Kominki i piece po skandynawsku
Jak to urządzić?Surowy klimat, mroźne powietrze i brak słońca potrafią dać w kość nawet najbardziej wytrwałym mieszkańcom północy. W krajach, gdzie przez pogodę i brak światła słonecznego zachorowalność na depresję jest największa, a dostęp do używek ograniczony, szuka się w domowym zaciszu innych przyjemności. Jedną z nich są zapewne wieczory spędzone w cieple i blasku kozy, pieca, a czasami kominka. Urządzenia te obecne są niemal w każdym skandynawskim domu. Zaspokajają pierwotną potrzebę kontaktu z naturalnym światłem i dostarczają codziennej dawki przyjemności.
Skandynawski dizajn
Skandynawskie produkty, w szczególności piecyki, zazwyczaj są zgrabne, drobne i niewielkich rozmiarów. Dlatego są idealnym uzupełnieniem wystroju wnętrza. Rzadko są elementem dominującym i determinującym ten wystrój, chyba że mamy do czynienia z charakterystycznymi dla tych terenów, a głównie dla Finlandii, piecami steatytowymi czy też pałacowymi piecami kaflowymi, zwanymi też piecami szwedzkimi, dostępnymi pod marką Keddy, a także Nibe, które należą do koncernu Cronspisen.
W obu przypadkach gabaryty potrafią być naprawdę dominujące, szczególnie jeśli mowa o kilkutonowych piecach steatytowych, które potrafią zakumulować w swojej masie olbrzymie ilości ciepła i oddawać je przez kolejne kilkanaście godzin. W tej technice specjalizują się: Tulikivi, NunnaUuni i Granit Kleber, których produkty są dostępne na naszym rynku. Obecnie w tym segmencie znaleźć też można wiele subtelnych i mniejszych gabarytowo propozycji, które często z zewnątrz nie są pokryte charakterystycznym, szarym kamieniem, tylko np. kaflami lub metalem albo łączą kamień ze szkłem czy stalą. Fiński steatyt jest materiałem chętnie wykorzystywanym do wyłożenia obudów piecyków wolno stojących i to nie tylko przez rodzimych producentów, ale także tych z innych rejonów Europy.
Trzeba przyznać, że wiele firm pochodzących z północy Europy może pochwalić się dizajnem na najwyższym poziomie, opartym na podstawowych kanonach piękna: prostocie, czystości formy i zachowaniu proporcji. Często są to dopracowane pod względem technicznym urządzenia podporządkowane funkcji. Skandynawski dizajn doceniany jest na świecie od lat, a szwedzka IKEA jest powszechnie dostępnym sztandarowym przykładem tamtejszej atrakcyjnej myśli wizualno-funkcjonalnej.
Wśród kominków wiele jest urządzeń docenianych w konkursach i wyróżnianych za rozwiązania estetyczne, jak choćby nagrodą red dot design, która kilkukrotnie trafiała do firmy Jøtul m.in.: za piecyki z serii F 470. Wielu skandynawskich producentów współpracuje stale z biurami projektowymi bądź zatrudnia specjalistów od projektowania sprzętów użytkowych. Widać to w dostępnej na rynku ofercie. Produkty ze Skandynawii dostępne są w wielu krajach Europy, w tym w Polsce, choć zapewne część z nich zawsze będzie produktem niszowym, zarówno ze względu na specyficzną estetykę, jak i dość wysoką cenę. Na myśli mam wspomniane wcześniej piece szwedzkie i kilkutonowe steatytowe kominki.
Nie ulega jednak wątpliwości, że skandynawski styl coraz częściej gości w naszych domach i staje się dominującą inspiracją w urządzaniu wnętrz. Stąd może i w Polsce wzrośnie zainteresowanie zgrabnymi piecykami wolno stojącymi czy steatytowymi bryłami, które doskonale odnajdują się w tego typu wnętrzach. Myśląc, czy to o żeliwnej, czy stalowej kozie do swojego domu, warto poznać ofertę głównie skandynawskich firm. Warto zatrzymać się chwilę dłużej przy duńskich firmach, gdyż tradycje piecowe są tam głęboko zakorzenione i bez przesady Danię można nazwać ojczyzną piecyków.
Bogactwo kominkowych rozwiązań ze Skandynawii już dawno zawitało w kraju nad Wisłą. Mimo że nasz klimat uchodzi za łagodniejszy, to nie da się zaprzeczyć, że sezon grzewczy w Polsce trwa około 200 dni w roku. Skandynawskie kominki i kozy, nienachalnie dla zmysłów, sprawnie dostarczą ciepła w zimowe wieczory. Nasycą nim nasze spragnione ciała, by nie tylko w mroźnej Skandynawii, ale i w pochmurnej Polsce chronić przed niedostatkami słońca zimą i dostarczać codziennej dawki przyjemności.
Tekst: Aldona Mazurkiewicz
Pełna wersja artykułu ukazała się w numerze 4(37) czasopisma Świat Kominków
Świat Kominków to kwartalnik poświęcony kominkom, piecom oraz kulturze ognia.
Bogato ilustrowany magazyn przedstawia wiele pomysłów i inspiracji na kominek bądź piec oraz przybliża bogactwo technicznych rozwiązań stosowanych w tych urządzeniach. Dostarcza także praktycznych informacji dotyczących użytkowania kominka, przygotowania opału, przeglądów itp. Dodatkowo czytelnik ma okazję poznać historię kominków z różnych stron świata i ciekawych miejsc z zabytkowymi piecami. Magazyn traktuje kominki i piece jako dobro wyższego rzędu, jako piękną formę użytkową i sposób na alternatywne ogrzewanie.