jak zabezpieczyć mieszkanie przed upałem

Jak skutecznie zabezpieczyć mieszkanie przed upałem? Jak chłodzić dom bez klimatyzacji? Polecamy sprawdzone sposoby!

Jak to urządzić?

Warto się przygotować do upałów. Zwłaszcza, jeśli okna twojego mieszkania są pokaźnych rozmiarów, bo to od ich izolacji często zależy, czy w środku będzie przyjemnie chłodno. Jak dobrze i skutecznie zabezpieczyć mieszkanie przed upałem? Jak chłodzić dom bez klimatyzacji? Oto kilka porad, dzięki którym sprawisz, że latem mieszkanie będzie oazą wytchnienia.

reklama

Jak skutecznie zabezpieczyć mieszkanie przed upałem? Jak chłodzić dom bez klimatyzacji?

Okna w twoim mieszkaniu wychodzą na południe? Pomyśl o zamontowaniu odpowiednich rolet, które nie przepuszczają światła. Najlepiej, jeśli będą zrobione z ciemnego materiału w kolorze granatowym lub zielonym. Pochłonie on promienie słoneczne – nagrzeje się tylko materiał, a we wnętrzu będzie przyjemnie chłodno.

Sposoby zabezpieczenia domu przed upałem – osłony okienne i okiennice

Mieszkanie ze skosami przed nadmiernym nagrzewaniem uchronią osłony zewnętrzne. Żaluzje i rolety zewnętrze zredukują nagrzewanie się wnętrza latem, a zimą poprawiają izolacyjność okien. To praktyczne rozwiązania, z których będziesz korzystać właściwie przez cały rok. Bardzo skuteczne w ochronie przed nadmiarem słońca w trakcie upalnego lata są również zewnętrzne markizy. Zatrzymują promienie słoneczne jeszcze zanim dotrą do szyby okiennej.

Możesz zainspirować się sposobami walki z upałem stosowanymi przez mieszkańców południa i zamontować w domu okiennice. Zewnętrzne osłony okienne izolują najlepiej. Zatrzymują ciepło na zewnątrz, więc nie dostaje się do środka. Jeśli nie masz możliwości montażu drewnianych okiennic, zastosuj zewnętrzne żaluzje, które będą spełniały podobne funkcje.

Przeczytaj też: Domowa klimatyzacja z wiatraka i lodu – jak ją przygotować krok po kroku

Ochrona mieszkania przed upałem – zasłony z naturalnych materiałów

Jak chłodzić dom bez klimatyzacji? Odpowiednie zabezpieczenie okna to najważniejszy element ochrony mieszkania przed upałami.
 


Jeśli nie lubisz ciemnych kolorów, a odcinające dopływ światła rolety lub shuttersy zupełnie nie pasują do stylu twojego wnętrza, zdecyduj się na jasne zasłony z naturalnych materiałów – bawełny albo lnu. Takie proste w montażu osłony okienne pochłoną nadmiar ciepła i jednocześnie wpuszczą światło do wnętrza. Do słonecznej sypialni i pokoju dziecięcego wybierz rolety lub zasłony w chłodnych odcieniach, np. błękitów oraz zieleni, które wizualnie ochłodzą wnętrza.

Jak schłodzić sypialnię w upały?

Jak ochłodzić sypialnię w upał? Oczywiście zasłaniaj okna w ciągu dnia, aby pomieszczenie się nie nagrzało. Wyposaż sypialnię w pościel z naturalnych, przewiewnych materiałów – bawełny, jedwabiu lub lnu. Satyna z bawełny egipskiej to przyjemna dla skóry tkanina, która doskonale sprawdzi się latem. Zmieniaj częściej poszewki. Dzięki temu, pomimo upałów, łatwiej będzie ci zasnąć. A jeśli nadal jest za gorąco możesz zastosować specjalną nakładkę chłodzącą na łóżko.

Jak chłodzić dom bez klimatyzacji? Jak radzić sobie z upałem w domu?

  • Zasłaniaj okna w ciągu dnia, by uchronić wnętrze przed nadmiernym nagrzaniem. O godzinie 12 słońce jest najwyżej nad horyzontem i wtedy upał jest największy.

  • Niezwykle ważne jest również to, kiedy wietrzysz swoje mieszkanie. Unikaj otwierania okien w ciągu dnia, aby gorące powietrze nie wpadało do domu. Wietrz mieszkanie wieczorem lub wczesnym rankiem. To najlepsza pora, by wymienić powietrze w domu.

  • Latem, kiedy odpoczywasz przy otwartym oknie, unikaj nadmiernych przeciągów. Czy wiesz, że zgodnie z zasadami feng shui zaburzają one przepływ energii w mieszkaniu? I zwyczajnie mogą ci po porostu zaszkodzić.

  • Po zachodzie słońca spędzaj czas na balkonie lub tarasie w otoczeniu zieleni. Ochłody w upalne dni dodadzą rośliny w mieszkaniu – pomogą dotlenić powietrze przy zamkniętych w ciągu dnia oknach.

  • Najlepszym panaceum na upał jest woda. Oczywiście w czasie upałów należy pić dużo płynów. Ale już samo patrzenie na wodę sprawi, że będzie ci chłodniej. W mieszkaniu możesz więc znaleźć kącik na małe akwarium lub minifontannę pokojową – krążąca w niej woda pomoże oczyścić powietrze.

  • W czasie upalnych dni staraj się nie przyrządzać potraw, które wymagają długiego gotowania lub pieczenia. Ogranicz smażenie i nie używaj kuchenki mikrofalowej.

  • Rozejrzyj się też, czy w słonecznym pokoju nie działają niepotrzebnie jakieś urządzenia elektryczne – one również mogą podnosić temperaturę w domu.

jak ochłodzić mieszkanie w upał


Co jeszcze możesz zrobić, aby zabezpieczyć mieszkanie przed upałem – wymień żarówki

Jak jeszcze możesz ochłodzić mieszkanie w upał? Sprawdź rodzaje źródła sztucznego światła. Halogeny i tradycyjne żarówki generują dużo ciepła. Wymień je na świetlówki energooszczędne oraz oświetlenie LED.

Sposoby zabezpieczenia domu przed upałem – klimatyzacja

Oczywiście, aby chłodzić mieszkanie w czasie upałów, możesz zainstalować klimatyzację. Pamiętaj jednak, żeby nie używać jej non stop. Włączaj i wyłączaj ją kilka razy dziennie.

Zbyt niska temperatura we wnętrzu może narazić organizm na szok po wyjściu na zewnątrz. Aby nie ucierpiało twoje zdrowie, nie przebywaj też zbyt blisko klimatyzatora i nie kieruj podmuchu bezpośrednio na ciało.
 

Jak ochłodzić mieszkanie w upał – wiatrak to sprawdzony sposób na duszy pokój

Innym rozwiązaniem chłodzącym powietrze w upalne dni jest wiatrak. To dobra i bardziej ekologiczna alternatywa dla klimatyzacji, bo zużywa mniej prądu. Wiatrak jest także świetnym rozwiązaniem dla osób, które łatwo się przeziębiają. Dwa większe wiatraki w jednym pomieszczeniu poruszą oraz szybko ochłodzą powietrze w dusznym pokoju.

W sypialni sprawdzi się wiatrak pod sufitem, ponieważ działa ciszej niż stojący. Dobrym rozwiązaniem do domu lub mieszkania będzie też mały, przenośny wiatrak, który możesz postawić na podłodze przy łóżku lub na parapecie. 

Jak się chłodzić w domu – japoński sposób na ochłodę latem

Będąc w domu możesz chłodzić się prostym japońskim sposobem. Przygotuj bawełniane ściereczki o wymiarach mniej więcej 90x30 cm. Aby się ochłodzić wystarczy namoczyć tkaninę, a potem położyć na szyi i karku. Ten prosty sposób przyniesie dużą ulgę zwłaszcza, kiedy musisz długo pracować przed komputerem. Jeśli tylko możesz płucz dłonie (szczególnie nadgarstki) i twarz zimną wodą, ochładzaj też stopy.

Przeczytaj też: Letni niezbędnik do domu – 10 dodatków, które przydadzą się w czasie upału

Tekst: MW, Zdjęcia: Shutterstock