jak stworzyć przytulne wnętrze radzą architekci wnętrz

Jak urządzić modny i przytulny dom? Architekci wnętrz wskazują 10 trendów, które zostaną z nami na dłużej

Jak to urządzić?

Spędzamy w nim coraz więcej czasu i to tu szukamy spokoju. Jak stworzyć przytulne wnętrze? Jak urządzić modny i wygodny dom, żebyśmy nie chcieli z niego wychodzić – zapytaliśmy o porady architektów wnętrz.

reklama
Kuchnia bez górnych szafek w domu w Kampinosie zaprojektowana przez Gabrielę Bartczak i Martę Sójkę z pracowni Framuga Studio, zdjęcie: Gabriela Bartczak


Jak urządzić modny i przytulny dom? Oto 10 trendów w projektowaniu wnętrz, które zostaną z nami na dłużej:
 

1. Kuchnia bez górnych szafek

Te tradycyjne, wiszące nad blatami, coraz częściej zastępuje piękna tapeta, strukturalny tynk czy ładnie oprawione grafiki. A co z miejscem do przechowywania? W dużych kuchniach to zadanie pełnią pojemna wyspa albo kuchenne szafy, które zazwyczaj zajmują jedną ze ścian, w mniejszych – półki i ażurowe regaliki. Ostatnio w kuchni pojawia się zresztą coraz więcej mebli wolnostojących – niewielkie witrynki – często stawiane na blacie – barki, mobilne stoliki – wyglądają lekko i ciekawie.
 

 

Sypialnia w uspokajających tonach. Projekt: Anna Koszela; zdjęcie: Michał Mutor


2. Naturalne kolory we wnętrzach

W domu coraz częściej szukamy równowagi, spokoju, harmonii… To wszystko odnajdujemy w kolorach przygaszonych i łagodnych. – Odchodzimy od tapicerek w jaskrawych, intensywnych barwach na rzecz ciepłych odcieni i szlachetnych tkanin z naturalnymi splotami – wyjaśnia projektantka wnętrz Anna Koszela.

Również na ścianach dominuje kolorystyka inspirowana rytmami zmieniającej się przyrody – pojawiają się zielenie z domieszką szarości, słomkowy beż, „burzowe” błękity… Neutralne tonacje przełamują gdzieniegdzie wyraziste akcenty, na przykład przybrudzonej czerwieni.


Zobacz też: Modna ściana 2023 – jak ją zaaranżować zgodnie z trendami wnętrzarskimi? Sprawdź nasze inspiracje!

Efektowna stolarka z przeszkleniami zrobiona na wzór oryginalnej w apartamencie w kamienicy. Projekt: Dawid Przewoźny, zdjęcie: Tom Kurek


3. Piękna stolarka, która zdobi mieszkanie

– Inwestujemy w jakość stałych elementów, a szukamy oszczędności w rzeczach, które zmieniają się – mówi Dawid Przewoźny, właściciel pracowni White Castle. – Meble czy dodatki możemy zastąpić innymi, kiedy przestaną nam się podobać, a drzwi czy okna pozostaną z nami na lata. W historycznych wnętrzach, które projektuję, zachowana autentyczna stolarka lub zrobiona na wzór oryginalnej, z pięknymi okuciami, klamkami czy ornamentowym szkłem, w dużej mierze urządza całe wnętrze.


Zobacz też: Trendy wnętrzarskie 2023 – zobacz 10 najgorętszych trendów w urządzaniu domu i mieszkania! Kształty, kolory, dodatki, meble dla zwierząt... Tak będą wyglądały modne wnętrza!
 

W tym warszawskim mieszkaniu zaprojektowanym przez pracownię Framuga Studio zaokrąglenia pojawiają się na oparciach mebli i na ścianach, Zdjęcie: Aleksandra Dermont


4. Zaokrąglone kształty nie tylko w meblach

Łagodne linie wpływają na nas pozytywnie, więc warto się nimi otaczać. – Klasyczne wnętrza urządzają zaokrąglone sofy i fotele w luksusowych tapicerkach, ładnie komponują się z naturalnym kamieniem i eleganckim fornirem. W nowoczesnych aranżacjach krągłości – często w kolorowej wersji – wkraczają na ściany albo pojawiają się w dodatkach – tłumaczy Gabriela Bartczak z Framuga Studio.
 

NA ŚCIANIE OBRAZ „MOJA PORANNA KAWA” AUTORSTWA MARTY SPASOWICZ, PROJEKT: DAWID PRZEWOŹNY, STYLIZACJA: ELIZA MROZIŃSKA, ZDJĘCIE: TOM KUREK


5. Dobra sztuka we wnętrzach

Gdy w domach spędzamy coraz więcej czasu, chętniej otaczamy się tym, co sprawia nam przyjemność i cieszy m.in. sztuką. – Rozumiemy, że to już nie tylko dekoracja, że obraz czy plakat może podsunąć pomysł nawet na urządzenie całego domu – podkreśla Dawid Przewoźny.
 

Pastelowa tapeta ułożona na ścianie jak obraz. Projekt: Marta Chrapka; zdjęcie: Katarzyna Gatkowska


6. Spokojne tapety na ścianach

Ściana dekorowana wyrazistymi wzorami i mocnym kolorem odchodzi do lamusa. Projektanci tapet również stawiają na umiar. Delikatne desenie, stonowane odcienie i brak nachalnych kontrastów sprawiają, że we wnętrzu po prostu lepiej się odpoczywa. Tapeta może, ale nie musi już, być mocnym akcentem na jednej ścianie – możesz ozdobić nią wszystkie cztery, bez obaw, że zrobi się ciasno i przytłaczająco.


Zobacz też:

 

Mieszkanie w starej kamienicy zyskało przedwojenny sznyt dzięki meblom i dodatkom z epoki. Projekt: Marta Chrapka z Colombe Studio; zdjęcie: Katarzyna Gatkowska


7. Meble i dodatki vintage 

 – Nadchodzą czasy, również w urządzaniu wnętrz, kiedy ludzie raczej redukują niż dodają – opowiada projektantka Marta Chrapka z pracowni Colombe. – Pojawia się coraz mniej wyszukanych rzeczy, źle starzejących się. Ustępują one miejsca ponadczasowym materiałom, które przetrwają lata. Moi klienci inwestują głównie w meble i dodatki vintage, w klasyki designu. Często wyszukujemy je na aukcjach internetowych i sprowadzamy z całego świata. W tej chwili ogromnym powodzeniem cieszą się na przykład fotel „Papa Bear” Hansa J. Wegnera czy autentyczne lampy z fabryki Stilnovo. Chociaż powstają reedycje, szukamy oryginałów, by dać im kolejną szansę.
 

Konsolę z półkami zdobi fornir z czeczotki, który ciekawie kontrastuje z nowoczesną formą mebla. Zdjęcie: urbanoutfitters.com


8. Czeczota w „designerskim” wydaniu

Gabriela Bartczak wróży przyszłość sztuce stolarskiej, a dokładnie czeczocie. Ten popularny w XVIII i XIX wieku fornir w charakterystyczne plamki powraca i coraz częściej pojawia się w nowoczesnych meblach – jako wstawka na frontach komód, szafek czy stolików. –  Czeczotka wraca w „designerskim” wydaniu – zapewnia projektantka.


Zobacz też: Co postawić na komodzie? 15 pomysłów, jak wystylizować komodę w salonie, przedpokoju i sypialni

Witryna z malowanego proszkowo metalu, z delikatnie ryflowanymi przeszkleniami, to idealne rozwiązanie do stylowego i nowoczesnego wnętrza. Zdjęcie: fermliving.com

 

9. Kolorowe, metalowe meble

Metalowe meble to świetny pomysł na wprowadzenie nowoczesnego akcentu do eklektycznego wnętrza. Ale uwaga: metal w wersji postarzanej, industrialnej jest już nieco passé – na czasie jest gładki, matowy, malowany na kolor.
 

Stolik z niewykończonego, surowego kamienia to mebel na lata, który nigdy nie wyjdzie z mody. Zdjęcie: fermliving.com

 

10. Naturalny kamień

– Wybieramy materiały, które się nie starzeją, a jeśli nabierają patyny, to tylko dodaje im ona uroku. Na popularności zyskuje kamień – surowy, niepolerowany – jest piękny, nawet gdy nosi ślady użytkowania – mówi Anna Koszela.


Intresują cię trendy w wystroju wnętrz? Przeczytaj też:

Framuga Studio


O tym, jak urządzić modny i przytulny dom opowiedzieli nam architekci wnętrz:


Gabriela Bartczak i Marta Sójka

Framuga Studio

Nie zważają na mody, urządzają domy tak, jak same chciałyby mieszkać. Są zawsze po zielonej stronie mocy!

framugastudio.pl

 

Dawid Przewoźny


Dawid Przewoźny

White Castle

Urządza wnętrza w każdym stylu, ale jego specjalnością są te w starych kamienicach. Nie umknie mu żaden smaczek, ocali go albo jak trzeba – odtworzy.

whitecastle.pl

Anna Koszela

 

Anna Koszela

Harmonię znajduje nawet w przeciwieństwach, łączy je w ciepłą, a czasem przewrotną, całość. Lubi czymś we wnętrzu zaskoczyć – sztuką albo dobrym designem.

annakoszela.pl
 

Marta Chrapka


Marta Chrapka

Colombe

Ma sentyment do vintage, z powodzeniem przemyca go nawet do nowoczesnych wnętrz. Czuje kolor jak najlepszy malarz i potrafi się nim bawić.

colombe.pl

Tekst: Joanna Kornecka 
Zdjęcia: Materiały Prasowe Firm

Zdjęcie główne: wnętrze zaprojektowane przez pracownię Framuga Studio, Zdjęcie: Aleksandra Dermont

Zdjęcie boczne: Klimat historycznego wnętrza budują meble vintage: jesionowe krzesła 200-190 tapicerowane tkaninami z kolekcji Boucle – Beige oraz Shine Velvet – Taupe. Stylizacja: Agata Górka; zdjęcie: 366 Concept, pl.366concept.com