Klimatyzacja domowa i wentylacja – jakie rozwiązania są dostępne?
Jak to urządzić?Upalne lata są bardzo doskwierające, zwłaszcza w czasie naszej pracy. Wysoka temperatura dekoncentruje nas i wprawia w roztargnienie. Obniża to znacznie produktywność. Niezależnie od tego, czy pracujemy w domu czy w biurze, dobrym pomysłem będzie zakup wentylatora lub klimatyzatora. Które z tych urządzeń jest bardziej opłacalne? Na które lepiej się zdecydować? Odpowiedzi na te pytania poznacie w tym artykule. Zapraszamy do lektury!
Klimatyzacja domowa i wentylacja – co to jest i jaki jest jej przeznaczenie?
Zadaniem klimatyzacji domowej jest wykonywanie kilku czynności: chłodzenia, ogrzewania, wymiany bądź poprawy jakości powietrza. Klimatyzator ma zatem także funkcję wentylacji powietrza, które dodatkowo oczyszcza, chłodzi lub ogrzewa. Wentylator domowy ma natomiast jedynie możliwość pobudzania ruchu powietrza bez wpływu na jego jakość oraz temperaturę. Klimatyzator może być dla nas przydatny przez cały rok, podczas gdy wentylatora zwykle używany jedynie latem podczas upalnych dni.
„Klimatyzatory domowe to bardzo przydatne urządzenia w naszych domach. Nie tylko ochłodzą lub ogrzeją powietrze w mieszkaniu czy domu, ale i oczyszczą je i wyregulują jego wilgotność. Są łatwe w obsłudze i większość z nich pozwala na odpowiednie zaprogramowanie działania. Ich ceny stają się coraz atrakcyjniejsze, a dodatkowe funkcjonalności takie jak łączność Wi-Fi pozwalają na kontrolę będąc poza domem.” – czytamy w artykule poradnikowym portalu Homelook.pl: Jaki klimatyzator domowy wybrać? Porównanie TOP modeli
Klimatyzacja domowa jak działa?
Działanie klimatyzacji domowej jest procesem dość skomplikowanym. Klimatyzatory zwykle składają się z kilku modułów, najczęściej dwóch, pomiędzy którymi krąży czynnik chłodniczy. To tak zwane klimatyzatory typu split. W module wewnętrznym czynnik występuje w postaci rozprężonej. Absorbuje on ciepło z powietrza i przechodzi w stan gazowy. Czynnik jest następnie sprężany i transportowany do moduły zewnętrznego, gdzie schładza się i skrapla. Po przejściu przez zawór rozprężny czynnik ponownie jest gotowy do absorpcji ciepła w parowniku.
Klimatyzator składa się z wielu elementów, których stan i sprawność nie mogą ulec pogorszeniu. Istotne jest zatem okresowe sprawdzenie stanu urządzenia przez specjalistę.
Klimatyzator domowy czy wentylator? Czym różnią się te dwa rozwiązania?
Klimatyzator to skomplikowane urządzenie, którego działanie zakłada zmianę temperatury, filtrowanie oraz wymianę powietrza. To rozwiązanie dość drogie, jednak o wielkich możliwościach. Wentylator jest znacznie prostszy w budowie oraz tańszy. Jego funkcja ogranicza się jednak tylko do wentylacji.
Nie znajdziemy w nim szczelnego układu obiegowego dla czynnika chłodniczego, a jedynie silnik znajdujący się pod łopatkami wentylatora. Wentylator nie wymaga okresowego serwisu, który jest niezbędny w przypadku klimatyzatorów. Wentylator jest także znacznie tańszy.
Jakie rodzaje wentylatorów domowych dostępne są na rynku?
Wentylatory kolumnowe
To proste i eleganckie urządzenia, których kształt mocno przypomina kolumnę Zajmują niewiele miejsca, a także cechują się dobrą wydajnością. Najczęściej posiadają możliwość regulacji kąta padania powietrza. Wiele modeli dostarczanych jest także w zestawach z pilotem. Warto dodać, że jest to jeden z najardziej popularnych i praktycznych rodzajów wentylatorów domowych. Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem przy wyborze i rankingiem wentylatorów kolumnowych portalu homelook.pl pod linkiem: Jaki wentylator kolumnowy kupić? Opinie, ranking, porady
Wentylatory stojące
To bardzo popularny rodzaj wentylatorów. Większość modeli wyposażona jest w podstawę z nóżką o regulowanej wysokości, na której szczycie umieszczony jest silnik wraz z wentylatorem. Konstrukcja ta jest nieco chwiejna w porównaniu do modeli kolumnowych, jednak zapewnia dobrą wydajność. Wentylatory stojące najczęściej posiadają możliwość ustawienia ciągłej oscylacji kierunku nadmuchu.
Wentylatory podłogowe
Modele podłogowe nie posiadają nóżki. Duże łopatki wentylatora umieszczone są wewnątrz przepuszczającej powietrze obudowy, która chroni przez przypadkowym włożeniem palców do obracających się łopatek. Tego typu urządzenia czerpią znajdujące się u dołu pomieszczenia, chłodne powietrze i kierują je ku górze.
Wentylatory biurkowe
Ten typ wentylatorów najbardziej przypomina wentylatory stojące. Różnice sprowadzają się do znacznie krótszej nogi, która nie posiada regulacji wysokości, a także mniejszej długości łopatek. Słabszy jest również silnik. To najtańszy wariant tych urządzeń.
Jakie są rozwiązania na system klimatyzacji domowej i jakie są ich zastosowania?
Klimatyzatory występują w wielu wariantach konstrukcyjnych. Każdy z nich sprawdzi się najlepiej w innych warunkach. Wyróżniamy następujące rodzaje klimatyzatorów:
Klimatyzatory kasetonowe
Mocowane są w suficie podwieszanym. Cechują się dobrą wydajnością, zwykle są elementem skomplikowanego systemu klimatyzacyjnego całego budynku. To idealny wybór do biura, a także domu – o ile oczywiście posiadamy sufit podwieszany.
Klimatyzatory okienne
Najprostszy w budowie system klimatyzacji. Jako jedyny spośród stacjonarnych rozwiązań posiada tylko jeden moduł. Montowany jest zwykle wewnątrz ramy okna, przez co ogranicza ilość wpadającego do pomieszczenia światła.
Klimatyzatory przenośne
Te urządzenia cechują się nieco mniejszą wydajnością od rozwiązań stacjonarnych. Zwykle ustawiamy je w pobliżu otwartego okna, przez które przekładamy rurę wentylacyjną. Klimatyzator przenośny jest dobrym wyborem, jeśli nie chcemy zdecydować się na montaż stałego, dużego urządzenia, a jednocześnie poszukujemy sposobu na schłodzenie się.
Klimatyzatory przypodłogowe
Ten typ klimatyzatora podzielony jest na dwa moduły: zewnętrzny i wewnętrzny. Element wewnętrzny mocowany jest na ścianie, u dołu pomieszczenia. To rodzaj klimatyzatora split, którego jednostka wewnętrzna jest węższa niż w typowych modelach, dzięki czemu zajmuje niewiele miejsca. Ten rodzaj montażu klimatyzatora ułatwia jego serwis, jednak ogranicza nieco wydajność. Ciepłe powietrze, z którego klimatyzator pobierze najwięcej energii, znajduje się zawsze w wyższych partiach pomieszczeń.
Klimatyzatory kanałowe
Ten typ klimatyzatorów spotkamy np. w hotelach. To bardzo złożony system kanałów, który dba o jakość powietrza w dziesiątkach, a nawet setkach pomieszczeń. Możemy jednak wyposażyć w niego nasz dom. Konieczne jest jednak zaplanowanie tego już na etapie projektowania budynku.
Klimatyzatory split
Najpopularniejszy rodzaj klimatyzacji. To typowy wybór do domu lub małego lokalu usługowego. Ich użycie nie wymaga planowania na etapie budowy budynku. Cechują się dobrą wydajnością, niezawodnością, a przy tym zajmują stosunkowo niewiele miejsca. Często spotykamy je także pod nazwą „klimatyzatory ścienne”
Co jest istotne przy wyborze odpowiedniego systemu klimatyzacji i wentylacji?
Dobór odpowiedniego klimatyzatora do naszego pomieszczenia uzależniony jest od kilku czynników. Przede wszystkim musimy zdecydować, czy chcemy montować nasze urządzenie na stałe. Jeżeli system klimatyzacji ma być przez nas używany jedynie przez krótki czas w roku, a my nie chcemy marnować zbytnio przestrzeni, to wybór klimatyzatora przenośnego lub wentylatora wydaje się być oczywisty.
W innym wypadku lepiej jest jednak postawić na urządzenie stacjonarne np. split, które będzie się cechowało lepszą wydajnością oraz brakiem konieczności otwierania okien.
Niezależnie od rodzaju wybieranego klimatyzatora, na jego parametry powinny mieć wpływ czynniki takie jak:
Wielkość pomieszczenia – im większy pokój, tym większa wydajność klimatyzatora będzie potrzebna,
Nasłonecznienie w okresie letnim – pokoje słoneczne będą wymagać także większej wydajności,
Funkcjonalność – możliwość ogrzewania pomieszczenia przyda się np. jesienią, kiedy jeszcze kaloryfery nie będą działać, a nocami temperatura zacznie spadać,
Ilość wolnej przestrzeni – do niewielkich i ciasnych pomieszczeń warto wybrać możliwie małe urządzenie przenośne. Może być to wentylator lub klimatyzator przenośny.
Klimatyzacja domowa split – czyli najbardziej powszechna forma klimatyzatorów
Klimatyzatory typu split to bardzo powszechne urządzenia. Spotykany je w mieszkaniach, domach, restauracjach czy sklepach. W ich skład wchodzą co najmniej dwa elementy: jednostka wewnętrzna oraz zewnętrzna. Zadaniem tej pierwszej jest pobieranie ciepła z powietrza w pomieszczeniu. Energia zaabsorbowana przez czynnik chłodniczy transportowana jest systemem kanałów do jednostki zewnętrznej, z której wydalana jest do powietrza na zewnątrz budynku.
Klimatyzacja domowa – gdzie najlepiej umieścić w domu?
Odpowiednie umieszczenie klimatyzatora w domu to bardzo istotny problem. Musimy znaleźć miejsce, które zapewni klimatyzatorowi dobrą cyrkulację powietrza, a przy tym nie utrudni jego montażu oraz nie wpłynie znacząco na przestrzeń użytkową pomieszczenia. Popularnym rozwiązaniem jest zamontowanie klimatyzatora wewnątrz pokoju tuż obok drzwi balkonowych lub okna, co ułatwi poprowadzenie kanałów do modułu zewnętrznego.
Jak wygląda montaż klimatyzacji w domu?
Montaż systemu klimatyzacji składającej się z co najmniej dwóch modułów (czyli także split) jest procedurą dość skomplikowaną i powinien być wykonany przez specjalistę. Potrzebna jest do tego wiedza techniczna, a także dokładne wymierzenie odległości i ścieżek dla kanałów łączących moduły. Zamocowanie urządzeń jednomodułowych takich jak klimatyzatory okienne jest znacznie prostsze i można podjąć się jego wykonania samemu.
Klimatyzacja domowa z funkcją grzania – czy to dobry pomysł?
Znaczna większość klimatyzatorów domowych wyposażona jest w funkcję grzania pomieszczenia. Jest to bardzo przydatna opcja, która przyjdzie nam z pomocą późną jesienią oraz wczesną wiosną. Są to okresy, kiedy wyłączone jest ogrzewanie poprzez kaloryfery, a zdarzają się zimne noce i dnie. Zakupiony przez nas klimatyzator skutecznie ogrzeje nasze pomieszczenie niskim kosztem.
Klimatyzacja domowa i wentylacja – podsumowanie
Klimatyzator lub wentylator domowy to bardzo przydatne urządzenia, które znacznie podniosą komfort pracy czy odpoczynku podczas upalnych dni. Systemy klimatyzacji wyposażone w funkcję ogrzewania dodatkowo przydadzą się podczas chłodnych dni i nocy. Urządzenia te są energooszczędne oraz zajmują minimalną ilość miejsca. Zdecydowanie warto zatem się w nie wyposażyć
Materiał partnera: homelook.pl