Jak urządzić przytulny biały dom? O pomysłach na aranżację białych wnętrz odpowiedziała nam Kasia @basniowy_dom
Jak to urządzić?W tym białym domu z gankiem co chwila coś się zmienia, bo Kasia to niespokojna dusza, a jej mąż Marcin – złota rączka. Niezmienne i piękne są za to widoki na Beskidy. Ten dworek z romantycznym klimatem obejrzycie na Weranda.pl. A jeśli zastanawiacie się, jak urządzić przytulne białe wnętrza, przeczytajcie rozmowę z Kasią – właścicielką domu, autorką bloga basniowydom.pl.
Mieszka pani we współczesnym dworku, ale zamiast ciemnych, drewnianych antyków, zdecydowała się pani na wnętrza całe w bieli.
W moim domu też jest sporo zabytkowych mebli, ale przemalowałam je na biało albo na jasną szarość. Uważam, że to dodaje im uroku. Uwielbiam biel i bardzo dobrze się w niej czuję. Jest klasyczna, delikatna i romantyczna. Tak, jak ja. Białe wnętrza wyciszają, są idealne, by w nich odpoczywać, bo to taka oaza. Nie uważam, jak niektórzy, że są nudne. Jest wiele sposobów na to, by nadać im charakteru.
No właśnie, jak urządzić takie białe wnętrza?
Myślę, że białe mieszkanie najlepiej urządzić w stylu klasycznym. Warto zadbać, by w domu znalazły się różne biele. Ten kolor sam w sobie doskonale wydobywa faktury, więc inaczej będzie wyglądać na lnianej sofie, a zupełnie inaczej na drewnianej szafce czy bielonej podłodze. Nie należy bać się zestawienia różnych odcieni białego – mamy przecież biel śnieżną, kremową, skorupkę jajka... Na przykład u mnie w salonie podłogi mają cieplejszą tonację niż ściany, a meble przez lata zyskały ciepły odcień, zaś stylowe, przecierane pianino lekko wpada w kość słoniową.
Zobacz też: Białe meble do salonu nigdy nie wychodzą z mody. Z czym je zestawiać w zależności od stylu wnętrza?
Biel ma opinię zimnego koloru. Które dodatki sprawią, że biały salon będzie przytulny?
Przede wszystkim nie zgadzam się z tym, że to chłodny kolor. Ja go tak nie odbieram. No i jest sporo sposobów na dodanie takiemu wnętrzu przytulności. Możemy docieplić je pledami, poduszkami, przyjemnymi w dotyku tkaninami, wstawić do pokoju dużo kwiatów.
A co z kuchnią, żeby nie kojarzyła się ze sterylnym laboratorium?
Myślę, że moja biała kuchnia jest bardzo przytulna. Sprawiają to rustykalne szafki w kolorze śmietankowym, z rzeźbionymi gzymsami. Zestawiłam je z rzeczami w nieco innych odcieniach. Chłodniejszy kolor mają blaty z laminatu, za to kafle zostały ułożone w jodełkę, co dodaje wnętrzu charakteru, a do tego mają nierówną powierzchnię, więc pięknie odbijają światło.
Przy wyspie ustawiłam plecione, wyszperane na starociach hokery, które wnoszą do białej kuchni lekki, wakacyjny klimat. Natomiast żyrandol jest z przecieranych, drewnianych koralików – trochę w stylu pałacowym, trochę rustykalnym. Na ostateczny efekt aranżacji wpływają detale – naczynia w szafkach z witrynami, deski, szklane słoje na blacie, śnieżnobiały mikser KitchenAid oraz kwiaty w wazonie.
Biała jest również sypialnia. Jakie dodatki pani wybrała?
Tam akurat najbardziej poszalałam i to najbardziej eklektyczny pokój w naszym domu. Antyczne białe łóżko upolowałam na aukcji internetowej, a nocne szafki pomalowałam na biel i jasnoszary. Za nimi jest ściana z desek w naturalnym kolorze. Klasyczny styl w bialej sypialni przełamałam nowoczesnymi kinkietami i fotografiami. Klimat podkreśla też lustro słońce w słomianej ramie w stylu boho.
Przeczytaj także: Jak urządzić wnętrze bez pomocy projektanta? O samodzielnej aranżacji wnętrz opowiedziała nam Monika z @Home_Blue
A gdzie lubi pani robić wnętrzarskie zakupy? Gdzie kupić ładne meble do domu i dodatki, które podkreślą styl aranżacji?
Moje ukochane miejsca to targi staroci i internetowe aukcje z antykami. Uwielbiam wyszukiwać tam rzeczy, które są jedyne w swoim rodzaju, bo nie przepadam za masową produkcją. Takie przedmioty można często znaleźć także w dziale domowym TK Maxx. Zawsze, gdy jadę do Krakowa, wstępuję do tego sklepu. Upolowałam tam wiele pięknych dodatków. Lubię też robić wnętrzaskie zakupy w Zarze Home i Westwingu oraz w różnych internetowych butikach, na przykład Francuskich Klimatach.
Mój sposób na wyjątkowe meble to też przerabianie ich. Tak powstały dwie konsole w naszym domu – z przeciętego zabytkowego stolika czy szafki do salonu, w których drzwiczki zastąpiłam koszami. Przerabianie mebli przynosi mi sporo satysfakcji i mam pewność, że nikt nie posiada takiej samej rzeczy.
Z Kasią – właścicielką domu i autorką bloga basniowydom.pl rozmawiała Agnieszka Wójcińska
Koniecznie zobaczcie całą sesję tego pięknego, białego domu na Weranda.pl
Zapraszamy też do odwiedzenia profilu na Instagramie @basniowy_dom
ZDJĘCIA: IGOR DZIEDZICKI
STYLIZACJA: KAROLINA MEARS