Jak urządzić łazienkę w stylu retro? Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze wyposażenia wnętrz: ceramiki, wanny, armatury i dodatków, które podkreślą unikalny wystrój.
Łazienka w stylu retro. Jak ją urządzić?
Co to znaczy, że wnętrze urządzone jest w stylu retro? Najkrócej – to wnętrze z przeszłością. Łazienka w stylu retro nawiązuje do lat 20., 30., 50., 60. lub 70. ubiegłego wieku albo znacznie odleglejszych epok, np. do czasów Ludwika XVI czy baroku. Aranżacje inspirowane historią to wciąż nieprzemijający trend, ale dzisiejsze retro zyskało nieco nowocześniejszy blask.
Nie każdy może sobie pozwolić przecież na przestronne pokoje kąpielowe, a właśnie w nich meble stylizowane na te z epoki prezentują się najlepiej. Właściciele małych łazienek nie stoją jednak na z góry straconej pozycji, bo wystarczy kilka umiejętnie dobranych elementów, by nadać wnętrzu ducha dawnych czasów.
Na szczęście dziś wielbiciele oryginalnej estetyki mogą wybierać w bogatej ofercie wyposażenia w stylu retro, nawiązującego do dawnego wzornictwa. Czym się kierować przy wyborze poszczególnych elementów?
Wyposażenie łazienki w stylu retro: ceramika łazienkowa
W łazienkach inspirowanych stylistyką retro lub vintage duże znaczenie ma forma ceramiki sanitarnej. Elegancji i szyku wnętrzu nadadzą opływowe, delikatne linie. Wśród dostępnych modeli umywalek sprawdzą się te przypominające dawne balie lub misy. Eksperci doradzają, by mocować je bezpośrednio na blacie lub szafce podumywalkowej. Wybierając umywalkę, należy zwrócić uwagę także na odcień ceramiki. Śnieżna biel dobrze podkreśli chromowane lub patynowe wykończenie baterii.
Kupując z kolei miskę sedesową, warto zastanowić się nad doborem dopasowanego do niej pod względem kształtu bidetu. Czy wiecie, że kiedyś uznawany był za symbol burżuazji i początkowo instalowano go w sypialniach? Dziś bidety to oczywiście wyposażenie łazienki, a styl retro dobrze podkreślą modele o szerokich krawędziach i opływowych liniach misy.
Wanna wolnostojąca w stylu retro
Dysponując większą metrażowo łazienką, bez przeszkód możemy wyposażyć w dużą wannę. W tego typu wnętrzach dobrze prezentować się będzie model wolnostojący, wsparty na dekoracyjnych nóżkach lub model tradycyjny, ozdobiony drewnianą okładziną czy glazurą. Efekt pierwszego rozwiązania łatwo wzmocnić elegancką armaturą podłogową. Przy jej wyborze warto sprawdzić, czy jest wyposażona w dodatkową rączkę natrysku, która zwiększy użytkowania.
> Zobacz także: jak ustawić wannę, by kąpiel zawsze była przyjemnością <
W zestawieniu z tradycyjną wanną zastosowanie znajdzie bateria mocowana bezpośrednio na ścianie. I w tym przypadku, dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie natrysku, np. w formie przesuwnej. Podejmując decyzję, warto wziąć pod uwagę szybkość przepływu wody. Szczególnie dużą wydajnością cechuje się armatura dwuuchwytowa, pozwalająca znacząco skrócić czas napełnienia komory wanny.
Armatura łazienkowa w stylu retro
Baterie łazienkowe to właśnie ten element wyposażenia, który najbardziej podkreśli i odwzorowuje dawną stylistykę. Nowoczesne baterie łazienkowe stylizowane na retro, wyposażone są w funkcje zwiększające poziom komfortu i trwałości działania. Zanim kupicie konkretny wzór, warto sprawdzić, czy model posiada odporną na rozszczelnienia ceramiczną głowicę sterującą oraz wmontowany napowietrzacz. Rozwiązania te zapewnią bezawaryjne użytkowanie oraz oszczędność wody.
Aranżacja łazienki retro: wykończenie wnętrz
Unikalny charakter łazienki bez wątpienia podkreśli odpowiednie jej wykończenie. Styl retro podkreślimy dzięki wykorzystaniu eleganckich materiałów, takich jak marmur czy naturalne drewno. W przypadku powierzchni narażonych na częsty kontakt z wodą, np. przy umywalce czy wannie, zastosowanie znajdą drobne płytki łazienkowe w kształcie kwadratu lub kafelki z dyskretnymi ornamentami. Uwagę przyciągną również pozłacane lub miedziane dodatki, np. rama lustra, mydelniczka czy uchwyty na ręczniki.
> Zobacz także: Łazienka: domowe spa w dobrym stylu <
Tekst: opr. mat. pras. AD
Zdjęcia: Materiały promocyjne firm, Grupa Armatura, Shutterstock