Eleganckiego mężczyznę poznaje się po szykownych butach, wysokiej klasy zegarku i zadbanych dłoniach. Ten krótki opis dżentelmena warto uzupełnić o jeszcze jeden aspekt: posiada gabinet do pracy i odpoczynku.

Gabinet, jako szczególne pomieszczenie przeznaczone do pracy umysłowej i przechowywania zbiorów ksiąg, pojawił się w architekturze pałacowej w XVI w. Szczyt popularności gabinetu przypada na XVIII i XIX w., ale i współcześnie niejeden marzy o takim pomieszczeniu w domu.

Od samego początku gabinety cechował elegancki, ekskluzywny charakter pozbawiony zbędnego blichtru i dekoracji. Szzcególna uwagę zwracano uwagę na jakość zastosowanych materiałów oraz perfekcję wykonania mebli, zabudowy i dodatków.

Pierwszoplanową rolę odgrywają niewątpliwie biurko oraz fotel, które najlepiej usytuować vis a vis wejścia do pokoju. Biurko powinno posiadać miejsce do przechowywania dokumentów, aby uniknąć wrażenia nieładu na jego blacie. Praktyczną dekoracją biurka mogą być elegancki przycisk do dokumentów, kałamarz czy nożyk do otwierania listów.

Z charakterem tradycyjnego gabinetu najlepiej współgrają meble drewniane o ciekawej formie. Niezwykle ważnym elementem gabinetu jest biblioteka. Wysoki, okazały mebel powinien umiejętnie eksponować książki, a jednocześnie zapewniać do nich łatwy dostęp.

Klasyczny gabinet to również idealna przestrzeń dla antyków. Kolekcja kilku obrazów olejnych w wybranej tematyce i oryginalna lampa nabiurkowa w stylu Art déco dodadzą wnętrzu ekskluzywnej nuty.

Zdjęcia i tekst: pracownia Krzysztofa Wirchomskiego (www.wirchomski.pl). W manufakturze Wirchomski powstają meble, drzwi, biblioteki, które na życzenie klienta mogą być przygotowane z różnych gatunków drewna, w szerokiej gamie odcieni i rodzajów wykończenia. Salon firmowy znajduje się w Warszawie przy ul. Merliniego 5

reklama