Jak urządzić wnętrze w stylu hamptons: 5 najważniejszych zasad
Jak to urządzić?Skąd wywodzi się styl Hamptons? Jakie kolory, meble i dodatki wybrać, by urządzić wnętrze w stylu Hamptons? Na nasze pytania odpowiedział Paweł Puszczyński – dekorator wnętrz i założyciel marki Modern Classic Home – sklepu z luksusowymi meblami oraz dodatkami do domu.
Skąd wywodzi się styl Hamptons?
Styl Hamptons narodził się w luksusowych nadmorskich kurortach na wyspie Long Island nazywanych The Hamptons (Southampton i East Hampton). To ulubione miejsce wypoczynku bogatych nowojorczyków. Nie dziwi więc rozmach – przestronne pokoje, wygodne meble, eleganckie dodatki oraz lekki, a przy tym ciepły i przytulny charakter wnętrz przywodzący na myśl wakacyjny relaks nad morzem.
Sam styl pochodzi od stylu anglosaskiego, lecz jego klasyczny charakter został na nowo zdefiniowany. Prawdziwy boom na hamptons style przypadł na lata 60. i 70., kiedy cała nowojorska śmietanka literacka i filmowa wypoczywała na malowniczym wschodnim wybrzeżu. Dzisiaj swoje nadmorskie rezydencje na Long Island mają gwiazdy, takie jak Calvin Klein, Sarah Jessica Parker, Martha Stewart czy Robert De Niro. Na liście sławnych mieszkańców znajdziemy nie tylko znanych projektantów i aktorów, ale też milionerów oraz inwestorów giełdowych.
Styl Hamptons w ostatnim czasie zyskał dużą popularność również poza granicami Stanów Zjednoczonych. Projektanci wnętrz zachwycili się wygodnym i luksusowym stylem nadmorskich amerykańskich rezydencji, a my zamarzyliśmy o przytulnych aranżacjach, które oglądaliśmy w filmie „Lepiej późno niż później” oraz w serialu „Grace i Frankie”.
Cechy charakterystyczne stylu Hamptons
Pełne niewymuszonej elegancji, ale i wakacyjnej swobody wnętrza w stylu Hamptons są klasyczne, ale w nowoczesnej, lekkiej odsłonie. Zachwycają przestronnością, świetlistością, dbałością o naturalne materiały oraz piękne detale.
Eleganckie, drewniane meble mają klasyczne formy, a marynistyczne dekoracje wprowadzane są z umiarem – na przykład jako grafiki na ścianach, motywy zdobiące poduszki czy jako dodatki o kształtach muszli i koralowców postawione na komodach lub konsolach. W salonie i sypialni w stylu hampton czuć luz oraz wygodę, które zachęcają do swobodnego wypoczynku. Charakterystyczne dla stylu hampton są symetria, wizualny porządek, stonowana baza kolorów, naturalne światło i… oczywiście wygoda.
Jak urządzić wnętrze w stylu Hamptons: 5 najważniejszych zasad
1/5 Przestrzeń, dużo przestrzeni
We wnętrzach w stylu Hamptons ważne są przestrzeń i naturalne światło. O odtworzenie przestronnej rezydecji z ogromnym salonem i oknami z pięknymi widokami na rozległe plaże trudno w naszych warunkach, ale dzięki odpowiednim zabiegom można przenieść styl hampton także do mniejszego wnętrza.
Pierwszym krokiem w aranżacji mieszkania w stylu hampton niech będzie wyeliminowanie zbędnych przedmiotów. W myśl zasady im mniej tym lepiej warto skupić się na wyborze kilku dodatków charaketrystycznych dla stylu Hamptons np. lampy o ceramicznej podstawie, eleganckich wazonów, dekoracji z motywem koralowców, zamiast szeregu drobiazgów. Urządzając małe mieszkanie w stylu Hamptons szczególnie uważajmy, aby nie przytłoczyć niewielkiej przestrzeni. Przejrzystość i wizualny porządek zapewni też odpowiednia baza stonowanych kolorów.
2/5 Kolorystyka stylu Hamptons
Inspirowany nadmorskim pejzażem, styl Hamptons czerpie kolorystykę z natury. Bazą są kremowe biele, piaskowe beże, szarości i wszelkie odcienie błękitów. Bazowe kolory są stonowane, przytłumione, rozbielone i stanowią najlepszych towarzyszy błogiego wypoczynku.
Uzupełniają je dodatki w połyskującym srebrze, jasnym złocie oraz pojedyncze, wyraziste akcenty w barwach kobaltu, granatu, czerwieni, różu albo ciemnej zieleni. Pojawiają sie one w dekoracjach, takich jak: ceramika, lampy, tekstylia – poduszki, koce, obicia sof i foteli. Zdarza się, że kolor gra mocniej np. w postaci jednej granatowej ściany w pokoju. Na podłodze we wnętrzach w stylu hampton widzimy najczęściej odcienie naturalnego drewna.
3/5 Meble w stylu Hamptons
W salonie, jadalni czy sypialni w stylu hampton pierwsze skrzypce zawsze gra wygoda. Duże, miękkie sofy i fotele są obite naturalnymi tkaninami, takimi jak len czy bawełna. Na nich leżą koce i poduszki, bo hampton lubi, kiedy jest przytulnie i komfortowo. Obok kanapy stoi przeszklony stolik kawowy, który dopełnia aranżacji stworzonej z myślą o odpoczynku.
Meble w stylu Hamptons, najczęściej w kolorze drewna lub odcienach bieli, mają ponadczasowe, proste i klasyczne formy. Wygodne łóżko i duża komoda stoją w sypialni, elegancka konsola wita nas holu, a biblioteczka z ulubionymi książkami zachęca do relaksu w części dziennej. Lampy ustawiane są symetrycznie na komodzie lub na szafkach nocnych. Efektowny wiszący żyrandol optycznie powiększa wnętrze i wnosi do aranżacji luksusowy sznyt. Drewno obok szkła, kamień obok metalu, kryształ obok ceramiki.
4/5 Naturalne materiały i zieleń we wnętrzu
Naturalne materiały, takie jak drewno, bawełna i len są niezwykle ważne we wnętrzach w stylu Hamptons. Pomagają zrelaksować się i wprowadzić do salonu, kuchni czy sypialni klimat nadmorskiego kurortu. Oprócz drewnianych mebli oraz natrualnych tkanin, które widzimy w obiciach mebli, zasłonach i domowych tekstyliach, świetnie sprawdzają się stoliki, skrzynie czy fotele wyplecione z wikliny albo rattanu. Kosze z juty albo trawy morskiej również pasują do nadmorskich stylizacji.
Urządzając mieszkanie w stylu hampton nie zapomnijmy o też roślinach, które dodają nadmorskiego charakteru. Świeża zieleń w doniczkach nie tylko dekoruje wnętrze, ale zapewnia też ukojenie po intensywnym dniu. Obowiązkowe we wnętrzu w stylu Hamptons są kwiaty. Misy i wazony wypełniamy bukietami, które podkreślą elegancję komód, stołów oraz stolików.
5/5 Charakter podreślony dodatkami w stylu Hamptons
Wybierając odpowiednie oświetlenie i dekoracje do domu dodamy charakteru wnętrzom w stylu Hamptons. Możemy zdecydować się na efektowny żyrandol, lampy stołowe o ceramicznych podstawach, ozdobne lustra oraz marynistyczne zdjęcia i grafiki. Ale styl Hampton jest eklektyczny, możemy więc poeksperymentować, bo luksusowe dodatki nie gryzą się z rustykalnymi drobiazgami. Będzie nie tylko ładnie, ale też ciekawie i przytulnie. Atmosferę wakacji podkreślają sizalowe dywany albo wełniane z biało-błękitnymi pasami lub w marokańską koniczynę. Modne są też ścienne panele, a w oknach shuttersy.
Dlaczego Polacy pokochali styl hampton?
Pokochaliśmy styl hampton za jego klasyczną elegancję, ale także za jasne, pełne świata i przestrzeni wnętrza. Czujemy się w nich dobrze, bo przypominają nam o beztroskich wakacjach, nadomorskich kurortach i pięknej, letniej scenerii. To symetryczne, spokojne i wyciszające aranżacje pełne przytulności oraz luzu.
Jak już wspominałem, moda i telewizja kreują trendy, także w aranżacji wnętrz. Oczywiście nie wszystkie trafiają w nasze gusta, ale Hamptons przyjął się u nas doskonale. Wypiera powoli styl skandynawski, który tak bardzo pokochaliśmy. Zresztą podobnie jak styl hampton charakteryzuje się on przestronnością, białymi powierzchniami oraz naturalnymi materiałami.
Kontakt do sklepu MODERN CLASSIC HOME, w którym kupicie meble i dekoracje w stylu Hamptons: www.mchome.pl
Al. Niepodległości 700, 81-853 Sopot
tel. 517 308 511
Materiał Partnera