łuki i obłości

Łuki i obłości to gorący trend we wnętrzach 2024. Zobacz 10 pomysłów, jak zaaranżować je w domu i mieszkaniu!

Jak to urządzić?

Elipsy, łuki, zaokrąglenia... Miękkie, obłe formy sprawiają, że wszystko wokół staje się łagodniejsze i lżejsze. Znów wróciły na salony i to w wielkim stylu. Zobaczcie 10 pomysłów, jak zaaranżować łuki i obłości we wnętrzach!

reklama

Łuki i obłości po latach złej sławy znów są na topie!

Pamiętacie słynną scenę z „Czterdziestolatka”? „Drzwi już dawno wyszły z mody. Będą otwory drzwiowe zakończone łukami, które stworzą nowe perspektywy i zintegrują całą przestrzeń” – opowiadał zaproszony przez inżynierową projektant, który miał wprowadzić u Karwowskich zmiany. W latach 80. łuki były w modzie, głównie w postaci przejść pomiędzy pomieszczeniami. Potem je wyśmiewano, ba – były nawet przejawem złego smaku. A jak jest teraz? Znów wróciły na salony i to w wielkim stylu! Zobaczcie, jak prezentują się we wnętrzach.
 

Tapeta w łuki z kolekcji Cole&Son Fornasetti II ma stonowane kolory – podkręci je sofa obita tkaniną w odcieniu żywej zieleni, poduszki w kolorowe wzory i lamperia w tonacji różu. zdjęcie: Impresje.pl

Jak wprowadzić łuki i obłości do wnętrza, żeby wyglądało atrakcyjnie? Oto 10 pomysłów:
 

1. Tapety ścienne z motywami łuków

Wszystko co okrągłe albo chociaż zaokrąglone jest dziś na czasie, bo wnętrza pokochały łagodność. A delikatnie zaoblone formy takie właśnie są. Po latach królowania kątów ostrych, kanciastych kształtów, przyszła pora na miękkie, otulające linie. Pojawiają się wszędzie – w salonie, sypialni, kuchni, także w łazience.

Łukowato zakończone są nie tylko ściany, ale także to co jest na nich, na przykład tapety. Co powiecie na taki architektoniczny motyw zaczerpnięty ze sztuki Piero Fornasettiego, z figlarnymi małpkami skaczącymi pomiędzy kolumnami tworzącymi łuki? Taki wysmakowany deseń wprowadzi do salonu radość, elegancję, ale też nieco teatralny klimat. Największe wrażenie zrobi we wnętrzu o historycznym rodowodzie, ale żeby nadać aranżacji nieco pikanterii, warto umieścić tapetę, np. nad lamperią w ciekawym kolorze (na zdjęciu przybrudzony róż) i zestawić z nowoczesnymi meblami w żywych odcieniach.

Zobacz też: Modna ściana 2023 – jak ją zaaranżować zgodnie z trendami wnętrzarskimi? Zobacz nasze inspiracje!

Stolarka w kształcie łuku w kolorze energetycznej magenty. Na ścianach tapeta Ex Libris z kolekcji Fornasetti II, Cole &Son, zdjęcie: impresje.pl


2. Stolarka w kształcie łuków

Stolarka to kolejny sprawdzony pomysł, jak wprowadzić łuki do wnętrza. Tak ciekawie wymodelowanej, nie maluj na kolor ścian, ale skontrastuj z nimi, tak żeby wybiła się na pierwszy plan.

Kolor stolarki nie musi być agresywny, ale żywy – warto dobrać go do otoczenia – tonacji na tapecie, czy deseni na dywanie. Kiedy będzie widoczny, uwagę zwróci też kształt otworu w ścianie, drzwi, wgłębień… Zaokrąglone nisze też możesz zaakcentować kolorem (ciemniejszy stworzy iluzję głębi) i wyeksponować w nich piękną rzeźbę albo postawić ozdobną lampkę.

Wazon postaw na stoliku czy na półce. Nawet jeśli nie będzie w nim kwiatów, z pewnością zrobi wrażenie łukowatą, pięknie zaokrągloną formą. Zdjęcie: aytmdesign.com


3. Łuki i obłości w dodatkach do domu: lampach, świecach, wazonach

Moda na łuki i obłości nie omija dekoracji i dodatków do domu. W sklepach zobaczysz świeczniki-rurki, świece pozaplatane w supłowate formy, poduszki wałki, cukierki, kokardy, lampy-grzybki z łukowato wygiętymi klosikami czy żyrandole z kulami nadzianymi jak koraliki na wygięte w kształt łuku stelaże… Takich form jest cała masa.

Warto, jak ze wszystkim co modne, nie przesadzać. Czasem wystarczy jedna, za to naprawdę efektowna rzecz, żeby zaakcentować nowy trend we wnętrzach. Na przykład taki wazon, z bursztynowego szkła o pięknej strukturze. Ma kształt łuku, nie włożysz do niego całego bukietu, ale pojedyncze kwiaty przeplecione gałązkami owszem. Kiedyś mówiło się, że wazon nie powinien stawać w konkury z urodą bukietu. Teraz jest odwrotnie. Wazony, oprócz praktycznych funkcji, mają rzeźbiarskie kształty, które pięknie zdobią wnętrze.

Przeczytaj też: Jak ożywić wnętrza za pomocą kolorów? Poznaj proste triki, które odmienią wystrój domu i mieszkania!

W tym minimalistycznie urządzonym, ale przytulnym salonie wszystkie meble mają spójne zaokrąglone kształty, zdjęcie: aytmdesign.com


4. Zaokrąglone meble w salonie

Formy łukowate i zaokrąglenia przyjmują oczywiście meble. Miękkie linie kanap podkreślają przyjemne w dotyku tkaniny tapicerek, fotele wyglądają jak nadmuchane – zapadasz się w siedziskach jak w puszystej chmurze. Mniejsze krzesła i stołki mają konstrukcje wygięte na kształt łuków, a stoły masywne zaoblone podstawy i owalne blaty.

Do zaokrąglonych mebli w salonie warto dobrać dekoracje w podobnych formach, np. wazony uformowane ze szkła na kształt mis osadzonych na prostych podstawach czy mięciutki dywan „rozlewający się” na podłodze jak okrągła kałuża o nieregularnym kształcie. 

W opartym o ścianę łukowym lustrze odbijają się zaokrąglone i kanciaste formy, zdjęcie: wonderwall-studio.pl


5. Duże lustro łukowe i zaokrąglony fotel w kąciku wypoczynkowym

Fotel o zaokrąglonych kształtach będzie idealny do kącika wypoczynkowego. Postaw go przy dużym lustrze zakończonym łukiem. Przy takich opływowych, łagodnych formach wspaniale się relaksuje. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zestawić je z kanciastymi meblami, np. stolikiem typu ława – da to ciekawy efekt. Nie pozbywaj się prostych form ze swojego wnętrza – te obłe pięknie się z nimi uzupełniają!


Zobacz też: Białe meble do salonu nigdy nie wychodzą z mody. Z czym je zestawiać w zależności od stylu wnętrza?

Zaokrąglona wyspa kuchenna – serce mieszkania i ulubione miejsce do spędzania czasu, projekt wnętrza: @_inbalancestudio, fot. Tom Kurek


6. Zaokrąglona wyspa kuchenna

Przyznasz, że owalna wyspa kuchenna zajmuje optycznie mniej miejsca niż tradycyjna. Nie ma kątów prostych, które zabierają przestrzeń i bywają przyczyną nieprzyjemnych kontuzji.

Przyjazne, obłe kształty nadają kuchni więcej lekkości i przytulności. Zaokrąglona wyspa jest też jako mebel pojemniejsza, bo szafki „na rogu” mogą być naprawdę głębokie. Możesz wykończyć je w pięknym fornirze lub okleinie w ulubionym kolorze, albo jak na zdjęciu, pomalować na złoto – będzie wyglądała jak drogocenny klejnocik. 

Maksymalizm w czystej postaci – łuki i obłości pięknie łagodzą nadmiar kolorów i dekoracji. Na zdjęciu tapeta Ariel, wonderwall-studio.pl


7. Łuki i obłości w meblach do jadalni

Co powiesz na taką jadalnię? Dużo tu się dzieje, ale wszystko jest przemyślane. To prawdziwa kraina łagodności. Łuków i obłości jest tutaj naprawdę sporo, ale pomimo, że dominują, nie są nachalne.

Krzesła inspirowane designem z lat 60. mają wyprofilowane na kształt łuków oparcia, pięknie pasują do stojących na honorowych miejscach klubowych foteli i do owalnego, marmurowego stołu. Nad nim designerski żyrandol z modnych frędzli upiętych, a jakże, na kształt łuków. Zaokrąglone boki ma nawet stojący pod ścianą bufet na wysokich nóżkach oraz dekoracyjne przepierzenie w tle. 

Mistrzowsko zaaranżowana przestrzeń doskonale oddaje charakter historycznego wnętrza. W lustrze odbija się piękna stolarka drzwiowa w zaokrąglonym kształcie, projekt wnętrza: Marta Chrapka, colombe.pl, fot. Katarzyna Gatkowska


8. Przejścia między pomieszczeniami w formie łuków w holu, przedpokoju i korytarzu

W tym wysmakowanym stylistycznie holu wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Zwróć uwagę na wszystkie detale. Łukowate przejście na piętro domu ma odzwierciedlenie w sąsiadujących drzwiach o podobnym kształcie, a te zostały wypełnione z kolei owalnym lustrem. Formę półksiężyca ma także mała półeczka z boku, na której postawiono dekoracyjna lampę.

Przeczytaj też: Dobry pomysł na ściany w przedpokoju – jak je wykończyć i stylowo udekorować?

Strefa prysznicowa zamknięta łukiem – w takiej przestrzeni zmieści się nawet okrągły stolik na podręczne kosmetyki, projekt wnętrza: a2studio.com.pl


9. Łuki i obłości w wyposażeniu łazienki

Czasy ciasnych kabin prysznicowych dawno odeszły do lamusa. Teraz kąpiel po prysznicem ma być przyjemna, a przestrzeń komfortowa i ładnie zaaranżowana. Dobrze ją domknąć, zwłaszcza w małej łazience, żeby woda nie chlapała, a najlepiej zrobić to za pomocą przezroczystej tafli hartowanego szkła. Warto ją estetycznie wykończyć, np. zaokrąglając na kształt łuku.

Szklana, łukowato wyprofilowana ścianka w łazience będzie ładnie się komponować z półokrągłymi lustrami i delikatnie zaobloną umywalką. Kształt łuku mogą też powtarzać wylewki podtynkowych baterii, dodatki (np. lampy i kinkiety) oraz łazienkowe akcesoria typu pojemniki i dozowniki na mydło.

Puszyste tkaniny i miękka linia zaokrąglonego zagłówka wprowadzają przyjazny klimat do sypialni, zdjęcie: dunelm.com


10. Łóżko z zaokrąglonym zagłówkiem w sypialni

Zagłówki łóżka do sypialni mogą przyjmować różne formy – od tradycyjnych, prostokątnych, przez zaokrąglone po nieregularne, nawet abstrakcyjne kształty. Coraz bardziej popularne są te uformowane w półkola.

Miękkie, obite miłą w dotyku tkaniną wezgłowia, zachęcają by się o nie oprzeć podczas wieczornego czytania czy seansu filmowego. W dzień oprzyj o nie stertę poduch, najlepiej w różnych kształtach, zaściel miękką tkaniną, pledem – a całe łóżko będzie wyglądało jak przytulne gniazdko.


Podobają ci się nasze pomysły na łuki i obłości? Prawda, że wprowadzają do domu sporo łagodności i spokoju? Nie bój się łączyć ich z innymi formami, by mieszkać tak jak lubisz.

Zobacz jeszcze więcej pomysłów na łuki i obłości we wnętrzach w galerii zdjęć!

TEKST: MD

ZDJĘCIA: MATERIAŁY PRASOWE
ZDJĘCIE GŁÓWNE: PROJEKT WNĘTRZA: MARTA CHRAPKA, COLOMBE.PL FOT. KATARZYNA GATKOWSKA