myjka parowa

Myjka parowa do sprzątania domu: wszystkie zastosowania parownicy

Jak to urządzić?

Trudno o lepsze i bardziej wszechstronne urządzenie do sprzątania i utrzymania higieny w domu niż parownica. Poznaj wszystkie jej zastosowania i sprawdź, jak wiele innych sprzętów i detergentów może zastąpić! Oto wszystkie funkcje myjki parowej.

reklama

Jak działa parownica?

Parownica należy do urządzeń niezwykle skutecznych i wszechstronnych, a jednocześnie bardzo prostych w swoim działaniu. Wystarczy, że do zbiornika wlejesz wodę i poczekasz maksymalnie kilka minut. Podgrzana zamienia się w gorącą parę i w tej postaci opuszcza urządzenie. Generuje ono ciśnienie 3–4 barów (zbliżone do takiego, pod jakim strzela korek od szampana).

Do skutecznego usuwania zabrudzeń, pozbywania się bakterii i wirusów oraz doczyszczania trudno dostępnych szczelin i zakamarków myjka parowa wykorzystuje gorącą parę wodną i odpowiednie ciśnienie. Mikroskopijne cząsteczki pary docierają do wszystkich zagłębień, z łatwością odrywając brud od powierzchni. Wysoka temperatura niszczy też bakterie i wirusy w 99,99%, pozostawiając dom higienicznie czysty.  

Wątpliwości co do zastosowań myjki parowej

Parownica nadaje się do sprzątania niemal każdej powierzchni i każdego przedmiotu. Choć działa wszechstronnie, nie zawsze możesz jej użyć. Kiedy zrezygnować ze stosowania myjki parowej? Czy mopem parowym można myć panele lub drewnianą podłogę? Czy parownicą można czyścić dywan i tapicerkę?

Do czego nie możesz wykorzystać parownicy? Lista jest krótka:

  • do mycia podłóg drewnianych olejowanych lub woskowanych,
  • do mycia mocno ochłodzonych szyb (mogą popękać, dlatego wcześniej trzeba ogrzać je strumieniem pary z większej odległości),
  • do agresywnego mycia fug silikonowych (w tym przypadku stosuj parę delikatnie i zamiast końcówki ze szczoteczką wybierz dyszę, oszczędnie dozując parę z niewielkiej odległości).

Myjki parowej możesz jak najbardziej używać do mycia paneli i wszystkich wodoodpornych powierzchni. Przy czyszczeniu paneli:

  • pracuj szybkimi ruchami,
  • stosuj małą ilość pary.

Dzięki temu na panelach nie zgromadzi się nadmiar wody i nie wniknie w szczeliny. Jeśli uznasz, że podłoga jest zbyt mokra, przetrzyj ją suchą szmatką.

Parownicą można czyścić też dywan i tapicerkę. W tym przypadku urządzenie odświeży powierzchnię i pomoże pozbyć się nieprzyjemnego zapachu (np. po zwierzaku) czy kurzu. Pamiętaj jednak, że myjka parowa nie pierze dywanów ani tapicerki (sporadycznie możesz usuwać z niej pojedyncze i mniej uporczywe plamy).

parownica myjka parowa

Co można czyścić myjką parową?

Właściwie wszystko, co tylko chcesz wyczyścić, oprócz powierzchni z powyższej listy. Korzystając z parownicy, możesz zrezygnować z innych domowych sprzętów ułatwiających sprzątanie. Żeby utrzymać higienę i porządek w domu, potrzebujesz jeszcze tylko odkurzacza (i ewentualnie automatycznej myjki do okien).

Wszechstronność urządzenia parowego zależy od akcesoriów, w które jest wyposażone. Podstawowe modele (takie jak np. Kärcher SC 1 EasyFix) pomogą Ci w czyszczeniu płytek, armatury, fug. Z parownicą z wieloma różnymi końcówkami umyjesz podłogę, odświeżysz dywan, a nawet wyprasujesz ubrania. Jedno urządzenie zastąpi Ci wiele domowych sprzętów, a co najważniejsze, pozwoli Ci też zrezygnować z używania wszelkich detergentów. Twój dom będzie wolny od szkodliwej chemii, za to pełen świeżości i całkowicie higieniczny.

Mycie podłóg myjką parową

Jak już wiesz, myjka parowa służy też jako mop parowy do paneli i innych płaskich powierzchni. Można nią bezpiecznie czyścić podłogi laminowane (czyli właśnie panele), o ile wyrzut pary będzie ustawiony na niskim poziomie, a samo mycie będzie szybkie i bez zbędnych przestojów. Panele cechuje odporność na wodę, jednak ta łatwo wnika w łączenia między deskami, dlatego nie należy zatrzymywać się ze strumieniem pary w jednym miejscu. Nadmiar wilgoci warto szybko usuwać.

Parownica doskonale poradzi sobie z zabrudzeniami na terakocie. Możesz bez żadnych obaw stosować nawet dużą ilość pary, żeby jeszcze dokładniej usunąć brud. Przesuwając urządzenie horyzontalnie, ale też po przekątnej w stosunku do spoin na płytkach, skutecznie doczyścisz szczeliny.

Mopa parowego nie używaj nigdy do mycia podłóg drewnianych woskowanych i olejowanych. Gorąca para rozpuści warstwę ochronną i może spowodować uszkodzenie desek.

Zanim rozpoczniesz mycie podłóg mopem parowym, dokładnie odkurz lub zamieć powierzchnię. Czyszcząc zapiaszczone panele lub płytki parownicą, nie uzyskasz oczekiwanego efektu. Bez odkurzania piasek nadal będzie wyczuwalny, a wrażliwe powierzchnie mogą się zarysować.

Myjka parowa – niezastąpiona w łazience

Sprzątanie łazienki wymaga wiele wysiłku. Gromadzący się na armaturze kamień, osad z mydła na wannie i kabinie prysznicowej czy zabrudzenia na fudze są trudne do doczyszczenia. Detergenty odkażające i usuwające kamień mogą działać drażniąco na oczy, skórę i drogi oddechowe.

Urządzenie parowe pomoże Ci wyczyścić płytki ścienne i podłogowe, przywrócić doskonały wygląd fug bez szorowania i usunąć osad z mydła oraz kamienia. Za pomocą specjalnej dyszy do metali pozbędziesz się kamienia z armatury, a dzięki dyszy ręcznej do okien bez trudu umyjesz kabinę prysznicową.

Chcesz zdezynfekować muszlę klozetową i oczyścić trudno dostępne miejsca z kamiennego osadu? Nic prostszego. Użyj specjalnej okrągłej szczotki do detali i dyszy ręcznej z powłoczką, a Twoja toaleta będzie odświeżona, pozbawiona bakterii i całkowicie higieniczna bez użycia żadnych detergentów.

Okap, piekarnik, płyta grzewcza – myjka parowa w walce z uporczywym kuchennym brudem!

Gorąca para dozowana pod ciśnieniem doskonale radzi sobie też z usuwaniem tłustych plam i uporczywych zabrudzeń, np. tych powstających w piekarniku. Parownica okaże się więc niezawodnym pomocnikiem w kuchni.

Wyczyścisz nią m.in.:

  • okap kuchenny,
  • płytę grzewczą,
  • piekarnik,
  • kuchenną podłogę,
  • zlew i baterię,
  • płytki ścienne,
  • blaty.

Do czyszczenia okapu użyj dyszy ręcznej w miękkiej powłoczce frotte. Jeśli warstwa brudu jest duża, przemyj powierzchnię parą kilka razy i ściągaj kolejne warstwy zanieczyszczeń ściereczką. Po zakończeniu czyszczenia wytrzyj okap do sucha, żeby nie pozostały na nim zacieki.

Myjka parowa do okien?

Jak najbardziej! Co najważniejsze, parownicą umyjesz nie tylko samą szybę, ale też ramę, parapety i trudno dostępne szczeliny. Urządzenie parowe dobrze poradzi sobie z rozbiciem brudu, dlatego świetnie sprawdzi się przy myciu okien mocno zakurzonych, zabrudzonych odchodami ptaków czy też z uporczywymi zaciekami. Używając parownicy do mycia okien, pamiętaj jednak o tym, że nie zbiera ona brudu. Żeby się go pozbyć z szyby czy lustra, potrzebna będzie ściągaczka do wody lub ściereczka. Lepsze efekty przy myciu okien, luster i innych dużych szklanych powierzchni da myjka do okien, taka jak np. Kärcher WV 1 lub WV 5 Premium. Umyjesz nią okna w kilka minut, a dzięki temu, że wyposażono ją w zbiornik na brudną wodę, nie potrzebujesz już dodatkowego oczyszczania szyb.

Parownica do prasowania i odświeżania ubrań

Dzięki doposażeniu parownicy w żelazko (możesz kupić też już gotowy zestaw z żelazkiem) i dyszę do tekstyliów uzyskasz sprzęt idealny do odświeżania ubrań i szybkiego prasowania. Żelazkiem możesz prasować w poziomie i pionie. Dysza umożliwia prasowanie w pionie i ekspresowe przywracanie świeżości ubraniom kilkoma ruchami. Używając parownicy z akcesoriami prasującymi, usuniesz z ubrań nieprzyjemny zapach i przywrócisz im higienę (pozbędziesz się np. groźnych bakterii i wirusów).

Parownica do usuwania plam z tapicerki

Myjka parowa sprawdzi się też jako urządzenie do odświeżania tapicerki. Przyda się w domu każdego alergika, rozprawiając się z roztoczami i pyłkami osadzającymi się na tkaninie. Jeśli na kanapie lub fotelu pojawi się plama, skieruj dyszę od boku, tak żeby para „przeniosła” brud na trzymaną obok ściereczkę. Urządzenie parowe nie służy do prania tapicerki, ale do jej odświeżania oraz sporadycznego usuwania zabrudzeń.

Myjka parowa – idealna w pokoju dziecka!

Dziecięcy pokój pełen zabawek to miejsce, o które trzeba szczególnie dbać. Maluch bierze przedmioty do buzi, rzuca je na podłogę, przekłada w niekoniecznie czyste pudełka. Czyszczenie zabawek to nie lada wyzwanie. Parownicą skutecznie usuniesz z nich groźne bakterie i wirusy, pozbędziesz się roztoczy kurzu domowego, a wszystko bez użycia detergentów. Od teraz pokój dziecka będzie dla niego całkowicie bezpieczny.

Myjka parowa w samochodzie

Skoro to urządzenie wszechstronne, nie może zabraknąć go w samochodzie. Wykorzystaj myjkę parową do wyczyszczenia plastikowych elementów, szyb oraz do odświeżenia tapicerki i podsufitki. Parownicą umyjesz wnętrze bagażnika, a także trudno dostępne zakamarki. Usuniesz też bakterie i wirusy gromadzące się na kierownicy, drążku zmiany biegów i klamkach.

Myjka parowa w walce z wirusami, bakteriami i pasożytami

To już wiesz – myjka parowa nie tylko czyści, ale też skutecznie odkaża. Temperatura, jaką osiąga para, czyli 100°, wystarcza do pozbycia się bakterii, wirusów, grzybów, alergenów i pasożytów.

Myjka parowa vs koronawirus   

Firma Kärcher zleciła badania, z których wynika, że przy prawidłowym użyciu parownicy z twardych powierzchni znika nawet do 99,999% wirusów otoczkowych, takich jak koronawirus wywołujący Covid-19. Można go zneutralizować, stosując wysoką temperaturę. Prawie 100% wirusów ginie przy myciu powierzchni przez 30 sekund przy maksymalnym ciśnieniu pary (za: https://www.kaercher.com/pl/home-garden/parownice/parownice-karcher-w-walce-z-koronawirusem.html).

Jak korzystać z parownicy? Ile kosztuje dobra parownica do sprzątania domu, radząca sobie z koronawirusami, pluskwami, pchłami? >>

Parownica – sposób na pluskwy i pchły

Parownica nie tylko skutecznie radzi sobie z wirusami i bakteriami, ale pomaga pozbyć się pluskiew i pcheł bez używania środków chemicznych. Jeśli podejrzewasz inwazję tych pierwszych (masz czerwone swędzące ukąszenia szczególnie po nocy), parownicą wyczyść materac, pościel i łóżko oraz wszelkie zakamarki pod nim i wokół. Podobnie zadziałaj w przypadku pcheł u Twojego zwierzaka. Myjką przemyj jego legowisko i wszystkie okoliczne miejsca, a także dywany, pojemniki na pościel czy wnętrza szaf – pchły lubią szczególnie ciemne zakurzone zakamarki i miękkie powierzchnie. Niechciani mieszkańcy szybko znikną z Twojego domu.

myjka parowa karcher

Advertisement

Myjka parowa nie tylko do sprzątania!

Nie czujesz się przekonany, czy parownica to urządzenie dla Ciebie? Pamiętaj, że pomoże Ci nie tylko przy sprzątaniu. Z jej pomocą odkleisz starą tapetę (jest to tego specjalna nakładka) czy naklejki z mebli. Odświeżysz nią: ubrania, pościel, pluszaki swojego malucha, tapicerkę samochodową, legowisko psa, drapak dla kota. Wyprasujesz w poziomie i w pionie nawet najbardziej wymagające tkaniny. Zdezynfekujesz deski do krojenia i blaty. Zlikwidujesz nieproszonych gości, takich jak pluskwy, roztocza czy pchły. Potrzebujesz wyparzonych słoików do przetworów? Użyj parownicy. Chcesz wyczyścić ściany i przygotować je pod malowanie? Wykorzystaj myjkę parową.
 

Do czego służy parownica? Podsumowanie

Z różnymi akcesoriami parownica służy niemal do wszystkich prac związanych ze sprzątaniem, odświeżaniem i dezynfekcją w domu, niezależnie od materiałów i rozmiarów czyszczonej powierzchni. To, do czego użyjesz myjki parowej, zależy od akcesoriów, a ich wybór jest naprawdę duży. Możesz skorzystać z jednego z gotowych zestawów albo skompletować własny, idealny do zastosowań w Twoim domu.

Do ogromnych zalet myjki parowej należy to, że podczas sprzątania nie korzystasz z detergentów. Oszczędzasz więc nie tylko pieniądze, ale i swoje zdrowie. Dbasz o środowisko, bo z myjką zużywasz mniej wody. Cały dom lśni czystością, jest higieniczny, a Ty masz więcej czasu na przyjemności.

Materiał promocyjny Partnera
kaercher.com