
Kostka brukowa to jeden z najbardziej popularnych obecnie materiałów do budowy chodników, ścieżek dla pieszych, a także wykończenia otoczenia domu jednorodzinnego lub domku letniskowego.
Jaką kostkę brukową wybrać?
Kostka brukowa dekoracyjna i bardzo trwała, niemal zupełnie wyparła tradycyjny beton i asfalt. Pozwala na prowadzenie rozmaitych prac ziemnych pod jej powierzchnią – wystarczy rozebrać kawałek chodnika i dostęp do rur lub instalacji gotowy.
Kostka brukowa jest powszechnie używana do wykończenia powierzchni zewnętrznych. Ułożysz ją w ogrodzie, na podjeździe garażu, wykorzystasz na wszystkich ścieżkach komunikacyjnych. Kostkę można podzielić ze względu na specyfikę produkcji, kształt, wielkość, kolor oraz surowiec, z którego została wyprodukowana.
Kostka z betonu jest najbardziej dostępna, stosunkowo tania i trwała. Zakupisz ją w różnych kolorach i kształtach, sprawdzi się na parkingu i w garażu. Alternatywa dla niej – kostka kamienna – to niezwykła ozdoba każdego domu. Wykonana jest zazwyczaj z prawdziwych kamieni – najbardziej popularny to granit, ale mogą to być też inne kruszce, takie jak wapień czy kamień łupkowy. Te nadzwyczajnie prezentują się w ogrodach, przydomowych alejkach oraz jako motyw dekoracyjny.
Rozmiary kostki brukowej
Wymiary klasycznej kostki brukowej mogą być różne i wahać się od 54 x 84 mm do nawet 120 x 180 mm. Jej wielkość dopasujesz do rozmiarów układanej nawierzchni, wzoru, który chcesz uzyskać, oraz charakteru danej przestrzeni. Mniejsza kostka brukowa lepiej pracuje, ale jeśli do ułożenia nawierzchni zatrudnisz wykwalifikowaną ekipę, nawet bardzo duże elementy będą stabilnie służyć przez lata.
Wzory i kolory kostki brukowej
Wzory i kolory zależą w głównej mierze od rodzaju surowca wykorzystanego do produkcji oraz sposobu wytworzenia produktu. Pierwsza grupa to kostka brukowa przemysłowa. To najczęściej spotykany materiał, używany podczas tworzenia parkingów, wielkopowierzchniowych placów, a także miejskich ścieżek i chodników. Najczęściej występuje ona w odcieniach szarości. Przeważnie sprzedawana jest w kształcie klepsydry lub prostokąta.
Druga grupa to kostka szlachetna, zwana dekoracyjną. Występuje w wielu kolorach i kształtach, można o nią uzupełnić kostkę przemysłową, tworząc ciekawe wzory i ornamenty. W tej grupie znajdziemy kostkę o powierzchni płukanej, w przypadku której obróbka polega na wypłukiwaniu wierzchniej warstwy betonu, podczas gdy na powierzchni zabarwione pozostaje jedynie kruszywo. Inny typ to kostka o powierzchni szczotkowanej, materiał ten ma duże walory dekoracyjne, a na wierzchniej powierzchni kamieni tworzą się charakterystyczne rowki.
Kolejna grupa to kostki o powierzchni łupanej – przypominają naturalne kamienie o nieregularnym, niestandardowym kształcie. Imitują powierzchnię z naturalnego kamienia, ale są o wiele tańsze. Mogą być jasne, kremowe lub szare, a nawet czarne czy ciemnobrązowe. Ciekawą grupę stanowią kostki o powierzchni postarzanej – kostka w czasie produkcji jest poddawana procesowi młoteczkowania. Finalnie przypomina rustykalne powierzchnie lub stary bruk. Ostatni rodzaj to kostka o powierzchni strukturalnej – stanowi imitację naturalnego kamienia.
Jak dobrać grubość kostki brukowej?
Grubość kostki brukowej, na jaką się zdecydujemy, zależy od jej przeznaczenia i sposobu wykorzystania. Inna będzie w przypadku dużego nacisku samochodów na przydomowym podjeździe, inna w ogródku lub w pobliżu tarasu. Najdrobniejsze kostki układa się na znacznych powierzchniach, duże kawałki kamienia na wąskich ciągach komunikacyjnych. Na ścieżkach do ruchu pieszego popularne są płyty chodnikowe o grubości 3–4 cm lub kostka o grubości 4–6 cm. Drogi dojazdowe lub parkingi pokrywa się zazwyczaj materiałem o grubości ok. 8 cm. Wiele zależy od samej konstrukcji podbudowy – dobrze wykonana, zniesie nawet bardzo duże przeciążenia i będzie służyć przez wiele lat.
Pielęgnacja kostki betonowej – o czym warto wiedzieć?
Pielęgnacja i konserwacja kostki brukowej nie musi sprawiać problemów. Najprostsza jest wówczas, gdy materiał nie jest narażony na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Trudno jednak uniknąć ekspozycji na mróz, wiatr i deszcz, dlatego co jakiś czas konieczne jest umycie kostki myjką pod ciśnieniem. Taki zabieg pozwoli usunąć nie tylko nalot powstały w wyniku użytkowania, ale także kurz, błoto, niewielkie rośliny oraz pleśń i grzyby.
Istotne jest regularne usuwanie niewielkich roślin, które chcą zakorzenić się między kostkami bruku. Im większe, tym silniej będą pracować i rozsuwać kostki, grożąc zniszczeniem całości. Małe chwasty usuniesz przy pomocy wody, większe musisz usunąć ręcznie i nie dopuścić do ich dalszego wzrostu.
Jeśli kostka brukowa zostanie zabrudzona olejem silnikowym, tłustą i trudną do usunięcia substancją, użyj specjalnych środków czyszczących lub poproś o pomoc wyspecjalizowaną ekipę, która wypłucze środek z kamiennych elementów. Ważne, aby działać szybko, zanim smar, tłuszcz lub pył węglowy na stałe wnikną w strukturę kamienia, zwłaszcza jasnego granitu lub delikatnego piaskowca. Regularne mycie pozwoli Ci cieszyć się pięknym chodnikiem przez długie lata i użytkować go zgodnie z własnymi upodobaniami bez ograniczeń.
Materiał Partnera
Zdjęcie: Pixabay