Oryginalny obraz, czy rzeźba pozwalają nadać wnętrzu indywidualny charakter i podnieść jego prestiż. Jakimi regułami powinniśmy się kierować wybierając sztukę do domu czy biura?
Instynktownie zwracamy uwagę otaczające nas piękno, dlatego uznanie dla unikalnej sztuki nieprzerwanie rośnie. Doskonale nadaje się ona zarówno do domowego zacisza, jak i prywatnego gabinetu. Dobór obrazu do wnętrza bywa nie lada problemem, zwłaszcza biorąc pod uwagę ilość dostępnych prac. Na co zwrócić uwagę?
Sypialnia
W sypialniach i innych przestrzeniach, w których zwykle odpoczywamy, najlepiej sprawdza się sztuka dawna lub stylizowana na dawną oraz sztuka współczesna o stonowanej, niezbyt intensywnej kolorystyce. Sztuka dawna świetnie pasuje do wnętrz bardziej klasycznych i surowych, zaś sztuka współczesna do wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych.
Ważny jest również rodzaj przedstawienia i organizacja przestrzeni. Romantyczny, sielankowy krajobraz może sprawić, że obudzimy się bardziej wypoczęci i pełni energii na nadchodzący dzień. Warto wykorzystać również charakterystyczne dla sypialni oświetlenie i umieścić obraz np. na zachodniej ścianie, tak by padało na niego poranne słońce.
Pokój dziecięcy
W miejscach przeznaczonych dla najmłodszych, najlepiej sprawdzają się niezbyt skomplikowane prace o intensywnych kolorach. Nie zaleca się wstawiania rzeźb, które mogą łatwo ulec uszkodzeniu, a nawet (ze względu na ich gabaryty i wagę) stanowić zagrożenie dla malucha.
Istnieją badania dowodzące pozytywnego wpływu sztuki na rozwój wyobraźni dziecka. Pamiętajmy jednak, że zbyt duża ilość czerwieni lub nasyconych pomarańczy może wyzwalać w dziecku złość.
Salon
Salon jest pomieszczeniem, w którym przyjmujemy gości, dlatego powinien pozostawać miejscem reprezentacyjnym, a jednocześnie przytulnym i ciepłym. Jest to najczęściej największe pomieszczenie w naszych mieszkaniach i domach, dlatego możemy tu pozwolić sobie na większe formaty płócien, które optycznie nie pomniejszą przestrzeni. Kluczem może być dla nas kolorystyka wnętrza.
Nie wybieramy obrazów pod kolor ściany, ponieważ łatwo wtedy o wrażenie przytłoczenia. Lepszym rozwiązaniem jest określenie co najmniej dwóch kolorów obecnych w pomieszczeniu i znalezienie obrazu, który je w sobie zawiera. Podejście takie zapewnia spójność i harmonię we wnętrzu.
Pracownia i biuro
W miejscach pracy najlepiej sprawdzają się abstrakcyjne, wielkoformatowe płótna z dużą ilością szczegółów i wywierające wpływ na wyobraźnię. Takie rozwiązania szczególnie dobrze sprawdzają się w biurach projektowych, gdzie wymagana jest koncentracja i kreatywność pracowników.
W miejscach, w których przyjmujemy klientów lepiej ograniczyć się do przedstawień oddających charakter firmy. Dodatkowe zainteresowanie klientów z pewnością wzbudzi nazwisko uznanego klasyka.
Gabinet i poczekalnia
Warto wspomnieć również o terapeutycznym potencjale sztuki, która zalecana jest w pomieszczeniach dla osób chorych. Dowiedziono również, że pomaga ona obniżać poziom stresu oraz uprzyjemniać czas oczekiwania.
Tekst: Justyna Pennards-Sycz, malarka w duchu abstrakcjonizmu i dekorator wnętrz.
Obrazy autorki można znaleźć na stronie: www.justynasycz.com