jak pomalować mały pokój

Jak ciekawie pomalować mały pokój – 10 inspiracji, jak dobrać kolory ścian do małego mieszkania

Jak to urządzić?

Parafrazując słynne powiedzenie „duży pokój mały kłopot, mały pokój… duży kłopot”. Ale wcale nie musi tak być! Małe pomieszczenie może być piękne, przytulne i ciekawie urządzone. Masz do wyboru bogatą paletę kolorów. Wystarczy tylko wiedzieć jak łączyć barwy i do czego je dopasować w swoim małym salonie. Przychodzimy z pomocą. Zobacz pomysły, jak ciekawie pomalować mały pokój!

reklama
Do pastelowej zieleni na ścianach dodaj pastelowe meble, ale nie za dużo, żeby kolorystyczny miszmasz nie przytłoczył małego salonu, zdjęcie: sofacompany.com


Na jaki kolor pomalować mały pokój?

To pytanie zawsze zaprząta nam głowę, kiedy przychodzi czas remontu. Wpaja się nam tyle reguł i zasad, jak urządzić mały pokój, że znamy je już na pamięć. A może by tak pójść na całość i pomalować na kolor, który ci się podoba, jaki pasuje do wymarzonego wystroju? Niestety nie do końca tak się da, bo mała przestrzeń rządzi się swoimi prawami i ma pewne ograniczenia.

Dobra wiadomość jest taka, że paleta odcieni do małych wnętrz nie zawęża się już do bieli, błękitów i żółcieni. Jest cała gama kolorów! Niektóre odcienie różnią się niuansami, tak żeby można było dopasować kolorystykę ścian do wyposażenia mieszkania – mebli, dodatków, tkanin. Malujemy nie tylko wszystkie ściany na jeden ton, ale łączymy kilka ze sobą, kreślimy geometryczne desenie, zestawiamy z kolorami stolarki, robimy w kolorze lamperie i boazerie, a wszystko po to, by mały pokój nabrał życia, a nam mieszkało się ciekawiej.

Zobacz też: Modna ściana 2023 – jak ją zaaranżować zgodnie z trendami wnętrzarskimi? 

Biel ma wiele ciekawych odcieni i sprawia, że nawet bardzo mały salon nabiera wyjątkowej głębi i oddechu, zdjęcie: kolor Fashion z kolekcji Beckers Designer, beckers.pl

Jak ciekawie pomalować mały pokój – 10 pomysłów na malowanie ścian:


1. Mały pokój pomalowany na biało – sposób, by optycznie wydawał się większy

Jasne kolory optycznie powiększają wnętrza i z tą zasadą nie ma co dyskutować. Trzeba po prostu uznać ją za oczywistą. A więc jak pomalować mały pokój, żeby wydawał się większy? Przyjęło się, że najlepiej powiększa biel.

Warto pamiętać, że kolor biały ma bardzo wiele odcieni – począwszy od zimnej, śnieżnej, przez złamaną typu off-white, na przytulnych kremowych i delikatnych ecru kończąc.

Zobacz też: Białe meble do salonu nigdy nie wychodzą z mody. Z czym je zestawiać w zależności od stylu wnętrza?

Kolorystyczny total look. Mały salon powiększają kolory ścian – jasne beże i biel, zdjęcie: littlegreene.com


2. Beże i szarości – kolory, które sprawią, że mały salon wyda się większy

Biel to nie jedyny kolor ścian, który powiększy małe pomieszczenie. Są jeszcze ponadczasowe beże i szarości. Może niektórzy uważają je za nudne, ale prawda jest taka, że znów są na topie. Nie tylko sprawiają, że mały salon wydaje się większy, ale wprowadzają spokój, łagodność. Beże i szarości są neutralne, więc dopasujesz do nich praktycznie wszystko.

Jak optycznie powiększyć mały pokój kolorem? Nie bój się efektu total look. Jeśli do małego pokoju pomalowanego na rozbielony beż wstawisz meble w jasnych obiciach, lampy z abażurami z papieru (to hit tego sezonu!), stolarkę pomalujesz na ciepłą, złamaną biel – zrobi się przytulnie i lekko.
 

Aby uzyskać ciekawe efekty pastelowy błękit na ścianach w mały pokoju możesz przełamać czerwonymi akcentami, zdjęcie: littlegreene.com


3. Subtelne i romantyczne pastele – sprawdzone kolory ścian do małych pomieszczeń

Pastelowe kolory w małych wnętrzach są bezkonkurencyjne. Potrafią wyczarować iluzje większej przestrzeni, a do tego mają wiele wdzięku i dziewczęcego romantyzmu. Jasny błękit, lawendowy fiolet, miętowa zieleń, pudrowy róż czy waniliowa żółcień sprawdzą się znakomicie w małym pokoju.

Radzimy nie łączyć pastelowych barw ze sobą – zrobi się zbyt słodko, a miks takich kolorów na małej przestrzeni może nieco przytłoczyć. Najlepiej wybrać jeden, np. błękit i wybić na jego tle kilka mocniejszych akcentów, np. dodatków w czerwieni – zrobi się nowocześnie i naprawdę ciekawie.

Zobacz też: Pastelowe dodatki do domu – jak urządzić salon, kuchnię i sypialnię w pastelowych kolorach?

Łagodny odcień zieleni pięknie komponuje z drewnem, jutą i miękkimi siedziskami, ZDJĘCIE: kolor G371 Crystal z kolekcji Tikkurila Feel the Color, tikkurila.pl


4. Zielony – świetny kolor ścian do małych pokojów

Są takie barwy, które potrafią zdziałać prawdziwe cuda z przestrzenią. Według nas jest jednym z takich kolorów jest zieleń, która święci ostatnio we wnętrzach prawdziwe tryumfy.

Do małych pomieszczeń polecamy szczególnie tę eukaliptusową – to odcień zieleni z domieszką szarości, pięknie stonowany i szlachetny. A jeśli wolisz żywszą, to po prostu ją rozjaśnij kroplą bieli.

Jasna zieleń wspaniale rozjaśni mały salon sprawiając wrażenie większej przestrzeni. Jest też cudownym tłem dla naturalnych materiałów. Świetnie komponuje się z ażurowymi meblami i lampami wyplatanymi z rattanu i bambusa – a te, jak wiadomo wyglądają lekko i doskonale sprawdzają się w małym metrażu.

Zobacz: Jak dobrać kolor ścian do podłogi? Te połączenia zawsze się sprawdzą!

Ciepły żółcień na ścianie rozjaśnia światło wpadające z okna, zdjęcie: benjaminmoore.com


5. Ciepłe kolory do małego pokoju – czy to dobre rozwiązanie?

Musisz wiedzieć, że ciepłe kolory nie są polecane przez fachowców do małych pokojów. A to dlatego, że pochłaniają światło tym samym pomniejszając wnętrze. Ale czasami warto zrobić coś na przekór, zwłaszcza, że gama ciepłych odcieni jest piękna i naprawdę bogata.

W małych pokojach sprawdzą się słoneczne żółcienie, oranżowe czerwienie czy ciepłe brązy w odcieniu mlecznej czekolady. Żeby wnętrze nie wydawało się ciasne zastosuj triki oświetleniowe – skieruj mocniejsze światło na jedną ze ścian pomalowanych na ciepły kolor, a nie dość, że pięknie się rozświetli, to jeszcze poprawią się proporcje całego pomieszczenia.

Pamiętaj! W przypadku ciepłych kolorów warto stosować farby z delikatnym satynowym połyskiem – zadziałają trochę jak błyszczące powierzchnie, które mają właściwości optycznie powiększające.

Zobacz: Jak ożywić wnętrza za pomocą kolorów? Poznaj proste triki, które odmienią wystrój domu i mieszkania!

W małym pokoju ciemną ścianę skontrastuj z bardzo jasną podłogą, zdjęcie: littlegreene.co


6. Ciemne kolory w małym pokoju  czy ciemne ściany w małym salonie są zakazane?

Ciemne kolory ścian już dawno przestały być kontrowersyjne. Nawet w niewielkich pomieszczeniach. Wręcz przeciwnie – dodają przytulności zamieniając pokój w eleganckie gniazdko, w którym chce się przebywać. Oczywiście, jeśli wszystkie ściany w małym pokoju pomalujesz na ciemny kolor, to zrobi się klaustrofobicznie i jeszcze ciaśniej. Wszystko trzeba robić z umiarem!

Kiedy można zdecydować się na ciemne kolory w małych wnętrzach? Jeśli pokój jest mały, ale jasny lub jedną ścianę stanowią przeszklenia sięgające do sufitu, wtedy drugą, przylegająca do niej, możesz pomalować np. na ciemną szarość albo oliwkową zieleń. Światło wpadające przez okna rozświetli pomieszczenie i optycznie nada mu lekkości.

Jeśli malujesz ściany w małym pokoju na ciemne kolory postaraj się, wybierz jaśniejsze meble – dobrze się sprawdzą obicia w neutralnych, jasnych kolorach oraz lekki ażurowe plecionki i jasne drewno.

Na tle ciemnej ściany wyeksponuj białe meble, a pokój będzie wydawał się jaśniejszy, zdjęcie: Ikea.com


7. Jak pomalować mały i ciemny pokój, aby go rozjaśnić?

Jest kilka trików, które polecają architekci wnętrz. Jeśli chcesz, żeby mały ciemny pokój zyskał więcej światła weź je pod uwagę.

Pokój jest ciemny, jeśli nie dociera do niego wystarczającą ilość dziennego światła. Zazwyczaj ma jedno niewielkie okno. W tym wypadku dobrym sposobem na rozjaśnienie będzie zastosowanie jasnego koloru ścian, ale w trzech odcieniach. Tym najciemniejszym pomaluj ścianę wokół okna, a najjaśniejszym tę leżącą naprzeciwko niego. Na pozostałych połóż farbę w pośrednim odcieniu. Projektanci wnętrz zapewniają, że ten trik wzmacnia efekt dziennego światła – wydaje się, że jest go więcej, a pomieszczenie jaśnieje. Spróbuj!

Dobrym pomysłem do ciemnego pokoju są też jasne meble oraz jasna podłoga. Warto skontrastować ją delikatnie ze ścianami, np. do beżu idealnie będą pasowały dechy pomalowane na biało – efekt rozjaśnienia murowany!

Zobacz też: 5 sposobów, jak wpuścić więcej światła do wnętrza. Poznaj proste aranżacyjne triki, by rozjaśnić mieszkanie!

Biały pas biegnący przez środek kobaltowej ściany ożywia i rozjaśnia mały pokój, zdjęcie: littlegreene.con


8. Jak pomalować mały pokój na dwa kolory?

Jak łączyć dwa kolory na jednej ścianie, żeby optycznie powiększały pokój? Używając kontrastowych barw staraj się, żeby ta intensywniejsza była na krótszej ścianie, wtedy będzie optycznie wydłużać wnętrze.

Ciemniejszym kolorem możesz też pomalować wszystko co jest głębiej, czyli wszelkiego rodzaju nisze, wnęki, cofnięte ściany – efekt głębi będzie wtedy wzmocniony.

I jeszcze jedna ważna zasada: jeśli pokój jest mały i niski zrezygnuj z ciemnego sufitu. Jeśli stawiasz na ciepłe, wyraziste kolory na ścianach, sufit lepiej odkreślić od nich jasnym pasem i pomalować na biało – pomieszczenie wyda się dużo wyższe. 

Przeczytaj też: Jak łączyć ze sobą dwa kolory ścian w jednym pokoju?

Geometryczne wzory na jednej ścianie ożywią wnętrze i wprowadzą element dynamiki do małego pokoju, ZDJĘCIE: LITTLEGREENE.COM


9. Geometryczne wzory na ścianie w małym salonie – czy to dobry pomysł?

Zastanawiasz się na jaki kolor pomalować mały salon, żeby zrobił wrażenie na gościach? A co, gdyby pokusić się na geometryczne wzory, na przykład „mondrianowskie”? Malarstwem słynnego artysty od dawna inspiruje się zarówno świat mody, jak i wnętrz.

Geometryczne desenie na ścianach to świetny pomysł na nadanie małemu pokojowi charakteru, pod warunkiem, że nie będą zbytnio dominowały, bo wtedy mogą przytłoczyć niedużą przestrzeń. Jedna ściana jak obraz w najbardziej reprezentacyjnym miejscu w zupełności wystarczy. 

Poszczególne strefy w małym pokoju mogą być wydzielone za pomocą kolorów ścian, zdjęcie: dulux.pl


10. Strefy wyszczególnione kolorami – pomysł, jak ciekawie pomalować mały pokój

Często mały pokój musi pełnić różne funkcje – salonu, jadalni, domowego biura, czasami znajduje się w nim niewielki aneks kuchenny. Ciekawym sposobem, żeby oddzielić od siebie poszczególne strefy jest zaakcentowanie ich innym kolorem. Nasza rada: używaj barw z podobnej rodziny albo ogranicz się do jednego koloru w wielu odcieniach – w ten sposób przestrzeń wyda się kolorystycznie spójna i równocześnie ciekawa. Za dużo różnych odcieni na małym metrażu sprawi, że zapanuje miszmasz, który przytłoczy i zacieśni optycznie nieduże pomieszczenie. Taki sposób to świetny patent na przełamanie kolorystycznej sztampy i wprowadzenie do małego pokoju dynamiki. 

Nie bój się eksperymentować z kolorami. Szlachetna zieleń? Subtelne beże? A może kilka kolorów w małym pokoju? Dobieranie barw ma być dobrą zabawą! Korzystaj z naszych rad, by cały rok cieszyć się małym pokojem w pięknych odcieniach. 

Jeszcze więcej zdjęć z kolorami ścian do małego pokoju znajdziesz w galerii

Tekst: MD
Zdjęcie główne: dulux.pl
Zdjęcia: materiały prasowe