Jak ustawić narożnik w małym pokoju?
Jak to urządzić?Aranżowanie niewielkiego pokoju zawsze jest wyzwaniem, zwłaszcza, jeśli mieści się w małym mieszkaniu i pełni kilka ról. Dlaczego warto wybrać kanapę narożnikową? Jak ustawić narożnik w małym pokoju? I czy tylko w kącie?
W jaki sposób ustawić wszystkie niezbędne sprzęty i zachować wrażenie przestrzenności i lekkości? Jak dobrać kolory, żeby nie przytłaczały? Jakie wybrać meble, żeby lokum było ładne, ale i praktyczne, mimo skromnych gabarytów?
Wiele zależy od funkcji pomieszczenia – niewielka sypialnia, z której korzystamy jedynie w porze nocnej, czy pokój dziecięcy lub młodzieżowy, można urządzić w ciekawy i niebanalny sposób. Co jednak, jeśli naszym niedużym wnętrzem do umeblowania jest pokój dzienny, który pomieścić musi szafy, choćby niewielki stół i narożnik z opcją spania?
Dlaczego właśnie narożnik?
Jeśli nasz skromnej wielkości pokój dzienny jest również sypialnią i jadalnią, wybierając sofę, zastanawiamy się często, czy lepszą opcją będzie rozkładana kanapa i dodatkowy fotel, czy może, znany od dziesięcioleci w polskich mieszkaniach z wielkiej płyty, narożnik. Za tym ostatnim rozwiązaniem przemawiają przede wszystkim względy praktyczne.
Dobrze dobrany kolorystycznie narożnik o niewielkich gabarytach zajmuje fizycznie mniej miejsca niż kanapa z dodatkowym fotelem, wokół którego trzeba zostawić wolną przestrzeń. Również wizualnie w niewielkim pomieszczeniu lepiej prezentuje się narożnik, zwłaszcza ustawiony w kącie pokoju odzwierciedlając niemal dokładnie linie ścian.
Jak ustawić narożnik w małym pokoju?
Meblując niewielkie pomieszczenia, warto lokować niezbędne sprzęty wzdłuż ścian, środek pokoju pozostawiając pusty. Oczywiście, należy unikać „obudowania” ścian ściśle przysuniętymi do siebie meblami, ponieważ tak zaaranżowany pokój sprawia przytłaczające wrażenie i wydaje się jeszcze mniejszy, niż jest w rzeczywistości.
Biorąc pod uwagę powyższe wskazówki architektów wnętrz, dobrze jest ustawić narożnik w kącie pokoju, najlepiej jednak oddalony nieco bokami od wysokich szaf i regałów. Jeśli do dyspozycji mamy więcej niż jedno odpowiednie miejsce, zwykle warto wybrać to usytuowane najdalej od wejścia do pokoju, możliwie najbardziej po przekątnej – zyskujemy wtedy największą wizualnie przestrzenność pomieszczenia.
Narożnik w pokoju z oknem balkonowym
Dobrą praktyką w mieszkaniach z tradycyjnym oknem balkonowym wyposażonym w jedno skrzydło drzwi jest ustawienie narożnika tak, żeby jego krótsza część zajmowała miejsce pod parapetem okiennym, natomiast dłuższa usytuowana była wzdłuż ściany. Okno nad kanapą nadaje jej lekkości i przełamuje nieco schemat powtórzeń linii.
Podobnie korzystny efekt zyskuje się w przypadku ścian całkowicie przeszklonych lub jeśli otwory okienne sięgają posadzki. Również wtedy narożnik ulokowany krótszą częścią wzdłuż okien prezentuje się bardzo dobrze. Należy jednak uważać, żeby nie zastawić nim wyjścia balkonowego lub zastawić tylko to, które jest nieużywane.
Narożnik w małym pokoju czy tylko w kącie?
Kanapa narożnikowa w niewielkim pomieszczeniu zwykle najlepiej prezentuje się ustawiona wzdłuż ścian, zwłaszcza, jeśli jedna z nich to ściana okienna. Nie oznacza to jednak, że takie rozwiązanie jest jedyne i nie należy eksperymentować z innymi ustawieniami narożnika, choć mała przestrzeń zawsze daje mniej możliwości niż duża.
W pokojach na planie zbliżonym do kwadratu, można spróbować umieścić narożnik w taki sposób, żeby dłuższa część została usytuowana wzdłuż jednej ze ścian, natomiast krótsza sięgała w głąb pomieszczenia, bliżej jego środka. W ten sposób można oddzielić strefę wypoczynkową od jadalnianej, co może dać ciekawy efekt.
Duży narożnik w małym pokoju
Przy aranżacji wnętrz zwykle najlepiej jest kierować się zasadą, że duże pomieszczenia świetnie prezentują się umeblowane sprzętami o większych gabarytach, natomiast do małych przestrzeni lepiej wybierać meble kompaktowe. Skromny fotel wzorowany na PRL-owskim 366 Chierowskiego w dziesięciometrowym pokoju będzie wyglądał na pewno lepiej niż przepastny uszak z podnóżkiem.
Czasami jednak względy praktyczne, a niekiedy nawet zdrowotne przemawiają za tym, żeby narożnik, który służy nam w nocy za łóżko był duży. W takim przypadku zadbać należy o jego spójność kolorystyczną z otoczeniem oraz wybrać model prosty, nie przyciągający nadmiernie uwagi, którą skierować warto na inne sprzęty.
Materiał Partnera
Zdjęcia: Shutterstock, Pixabay