Jak wybrać balustradę na balkon? Przewodnik dla właścicieli domów
Jak to urządzić?Balkon jest elementem architektonicznym wymagającym zabezpieczenia. Upadek z niego może mieć – w zależności od wysokości - przykre lub tragiczne konsekwencje. Dlatego też na każdym balkonie potrzebna jest balustrada wysokiej jakości, spełniająca wszelkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa.
Najważniejszym zadaniem balustrady balkonowej jest oczywiście zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym na balkonie czy tarasie poprzez ograniczenie przestrzeni na wysokości dostępnej dla użytkowników. Powinna więc ona zostać zamontowana tam, gdzie istnieje ryzyko upadku. Dobra balustrada jest fundamentem bezpieczeństwa nie tylko dla osób przebywających balkonach, ale również dla tych znajdujących się bezpośrednio pod nim. Dostępne są rodzaje balustrad uniemożliwiające przypadkowe zrzucenie przedmiotów z dużej wysokości (najczęściej są to te, które zakładają pełne wypełnienie balustrady balkonowej). Oprócz tego, balustrada pełni funkcję dekoracyjną i osłonową.
Balustrady balkonowe – wymagania
Dobór zewnętrznej balustrady balkonowej jest zadaniem wiążącym się nie tylko z zapewnieniem estetyki. Skoro nadrzędnym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa, koniecznie należy dostosować się do precyzyjnych wytycznych określonych prawem budowlanym. Wskazują one głównie wysokość balustrady oraz wielkość prześwitów, które mogą być różne w zależności od budynku i jego przeznaczenia.
Jeśli chodzi o budynki jednorodzinne, to mogą one zostać wyposażone w balustrady zewnętrzne o minimalnej wysokości wynoszącej 90 cm. W przypadku budynków użyteczności publicznej parametr ten to 1,1 m (110 cm). Możliwe jest obniżenie części pionowej balustrady do wysokości minimum 70 cm, ale pod warunkiem uzupełnienia jej o część poziomą, która łącznie z częścią pionową dawała będzie przynajmniej 1,2 m (120 cm).
Co istotne, osoby z niepełnosprawnością powinny mieć udogodnienie w postaci dodatkowych poręczy bezpośrednio na ścianach przy pochylni lub balustradach, umieszczonych na wysokości 75 i 90 cm od powierzchni pochylni.
Z kolei ogólna zasada dotycząca prześwitu między szczeblami mówi o wypełnieniu balustrady balkonowej w sposób uniemożliwiający wypadnięcie. Dokładniej uregulowany w przepisach jest prześwit maksymalny. W budynkach wielorodzinnych i zamieszkania zbiorowego nie może on przekraczać 12 cm, a w pozostałych budynkach użyteczności publicznej — 20 cm. Prawo nie reguluje wielkości prześwitu w domach jednorodzinnych i w mieszkaniach wielopoziomowych.
Balustrady balkonowe – styl i materiał
Obok zapewnienia bezpieczeństwa osobom przebywającym na balkonie i bezpośrednio pod nim, balustrada pełni też funkcję ozdobną. Powinna więc być architektonicznie dopasowana do budynku i ogólnie przyjemna dla oka. Obecnie dominuje prosta forma stylistyczna, gwarantująca przede wszystkim praktyczność połączoną z trwałością. Nic więc dziwnego, że najczęściej spotykane są balustrady, lakierowane są proszkowo na dowolny kolor. Z reguły wykonywane są one ze stali nierdzewnej, ale zastosowane mogą też być inne metale, takie jak aluminium czy miedź. Co do balustrad stalowych, gwarantują one wysoką jakość wykonania i trwałość - a zatem bezpieczeństwo, przy zachowaniu rozsądnej ceny. Innymi ich zaletami są oszczędny, geometryczny design oraz stonowana kolorystyka, dzięki którym balustrady takie z łatwością dopasować można do w zasadzie każdego budynku we współczesnym stylu.
Z kolei modułowa balustrada ze stali ocynkowanej może być stosowana jako uzupełnienie systemu drabin, co sprzyja podniesieniu poziomu bezpieczeństwa. Więcej informacji na ten temat znaleźć można tutaj: https://www.crynoline.pl/balustrady,18,3,341.
Balustrady i drabiny, czyli pełne bezpieczeństwo
Innym ważnym elementem zabezpieczenia budynku jest drabina. Umożliwia ona szybkie wejście na dach lub zejście z niego w razie potrzeby. Może tworzyć jeden system z balustradą. Szeroki wybór drabin wysokiej jakości znaleźć można tutaj: https://www.crynoline.pl/.
MATERIAŁ PARTNERA