Jak wybrać krzesło lub fotel do biurka? Powinno być przede wszystkim wygodne i zdrowe dla kręgosłupa!
Jak to urządzić?Jak wybrać wygodne i ergonomiczne krzesło do biurka? Co mają fotele biurowe, czym nie mogą pochwalić się zwyczajne meble? Sprawdź!
Jak wybrać krzesło lub fotel do biurka?
Jednym ze sposobów na uniknięcie problemów związanych z bólem pleców jest dobranie sobie oraz dziecku ergonomicznych krzeseł lub foteli do biurka. Co je wyróżnia? Co mają fotele biurowe, czym nie mogą pochwalić się zwyczajne meble? Jakie krzesło wybrać do biurka? Przede wszystkim wygodne i zdrowe dla kręgosłupa!
Ergonomiczny fotel biurowy
Ergonomiczny i wygodny fotel do biurka powinien mieć anatomicznie wyprofilowane oparcie oraz siedzisko wspierające właściwą postawę siedzącą. Niektóre model są wyposażone w mechanizmy pozwalające na dopasowanie mebla do sylwetki, m.in. w regulacją głębokości siedziska i regulację wysokości oparcia.
Dobrze też, by wysokie modele foteli i krzeseł biurowych posiadały regulowane zagłówki i podłokietniki umożliwiające dopasowanie ich do sylwetki oraz regulację pochylenia siedziska, dzięki czemu nasza miednica będzie naturalnie wyprofilowana. Niemniej ważny jest dostatecznie wyprofilowany fałd na wysokości kręgosłupa lędźwiowego, czyli profil lędźwiowy utrzymujący fizjologiczną lordozę kręgosłupa. Do tego jeszcze przydałoby się, żeby mebel był na kółkach i obrotowy i... przepis na idealne krzesło do biurka gotowe!
> Zobacz też: Jak urządzić przytulne domowe biuro? <
Jakie krzesło do biurka dla dziecka wybrać?
Odpowiednio dobrane krzesło jest bardzo ważnym elementem w pokoju ucznia. Najlepiej, gdyby każdy element fotela był regulowany. Wybierz więc taki mebel, który może rosnąć razem z dzieckiem – ma możliwość regulacji wysokości siedziska, ustawienia podłokietników oraz kąta oparcia. Zanim ustawisz krzesło przy biurku, wybierz odpowiednią wysokość – taką, aby nogi dziecka swobodnie dotykały podłogi. Podczas nauki plecy powinny być proste, ręce swobodnie opierać się o blat, a łokcie o podłokietniki krzesła.
Fotel gamingowy – co to jest?
Krzesła i fotele gamingowe powstały z myślą o graczach komputerowych oraz osobach, które nie tylko dużo czasu spędzają przed monitorem, ale których całe niemal życie profesjonalne wiąże się z pracą przy komputerze. Dlatego też meble, z których korzystają przez większą część dnia, muszą mieć odpowiednią konstrukcję. Poszczególne elementy, takie jak oparcie, siedzisko czy podłokietniki wykonane są z wysokiej jakości materiałów, które zapewniają komfort podczas rozgrywki lub pracy. Krzesło obrotowe gamingowe daje też spore możliwości, jeśli chodzi o ustawienie pozycji fotela. Warto rozważyć takie rozwiązanie, jeśli ty albo twoje dziecko spędzacie przed ekranem komputera długie godziny.
A jeśli nie krzesło, to co? Aktywny stołek do biurka
Świetną alternatywną dla krzesła biurowego jest aktywny stołek, np. Banffy zaprojektowany przez Klaudię Janikowską i Yuliyę Neronskayę (dostępny w NOTI Studio). Inspiracją dla ciekawej formy mebla była zabawka dla dzieci, która składa się z kilku nałożonych na siebie kręgów o różnej wielkości.
Osadzone na mocnej nodze siedzisko reaguje na ruch i lekko odchylając się podąża za pozycją osoby siedzącej. Pomimo braku oparcia, jest wsparciem dla kręgosłupa, który cały czas pracuje. Pozycja, jaką wymusza aktywny stołek ułatwia oddychanie, ponieważ klatka piersiowa i biodra pozostają otwarte. Poprawia się krążenie, a także czujność, skupienie oraz koncentracja. Wysokość stołka możesz swobodnie zmieniać i dostosowywać do stołu, tradycyjnego biurka oraz biurka o regulowanej wysokości. Banffy pozwala pracować w ruchu – sprawdza się zarówno jako klasyczne siedzisko, jak i wsparcie podczas pracy na stojąco.
Lekcja designu – krzesła do biurka, które zmieniły świat
Prawdziwa rewolucja zdarzyła się w 1972 r., kiedy to Norweg Peter Opsvik zaproponował pierwsze regulowane krzesło do biurka, które rośnie wraz z dzieckiem. Nazywało się Tripp Trapp i było produkowane przez firmę Stokke. Późniejszy projekt, regulowane krzesło Naomi, w 2014 r. zdobył nagrodę Grand Prix Red Dot. Za sukcesem Opsvika stoi doskonałe zrozumienie psychiki dziecka. Dzieci z reguły są ruchliwe, a my nie potrafimy im jeszcze wyjaśnić konieczności trzymania się prosto. Zresztą nie tylko one ulegają złym nawykom garbienia się. Podczas więc, gdy inni szukali idealnej pozycji siedzącej, projektant postawił na zmienność i ruch. I jak się zdaje celnie odnalazł alternatywę dla tego, co stateczne oraz stworzył sytuacje, które powodują ruch. Przykładem niech będzie kształt krzesła Variable oparty na pozycji klęczącej. Zostało ono uznane za jeden z 50 projektów, które zmieniły świat.
Biurko zdrowe dla kręgosłupa
Variable czy Gravity Opsvika stały się niedościgłym wzorem dla innych producentów. Coraz częściej regulowane i ergonomiczne krzesła idą w parze z biurkami do pracy w trybie sit&stand, przy których możemy zarówno siedzieć, jak i stać. Mają regulowaną elektrycznie lub manualnie wysokość blatu, dzięki czemu szybko i wygodnie można dostosować ją do naszego wzrostu. Dla dzieci podobne biurka wyposażone są w blaty regulowane pod kątem niczym kreślarskie stoły. Ale stać też trzeba umieć. A najlepiej jest stać aktywnie. Jako uzupełnienie kompletu producenci polecają więc różnego typu akcesoria wspierające pracę na stojąco, np. balansujące stołki na jednej nodze czy tzw. standing desk mat – ergonomiczne maty, które sprawiają, że nasze stopy są w ciągłym ruchu. Ruch jest znikomy i prawie niezauważalny (kiwamy się lekko z nogi na nogę), ale wystarczający, by skorygować pozycję ciała – kręgosłup nie jest obciążony, a nogi nie puchną.
Zobacz więcej foteli i krzeseł do biurka w galerii zdjęć
Tekst: Monika Utnik-Strugała
Zdjęcia: archiwum Werandy, materiały prasowe
Zdjęcie główne: aranżacja marki Westwing, Westwingnow.pl, niżej: krzesło biurowe Heather, Cult Furniture, cultfurniture.com