Kinkiety LED - oświetlenie ścienne do nowoczesnych wnętrz

Kinkiety LED - oświetlenie ścienne do nowoczesnych wnętrz

Jak to urządzić?

W kwestii oświetlenia dodatkowego wnętrz otrzymujemy wyjątkowo szeroki wybór. Możemy doświetlić przestrzeń lampami stojącymi i biurkowymi, paskami LED, czy niewielkimi oczkami montowanymi na suficie. Coraz częściej w nowoczesnych wnętrzach ich rolę przejmują jednak kinkiety LED. Skąd bierze się popularność tej formy oświetlenia ściennego i na co zwrócić uwagę przed zakupem?

reklama

Kinkiety, czyli doskonała forma oświetlenia dodatkowego

Historia kinkietów sięga czasów znacznie wcześniejszych niż elektryczność. Ich prymitywnym prekursorem były pochodnie montowane na korytarzach i w większych pomieszczeniach zastąpione świecami, a następnie lampami naftowymi. Ich cel pozostawał prosty – dostarczyć tyle światła dodatkowego do stref niedostatecznie oświetlonych przez żyrandole, ile to możliwe.

Dostępne dziś w sprzedaży kinkiety pełnią tę samą funkcję. Mają przede wszystkim służyć jako dodatkowe źródło światła, pozwalające na wykonywanie konkretnych czynności (np. czytanie) lub doświetlające zacienione obszary. Coraz częściej są one również wykorzystywane w celach dekoracyjnych. W takich przypadkach lampa stanowi ozdobny detal jednocześnie akcentujący elementy wyposażenia, na których podkreśleniu zależy nam najbardziej, np. gablotek, obrazów, czy roślin.

Szukasz kinkietów idealnie dopasowanych do Twojego wnętrza? Sprawdź ofertę https://lampoteka.pl/kinkiety

Kinkiety LED – energooszczędność i wygoda w jednym

Poza standardowymi kinkietami z wkręcanymi źródłami światła E27 lub E14, bądź żarówkami na wcisk (gwint GU10), możemy dziś spotkać się z modelami z fabrycznie wbudowanym źródłem światła LED. W zdecydowanej większości przypadków są to lampy na wskroś nowoczesne pod kątem designu, czerpiące z najnowszych trendów w oświetleniu.

Co daje nam wybór kinkietów LED? Po pierwsze, znaczną energooszczędność. Diody fluorescencyjne odznaczają się minimalnym poborem prądu w porównaniu do swoich wolframowych lub halogenowych odpowiedników. Po drugie – możliwość stworzenia dowolnej aranżacji świetlnej. Kinkiety LED-owe wyposażane są w żarówki o barwie ciepłej (2000-2700K), neutralnej (4000K) lub zimnej (6000K+), co pozwala nam na pełne dostosowanie oświetlenia w zależności od naszych potrzeb. Szukasz lampy ściennej do sypialni? Wybierz kinkiet LED o barwie ciepłej, która stworzy przytulny klimat. Coś bardziej uniwersalnego, np. do czytania? Postaw na model o barwie neutralnej, która jest zbliżona do naturalnego światła. Podkreślenie wyposażenia domu? Wybierz niewielki kinkiet o barwie zimnej, która prezentuje się najbardziej dekoracyjnie.

W jakich pomieszczeniach sprawdzą się kinkiety LED?

W dużym skrócie – w niemal wszystkich, jednak pod warunkiem wyboru modelu o stylu dopasowanym do wnętrza i prawidłowych parametrach świetlnych. Naturalnym miejscem do montażu kinkietów LED pozostają przede wszystkim korytarze, a także salony. W pierwszym przypadku mamy na myśli zwłaszcza długie ciągi komunikacyjne, wymagające doświetlenia. W tych drugich dobrze dobrana lampa LED będzie mogła służyć do zapewnienia dobrych warunków np. do relaksu przy ulubionej książce lub podświetlania obrazów, czy regałów.

We wnętrzach przygotowanych przez architektów kinkiety LED stosowane są często zamiast lampek nocnych, za wezgłowiem łóżek. W szczególności modele z oprawką na regulowanym ramieniu okażą się tutaj zbawienne ze względu na możliwość dokładnego ustawienia padania strumienia.

Kinkiety LED mogą służyć także jako światło relaksujące w łazienkach, np. w pobliżu wanny, czy do oświetlania luster. To drugie zastosowanie będzie od nas wymagało wyboru modelu o barwie neutralnej, która zapewni najlepsze warunki do dokładnej pielęgnacji, golenia i makijażu. Niezbędny będzie zakup modelu o odpowiednio wysokiej klasie szczelności IP. Zaleca się, by w pomieszczeniach narażonych na wodę stosować lampy o klasie co najmniej IP44. W miejscach bliskich źródła wody powinny być z kolei montowane wyłącznie kinkiety IP65 lub IP67.

Materiał Partnera