

Jaka wiertarka udarowa do domu będzie najlepsza?
Jak to urządzić?Wiertarka z funkcją udaru jest niezwykle wszechstronnym narzędziem, które umożliwi wykonywanie otworów w materiałach budowlanych takich jak beton, cegła czy żelbet. Dzięki temu możliwe stanie się montowanie wszelkiego rodzaju półek, elementów oświetleniowych, a także ułatwi przyozdabianie ścian. Ważne jest jednak, aby nabyć odpowiedni sprzęt, który poradzi sobie z wszelkimi domowymi wyzwaniami. Czym zatem kierować się podczas zakupu i jaka wiertarka udarowa będzie najlepszym wyborem?
Wiertarka, wiertarka udarowa, a może młotowiertarka? Poznaj różnice
Decydując się na zakup urządzenia do wykonywania otworów, niezbędne będzie wybranie jednego z trzech rodzajów sprzętów. Należą do nich:
-
klasyczna wiertarka;
-
wiertarka z funkcją udaru;
-
młotowiertarka;
Pierwszym i jednocześnie najprostszym z nich jest tradycyjna wiertarka. Elektronarzędzie to służy do wykonywania otworów w różnych materiałach pokroju drewna, ceramiki lub stali. Sprzęty z tej rodziny nie posiadają funkcji wiercenia udarowego, przez co nie nadają się do wiercenia w twardych materiałach pokroju betonu, cegły lub żelbetu. Co gorsza, wyposażone są one w silniki elektryczne o niewielkiej mocy, co znacząco ogranicza ich wszechstronność. Korzystając z takiej wiertarki, można jednak wiercić w ścianach wykonanych z gazobetonu lub silikatu.
Drugim i zarazem znacznie bardziej zaawansowanym elektronarzędziem są wiertarki z dodatkową funkcją udaru. Swoim wyglądem oraz wagą przypominają one klasyczne wiertarki, ale ich sercem jest silnik elektryczny o znacznie wyższej mocy. Sprzężony jest on ze specjalną przekładnią, pozwalającą na wprawienie uchwytu wiertarskiego (w którym osadzane jest wiertło) w ruch posuwisto zwrotny.
Dzięki temu osiągany jest efekt udaru umożliwiający końcówce wiertła znacznie lepiej „wgryzać się” w obrabiany materiał. Skraca to czas potrzebny na wykonanie otworu, a także pozwala wiercić w betonie, cegle i żelbecie, czyli materiałach najczęściej wykorzystywanych do budowy domów jednorodzinnych oraz osiedli mieszkaniowych.
Młotowiertarki to ostatni rodzaj sprzętów wiercących. Są to potężne elektronarzędzia, które ze względu na swoją wagę, cenę oraz wielkość wykorzystywane są głównie w profesjonalnych firmach budowlanych oraz remontowych. Przy ich pomoc możliwe jest wykonywanie otworów o dużej średnicy, w praktycznie każdym z rodzaju materiałów budowlanych. Do pracy z nimi wykorzystuje się specjalne wiertła, które mocowane są w systemie SDS plus lub SDS Max. Ten rodzaj uchwytu pozwala na przenoszenie znacznie większej siły udaru, niż w przypadku tradycyjnych wierteł walcowych, pozwalając tym samym efektywniej skruszać obrabiany materiał podczas kucia i wiercenia.
Parametry techniczne wiertarki udarowej – na co zwrócić uwagę?
Najrozsądniejszym wyborem do domowych zastosowań są wiertarki z funkcją udaru. Jest to swoisty kompromis pomiędzy wagą oraz ergonomią klasycznej wiertarki a siłą udaru zapewnianą przez profesjonalną młotowiertarkę.
Ważne jest jednak, by kupując wiertarkę udarową, zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów, takich jak:
-
moc silnika – wydajny motor elektryczny będzie w stanie z łatwością wprawić w ruch wiertła niemal dowolnych gabarytów, pozwalając tym samym na wykonywanie otworów o dużej średnicy;
-
częstotliwość udarów – im będzie ona większa, tym skuteczniej końcówka wiertła będzie skruszać budulec;
-
ilość biegów – wiertarka z udarem powinna posiadać przynajmniej dwa przełożenia, które pozwolą precyzyjnie dopasować prędkość oraz moment obrotowy wiertła do obrabianego materiału;
-
zakres średnicy mocowania wierteł – jego wielkość będzie determinować maksymalną średnicę podłączanego do wiertarki udarowej osprzętu;
Warto również zwrócić uwagę na samą wagę wiertarki udarowej. Narzędzia wiertnicze często trzymane są nad głową, w mało ergonomicznych pozycjach. Będzie to szczególnie zauważalne podczas prowadzenia prac budowlanych oraz generalnych remontów mieszkania. Dlatego też, chcąc często korzystać z wiertarki udarowej, warto skusić się na model o nieco niższej wadze.
Jaką markę wybrać?
Wiertarka udarowa to urządzenie muszące sprostać wielu wyzwaniom. Największym z nich jest jednoczesne wprawienie wiertła w ruch obrotowy oraz posuwisto-zwrotny. Wymaga to zastosowania wysokiej klasy silnika elektrycznego, a także wytrzymałych przekładni mechanicznych. Dlatego też tak ważne jest, by wybrać wiertarkę udarową sprawdzonej marki.
Wielu profesjonalistów z branży budowlanej w szczególności upodobało sobie markę Makita. Produkowane przez nią narzędzia projektowane są w Japonii, z zachowaniem najwyższych norm konstrukcyjnych. Ich jasnobłękitny odcień zdążył już stać się synonimem jakości, czego doskonale dowodzi oferowany przez producenta program przedłużający gwarancję do 3 lat.
Wiertarki udarowe marki Makita kupisz w sklepie Domitech.pl

Popularne wiertarki udarowe marki Makita
Jaką zatem wiertarkę wybrać? Jednym z najciekawszych elektronarzędzi tego rodzaju jest Makita HP1631K. Jest to lekki sprzęt o niewielkich rozmiarach, który został wyposażony w silnik o mocy 710 watów. Umożliwia mu to wykonywanie otworów o średnicy dochodzącej do 16 mm w betonie, do 30 mm w drewnie, a także do 13 mm w stali. Wiertarka udarowa Makita HP1631K zespolona jest z jednobiegową przekładnią.

Kolejnym niezwykle ciekawym elektronarzędziem, po które często sięgają domowi majsterkowicze, jest wiertarka Makita HP2050HJ. Model ten wyposażony jest w wydajny silnik elektryczny o mocy 720 watów, a także 2 biegową przekładnię umożliwiającą płynne regulowanie prędkości obrotowej wiertła. Maksymalna średnica wykonywania otworów wynosi 20 mm dla betonu, 40 mm dla drewna oraz 13 mm w stali konstrukcyjnej. Wiertarka udarowa Makita HP2050HJ sprzedawana jest wraz z bocznym chwytem oraz z praktyczną walizką ułatwiającą transport.

Ostatnim proponowanym przez nas narzędziem marki Makita jest wietarka udarowa HP2071J. Dzięki silnikowi elektrycznemu mocy 1010 watów ta wiertarka udarowa poradzi sobie z dosłownie każdym zadaniem. Sprzęt ten wyposażony jest w dwubiegową przekładnią umożliwiającą płynne regulowanie prędkości obrotowej w zakresie od 0 do 1200 lub od 0 do 2900 obr./min. Wiertarka udarowa Makita HP2071J dostarczana jest wraz z ergonomicznym uchwytem bocznym, ogranicznikiem głębokości, a także walizką systemową MAKPACK.
Materiał Partnera
DOMITECH