jak ożywić wnętrza za pomocą kolorów

Jak ożywić wnętrza za pomocą kolorów? Poznaj proste triki, które odmienią wystrój domu i mieszkania!

Jak to urządzić?

Chcesz odświeżyć aranżację wnętrza i dodać jej nowego wyrazu? Postaw na kolor! To szybki, łatwy i efektowny sposób na metamorfozę. Pomaluj ścianę na energetyczny odcień, wybierz kilka barwnych dodatków albo mebel – jeden, za to przyciągający uwagę. Akcenty kolorystyczne ożywiają stonowane wnętrza i są teraz bardzo modne!

reklama

Jak ożywić wystrój wnętrza? Ubierz dom w kolory! Podpowiemy ci jak to zrobić szybko, łatwo i bez wydawania fortuny. Przeczytaj, a dowiesz się:

  • jakie są sposoby na kolorystyczną metamorfozę,

  • jak dobrać kolory, żeby całość wyglądała lekko i nowocześnie,

  • do czego najlepiej dopasować akcenty kolorystyczne w mieszkaniu,

  • jak uniknąć kolorystycznego dysonansu,

  • na co postawić – kolorowe dodatki, ściany, a może meble?

Sprawdź też: Jak optycznie powiększyć mały pokój? Poznaj sprawdzone triki i wypróbuj te rozwiązania!
 

Sofa w żywym, kanarkowym kolorze ładnie wybija się na tle jasnych ścian i białej stolarki, muuto.com

Akcenty kolorystyczne we wnętrzach to mocny trend ostatnich sezonów

Na temat kolorów w świecie wnętrz powiedziano już bardzo wiele. Wiemy na przykład, które optycznie powiększają, a które zacieśniają… Wiemy, że wpływają na nasze samopoczucie, kreują odpowiedni klimat, dobieramy je do stylu, charakteru aranżacji, żeby wszystko ze sobą grało.

Niedawno pojawił się nowy trend – ożywianie stonowanej przestrzeni akcentami kolorystycznymi. Na czym on polega? Przełamujemy delikatne kolory tymi mocniejszymi, bardziej wyrazistymi. Ale robimy to tak, żeby aranżacja nadal była wyważona kolorystycznie, ale nie monotonna. Dobieramy kilka dodatków w energetycznym odcieniu, malujemy jedną ścianę na mocniejszy kolor, najlepiej w graficzne wzory (teraz modne są wszelkiego rodzaju łuki i okrągłości), kładziemy na podłodze dywan w barwny deseń, a na kanapę narzucamy kontrastowy pled lub poduszki.

Ważne, żeby tych akcentów nie było zbyt wiele. Jeśli będą dominować zrobi się kolorystyczny miszmasz – wystarczą dwa, trzy mocne dodatki, jeden mebel (np. kredens w wybijającym się odcieniu) czy sofa w ładnej tapicerce.

Odważniejsi może skuszą się na kolorystyczne eksperymenty na suficie – świetnie to wygląda zwłaszcza w eklektycznych wnętrzach, gdzie stiuki i sztukaterie z epoki pomalowane są na kontrastujący ze ścianami kolor. Wnętrza historyczne bardzo lubią kolorowe akcenty, bo kontrast wprowadza świeżość, sprawia, że całość wygląda nowocześnie i lekko. Kolorem możemy podkreślić zastane elementy architektoniczne, np. portal kominkowy czy nisze. 

3
Jasną zabudowę kuchenną przełamano mocnym dodatkiem – barwnymi frontami z dekoracyjnym frezowaniem, kolor powtarza tapicerka krzeseł, między szafkami białe cegiełki mają fugę w żywym żółtym odcieniu, proj. inbalance.com.pl, fot. Aleksandra Dermont


Jak nie popełnić błędu i uniknąć kolorystycznego chaosu?

Dobieraj barwne akcenty do odcieni, które już pojawiają się we wnętrzu, ale w mniejszej skali, np. na obrazie, tapicerce, czy na płytkach. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić skorzystaj z koła barw – kolory leżące po jego przeciwnych stronach są kontrastowe i zestawione dają świetne efekty wizualne, natomiast te obok siebie tworzą bezpieczniejsze połączenia.

Dobrze, żeby kolory nawiązywały ze sobą dialog. Powtarzały się w kilku akcentach lub kilku miejscach w mieszkaniu. Aranżacja będzie wtedy spójna, a efekt wizualny ciekawszy. 

Popularne jest ostatnio malowanie stolarki. Zamiast ukrywać drzwi, dopasowując je do ścian, wybij je kolorem. Zainspiruj się naszymi pomysłami i zobacz zdjęcia aranżacji w artykule: Kolorowe okna, schody i drzwi – modna stolarka odmieni wnętrze nie do poznania!

Abstrakcyjna kompozycja na ścianie w kobaltowym kolorze – każdy ją zauważy! sofacompany.com

Jak ożywić wnętrza za pomocą kolorów?

Zobacz nasze inspiracje i poznaj proste triki, które odmienią wystrój domu i mieszkania:

1. Pomaluj sufit

Oprócz kolorowych dodatków mocnym akcentem jest zabytkowy sufit pomalowany na niebiesko. We wnętrzu pojawia się więcej kolorów – przyciągają uwagę, ale w dyskretny sposób. Te pastelowe (błękitny sufit, ściany w odcieniu mięty, biała lamperia i stolarka okienna) nie konkurują z wyrazistymi brązami na zasłonach i dywanie, ale ładnie je dopełniają.

Najmocniejszym akcentem są kompozycja na ścianie i dobrany do niej wazonik – w mocnym kobaltowym błękicie. Żeby nie wprowadzać kolorystycznego dysonansu abażur lampy dobrano do koloru ścian, a wazonik na parapecie jest z tej samej rodziny barw, co zasłony i dywan. Wszystko gra!

sofacompany.com

Zobacz też: Kolorowy sufit – czy jest zarezerwowany tylko do wysokich wnętrz? W jaki sposób zastosować kolor na suficie? 

Kolory w strefie relaksu powtarzają barwne motywy z kompozycji na ścianie, sofacompany.com


2. Dobierz do obrazu dodatki powtarzające jego kolory

W takim zestawieniu uwagę zwraca przede wszystkim kolorowy obraz. To on gra pierwsze skrzypce w kąciku wypoczynkowym. Trudno go nie zauważyć, bo na tle białych sztukaterii, jasnej tapicerki mebli jest bardzo widoczny. 

Portret został zakomponowany we wnętrzu urządzonym w spokojnych kolorach. Świetnie dobrano do niego odcienie dywanu, półek, naczyń stojących na stoliku, abażura lamy… Kropką nad „i” jest sufit pomalowany na apetyczny brąz.

sofacompany.com

 

Nawet niewielki detal jak włączniki może robić duże wrażenie, proj. mistovia.com, fot. ONI Studio


3. Postaw na kontrastowe detale

W kontraście do czarnej zabudowy kuchennej dobrane zostały odważne i niebanalne kolorystyczne akcenty, czerwone kinkiety i włączniki oraz różowa lampa nad stołem. Wyglądają szczególnie nowocześnie na tle eleganckich, marmurowych płytek.

mistovia.com

Zobacz też: Co położyć na ścianie między szafkami w kuchni? Najlepsze pomysły na ścianę nad blatem kuchennym!

Niebieski zawsze na czasie. Tu w różnych tonacjach, brostecopenhagen.com


4. Wybierz wyrazisty dodatek i dobierz do niego dekoracje w zbliżonych barwach

Zmysłowy kobalt to bardzo lubiany kolor we wnętrzach. Świetnie się sprawdza jako mocny szczegół dekoracyjny – jest wyrazisty, nie sposób go nie zauważyć – fantastycznie ożywia, wprowadza trochę dynamiki i odrobine drapieżności.

Jeśli chcesz, żeby był głównym bohaterem aranżacji dobierz do niego pokrewne błękity, w różnych tonacjach. Nie będą wzajemnie się zwalczać, za to pięknie współgrać.

brostecopenhagen.com

Tekstylia i meble tworzą kolorystyczną całość, brostecopenhagen.com


5. Powtórz te same kolory w kilku miejscach

Jasne, neutralne tło (beżowe ściany i naturalne drewniane dechy na podłodze) ożywia to co się dzieje na łóżku i wokół niego. Podobne kolory powtarzają się tutaj w kilku miejscach.

Kobaltowa narzuta, lampa, musztardowy pled i obraz oparty o ścianę są w tych samych kolorach co poduchy oraz pufa, a zielony fotel z tyłu ładnie komponuje się z naturalną zielenią roślin. Całość jest bardzo wyważona, ale nie nudna. 

brostecopenhagen.com

 

Ściany w dwóch kolorach dodają wnętrzu głębi i budują klimat, proj. asymetric-studio.com, fot. Kroniki Hanna Połczyńska


6. Pomaluj ścianę na dwa kolory

W tym mieszkaniu wprowadzono nadmorski klimat, unikając dosłowności. Charakterystyczne marynistyczne połączenie granatu i bieli zostało przełamane łososiowym akcentem kolorystycznym. Ciekawy rozwiązaniem jest ściana pomalowana na dwa kolory – ożywia wnętrze, ale go nie przytłacza.

asymetric-studio.com

Zobacz też: Jak łączyć ze sobą dwa kolory ścian w jednym pokoju? Wystarczy trzymać się tych zasad!

Zabaw się w malarza kolorystę i pomaluj ścianę w graficzne wzory, anniesloan.com


7. Pomaluj ścianę za łóżkiem

Pomaluj ścianę za łóżkiem w geometryczne wzory – stworzą iluzję głębi. Łuki optycznie zastąpią zagłówek, złagodzą kanciaste formy, ożywią sypialnię.

Kolory graficznej kompozycji dobrano do narzuty i pościeli. W podobnym odcieniu jest też stolik oraz kinkiet. Dzięki temu, że wszystko do siebie pasuje nie ma wrażenia pstrokacizny, sypialnia nadal emanuje spokojem, ale wygląda ciekawie.

anniesloan.com

Jak wizualnie oddzielić jadalnię od salonu? Za pomocą koloru! proj. Framuga Studio, framugastudio.pl, fot. Gabriela Bartczak-Pruszyńska


8. Wydziel strefy we wnętrzu za pomocą koloru

W tym mieszkaniu strefa jadalni została wyraźnie wydzielona innym kolorem. Grafitowy pas dzieli przestrzeń i niczym wielki łuk wprowadza nas do salonu.

framugastudio.pl

Mała czerwona lampka-grzybek potrafi przepędzić sztampę i nudę, norr.pl


9. Wybierz jeden, ale za to wyrazisty dodatek

Tak niewiele trzeba, żeby wokół zrobiło się weselej. Mała lampka typu grzybek w radosnej czerwieni fantastycznie przełamuje „złamaną” kolorystykę salonu. Dobry przykład na to, że wystarczy jeden niewielki przedmiot w kontrastującym z otoczeniem odcieniu, by kolorystyczna sztampa odeszła w zapomnienie.

norr.pl

Przeczytaj też: Jak wybrać kolor ścian do sypialni?

Dekoracje z tej samej serii z łatwością dopasujesz do siebie, hm.com


10. Postaw na dekoracje z tej samej kolekcji

Jeśli nie czujesz się pewnie w doborze kolorów zastosuj dekoracje z tej samej kolekcji. W tej aranżacji wykorzystano podstawowe barwy: czerwony, żółty, zielony i niebieski, które tworzą desenie na dywanie, poduszkach i ceramice. Pięknie ożywają kącik kawowy – sofę w musztardowym kolorze i niewidoczny bo zrobiony z transparentnego tworzywa stolik. 

hm.com

Zobacz jeszcze więcej inspiracji, jak ożywić wnętrza za pomocą kolorów w galerii zdjęć!

Tekst: MD
Zdjęcia: materiały prasowe
Zdjęcie główne: aranżacja marki Westwing, westwing.pl, niżej: aranżacja marki anniesloan.com