodzi z jednego z francuskich château.
Projekt wnętrza: Paulina Taff-Piotrowska, taff-architekci.pl
Zdjęcia: Dariusz Jarząbek
Stylizacja: Anna Salak
2. Stonowane kolory, orzechowe forniry i akcenty art déco – te wnętrza w stylu modern classic są piękne i ponadczasowe
Joanna i Piotr kochają nowoczesną klasykę. Urządzając dom postawili na styl modern classic z elementami art déco. Tak powstały wnętrza, które są ponadczasowo eleganckie i nigdy nie wyjdą z mody. – W niektórych wnętrzach, po kolorach ścian czy po wzorach na płytkach widać, kiedy zostały zaprojektowane – mówi właścicielka. – My chcieliśmy urządzić się ponadczasowo – spójnie kolorystycznie i elegancko.
Aranżacji wnętrza podjęły się architektki z Mango Investments – Karolina Drogoszcz, Kasia Abramowicz i Kasia Kukułka. Dobudowano piętro, wymieniono okna na większe, salon powiększono o kuchnię (stanęła w miejscu zabudowanego balkonu), zmieniono też układ sypialni, dołączając do niej łazienkę i garderobę.
Projekt wnętrza: Karolina Drogoszcz, Katarzyna Abramowicz, Katarzyna Kukułka, mangoinvestments.pl
Zdjęcia: Yassen Hristov
3. Na spokojnych wodach – wnętrza urządzone w amerykańskim stylu coastal, w których czuć wakacyjny klimat
Sara i Krzysztof uwielbiają morze. A że domu nad Bałtyk przenieść nie mogą, urządzili się w marynistycznych klimatach. Ale bez łódek i latarni morskich, tylko w amerykańskim stylu coastal.
Wnętrza zaprojektowały projektantki Kamila Waglewska oraz Magda Erlandsson, które razem tworzą Studio Inaczej. Choć inspiracji szukają na całym świecie, styl amerykański to ich specjalność. – Klienci chcieli wnętrze w klimacie coastal, ale nie jak nad Bałtykiem – opowiadają. – Miało być dużo boazerii, sztukaterii, tekstyliów nawiązujących do morskich klimatów.
Morski klimat domu w Józefowie jest więc subtelny: dużo drewna, tkanin, wikliny i trawy morskiej. Zgaszone odcienie błękitu i zieleni, ciepłe beże. Trochę plażowych bibelotów w rodzaju kapeluszy czy koszyków, które sprawiają, że wnętrze staje się przytulne.
Projekt wnętrza: Kamila Waglewska, Magda Erlandsson, studio-inaczej.pl
Zdjęcia: Yassen Hristov
Stylizacja: Studio Inaczej
4. Błękity, welur i bouclé w domu w Wielkopolsce – wnętrza, które emanują ciepłem i pozytywną energią
Ten ciepły i przytulny dom zaprasza, by cieszyć się każdą chwilą. Jego wystrój to połączenie zamiłowania Adama do stylu skandynawskiego oraz eklektyzmu, za którym przepada Paulina. – Uwielbiam dekorować wnętrza, łączyć stare z nowym, regularnie odwiedzam targi staroci – mówi właścicielka.
Pomysł na niezwykły, niebieski kolor ścian w jadalni przywiozła z Paryża, podpatrzyła je w jednym z hoteli i odtworzyła u siebie. – Tam nikt nie boi się kolorów i mocnych zestawień. Takie wnętrza emanują pozytywną energią – zauważa. Ma swoją ulubioną projektantkę Kit Kemp, mistrzynię łączenia barw i faktur. Dlatego sama też tak zgrabnie zestawia wzory i różne style.
Zdjęcia: Michał Skorupski
Stylizacja: Agnieszka Wrodarczyk, Happy place
Instagram właścicielki domu Pauliny Minty: @minta.studio
5. Ta kawalerka ma tylko 27 metrów, a wygląda jak elegancki apartament. Te rozwiązania sprawdziły się w małym mieszkaniu
Małe mieszkanie ma zaledwie 27 m kw., mieści się w modnym apartamentowcu na warszawskim Mokotowie. W tej nowoczesnej przestrzeni, inspirowanej klasycznymi wnętrzami i stylistyką lat 30. XX wieku, leitmotivem są łuki i zaokrąglenia. Pojawiają się w meblach, detalach, lustrach.
W całym mieszkaniu dominują dwa kolory – beż i biel. W wielu elementach przewijają się też złocenia – lampy, baterie, uchwyty. Wszystko to sprawia, że wnętrze jest harmonijne i kojące. Łatwo się w nim zrelaksować.
– Największym wyzwaniem było oddzielenie tego łóżka od reszty mieszkania, tak aby nie było poczucia, że ono dominuje albo jest częścią strefy dziennej i cały czas jest na widoku. Z drugiej strony nie chcieliśmy grodzić tej maleńkiej przestrzeni – wydawałaby się jeszcze mniejsza. Łóżko oddzieliliśmy ruchomym parawanem, lekkim, który nie dochodzi do sufitu i jest składany, więc nie zajmuje miejsca – opowiada projektantka Agata Sobkowiak.
Projekt wnętrza: Agata Sobkowiak, sobkowiakarchitektura.pl
Zdjęcia: Wiktoria Wasiak
6. Zielona przystań – piękny dom w stylu farmhouse, w którym tradycja łączy się z nowoczesnością
Ten dom, przytulony do lasu, jest spełnieniem marzeń i wspomnieniem szczęśliwego dzieciństwa. Łączy nowoczesność z tradycją, prostotę i spokój z elegancją, a do tego pozwala zieleni zaglądać do środka.
Wnętrza są eleganckie i przytulne zarazem. Inspiracją był styl farmhouse, dlatego wszędzie są naturalne materiały, jak drewno i kamień oraz spokojne, przygaszone kolory ziemi. – Lubię ten styl, jest ponadczasowy, nie nudzi się, nie zużywa. A przy tym zgrabnie łączy elementy rustykalne z nowoczesnymi, co sprawia, że w domu jest przytulnie – tłumaczy Małgosia.
Poszczególne części umownie oddzielone są meblami – ogromna dębowa wyspa zamyka kuchnię z drewnianym sufitem z jodłowych desek (jak w farmhouse). Ciekawie z nim kontrastują eleganckie szafki.
Projekt wnętrza: Małgorzata Kamińska, zeninteriors.pl
Zdjęcia: Igor Dziedzicki
Stylizacja: Karolina Mears
7. Dom w idealnej równowadze – przytulne czarno-białe wnętrza ocieplone drewnem oraz zielenią
Pomiędzy dwoma kaszubskimi jeziorami Magda stworzyła dla swojej rodziny ich własne Bullerbyn. Przyroda, wolność oraz mnóstwo swobody – o tym myślała, gdy dziewięć lat temu budowała swój dom na Kaszubach.
Pierwszym założeniem było to, by przyroda wchodziła do środka – gdy tylko przychodzi lato i pogoda pozwala, dom otwiera się na tonący w zieleni ogród. Wnętrze to bardzo „nasza” mieszanka – mówi gospodyni. – To zabawa formą i kolorem, która nas wyraża.
W domu królują czerń i biel, co jest według Magdy połączeniem eleganckim i ponadczasowym. Kontrowersyjna wydaje się biała sofa, bo trudno utrzymać ją w czystości, zwłaszcza gdy na meblu posiedzi dłużej kocica Puszka. – Ale – śmieje się Magda – jak się kocha biel i chce mieć taką sofę, z niedogodnościami trzeba umieć sobie radzić i… warto zaopatrzyć się w zdejmowane pokrowce.
Projekt wnętrza: Magda Fornal, magdafornalwnetrza.pl
Zdjęcia: Dariusz Jarząbek
Stylizacja: Anna Salak
8. Wnętrze z artystyczną duszą, w którym łączą się różne inspiracje – zmysłowe mieszkanie architektki Anny Koszeli
W tym mieszkaniu zgrabnie łączą się różne inspiracje. Urządziła je dla siebie architektka – Anna Koszela. Z kobiecą lekkością, z wyczuciem kolorów i wzorów.
Ania na co dzień zajmuje się projektowaniem wnętrz. Z krawiecką precyzją dopasowuje przestrzeń do potrzeb swoich klientów. Ale kiedy projektuje dla siebie, lubi się wyżyć. Minimalistyczna przestrzeń, pozbawiona kolorów i ozdobników, to nie dla niej. Ona ma duszę artystki i… kolekcjonerki – nie potrafi rozstawać się z przedmiotami i sama przyznaje, że trudno jej zachować stylistyczną dyscyplinę – zawsze wygrywa szalona wyobraźnia.
W swoim mieszkaniu, na 70 metrach połączyła różne stylistyki – loftowe elementy ocieplają kobiece akcenty, designerskie lampy towarzyszą meblom vintage, geometryczne mozaiki uzupełniają bogate desenie na tapetach. Powstał udany mariaż, który właścicielka z duszą artystki sprytnie ułożyła niczym malarz martwą naturę na płótnie.
Projekt wnętrza: Anna Koszela, annakoszela.pl
Zdjęcia: Yassen Hristov
Stylizacja: Magdalena Chudkiewicz @soryzabalagan, Aga Kurdziel
9. Meble vintage, kolor i wygoda – ten dom urządzony w stylu mid-century modern jest pełen pierwszorzędnego designu
Ten dom urządzony w stylu mid-century modern pełen jest pierwszorzędnego designu. Beata i Roman kochają szlachetną, elegancką estetykę z połowy ubiegłego wieku. Zbiór mebli vintage to nie tylko owoc kolekcjonerskiej pasji, ale i serce każdego z domów, w których wcześniej mieszkali.
Osobistego charakteru wnętrzom nadaje też artystyczne szkło, które kolekcjonuje gospodyni. Są tu projekty Stefana Sadowskiego i Zbigniewa Horbowego, a także prace czeskich szklarzy. – Nie robimy jednak z domu muzeum – zastrzega właścicielka. Nie powiela również modnych trendów, a nowe aranżacje powstają wyłącznie dzięki meblom i rzeczom, które ma już w domu. – Otaczam się rzeczami, które mam od lat, są mi bliskie i mają swoją historię – podsumowuje Beata.
Zdjęcia: Michał Skorupski
Stylizacja: Agnieszka Wrodarczyk, Happy place
10. W domu ceramiczki Oli Nadolny w Milanówku rządzą naturalne materiały i klasyki designu. To prawdziwe wnętrza z duszą
To wszystko było przypadkiem albo… przeznaczeniem – śmieje się ceramiczka Ola Nadolny. W podwarszawskim Milanówku odnalazła dom, który dojrzewa z mieszkańcami. We wnętrzach rządzą naturalne materiały (ceramika, drewno, len i wełna) z lekkim szaleństwem kolorystycznym, w zależności od nastroju.
Właścicielka śmieje się, że panuje tu niekiedy bizantyjski minimalizm. Na jednej ścianie wisi mnóstwo obrazów, inna pozostaje pusta. Chociaż nie do końca. Światło w pokojach zmienia się wraz z porą roku. Gdy wpada do środka, na ścianie nad stołem maluje swój obraz.
Projektantka zachowała oryginalny układ pomieszczeń. Chciała, żeby było tu jak dawniej, trochę niczym w labiryncie. Dom urządziła perełkami designu z drugiej ręki, jak choćby kultowy stół Tulip i krzesła Cesca. Ola mówi, że kupując używane meble, chroni je od zapomnienia.
Projekt wnętrza: Ola Nadolny, wolno.eu
Zdjęcia: Dariusz Jarząbek
Stylizacja: Anna Salak
11. Wakacyjny dom w Bieszczadach – sielski, ekologiczny i blisko natury. To miejsce pomaga zwolnić i zregenerować siły
Zamiast telewizora w salonie mamy przeszkloną ścianę z widokiem na las i staw – opowiada właścicielka domu. – Najlepsze, że widok zmienia się wraz z porą roku, za każdym razem jest inny i fajny! To właśnie tutaj, do podnóża Bieszczad, Katarzyna i Mateusz wyrywają się z miasta na wakacje i weekendy. Żeby zwolnić tempo, zregenerować siły.
Dom miał mieć surową bryłę, dużo przestrzeni, być łatwy w utrzymaniu i sprzątaniu. – Przede wszystkim chcieliśmy, by zlewał się z przyrodą i wpisywał w krajobraz – opowiada Katarzyna.
Wystrój miał odzwierciedlać skandynawską prostotę i tym tropem poszła Agnieszka Cygańczuk ze studia Illa Design, która zaprojektowała wnętrza. Ważne były kolory i materiały – drewno, biele, szarości, akcenty niebieskiego. Pobielono belki stropowe, by nie wyglądały na masywne. Lekkości wnętrzu nadaje także… brak schodów – na antresolę nad kuchnią wchodzi się po drabinie.
Projekt domu: Mateusz Ozdoba, Kres Architekci, czarna-stodola.pl
Projekt wnętrza: Agnieszka Cygańczuk, illadesign.pl
Zdjęcia: Dariusz Jarząbek
Stylizacja: Anna Salak
12. Dom w stylu góralskim w nowoczesnym wydaniu – te wnętrza to współczesna interpretacja góralskiego stylu!
Ściany z płazów, dach kryty gontem, za oknem Tatry w całej krasie, ale niech nas to nie zwiedzie – ten dom to współczesna interpretacja góralskiego stylu. Wnętrza zaaranżowała architektka Katarzyna Kuchejda, która na drewnianej architekturze zna się doskonale.
Żeby dom nabrał górskiego charakteru, ściany na parterze ekipa górali wyłożyła płazami o szerokości identycznej, jak te na zewnątrz domu. Zrobiła tradycyjne mszenie, utykając szpary między nimi warkoczami z wiórów świerkowych. Zadbała też o zdobienia na sosrębie, głównej belce przy wejściu i wyłożyła deskami ściany poddasza. W efekcie mamy wrażenie, że wchodzimy do góralskiej chałupy z drewna.
– Dom jest duży, trzykondygnacyjny i ustaliliśmy, że każdy poziom będzie miał nieco inną stylistykę – mówi architektka. – Najbardziej góralski styl ma parter. Nawiązaniem do zakopiańskiej tradycji jest kominek z kafli, które robiły ręcznie panie z manufaktury w Balicach. Historyczne elementy przełamują designerskie meble – stół jadalny oparty na dwóch skrzyżowanych płytach szkła, kuchenna wyspa czy obite sztucznym barankiem fotele.
Projekt wnętrza: Katarzyna Kuchejda
Zdjęcia: Igor Dziedzicki
Stylizacja: Anna Salak
Opracowanie: Agata Baca
Zdjęcia: archiwum wydawnictwa