
Jak ocieplić mieszkanie od środka? Pomysły na stworzenie przytulnego klimatu
Jak to urządzić?Kiedy za oknem robi się szaro i chłodno, a słońca jest jak na lekarstwo, więcej czasu spędzamy w domu. Podpowiadamy, jak stworzyć w mieszkaniu ciepły i przytulny klimat, by z przyjemnością spędzać w nim czas i trochę oszukać zimową aurę.
Jak ocieplić mieszkanie od środka, by we wnętrzu zrobiło się przytulnie?
Długi, zimowy spacer sprzyja zdrowiu i może być bardzo przyjemny. Ale co zrobić, kiedy mróz zaczyna coraz bardziej szczypać w policzki? Pomyśl, że już za chwilę znajdziesz się w ciepłym, przytulnym domu, wypełnionym zapachem świeżo zaparzonej kawy i pysznego ciasta... Do szczęścia przyda się jeszcze ciekawa lektura albo dobry film i wygodna kanapa w mnóstwem poduch oraz miękkich pledów, które otulą cię jak sweterek. To tylko niektóre sposoby, żeby w zimowe wieczory „uwić sobie” ciepłe gniazdko. Chcesz poznać inne rozwiązania, które pomogą ci w prosty i szybki sposób ocieplić mieszkanie od środka? Zobacz nasze inspiracje i dowiedz się jak to zrobić przy pomocy:
-
palącego się ognia w kominku lub blasku świec,
-
nastrojowego światła,
-
tapet i okładzin na ścianę,
-
dywanów i kilimów,
-
przyciemnionych kolorów,
-
ciemnego drewna,
-
naturalnych materiałów.
Zobacz też: Naturalne materiały w zimowym wystroju wnętrz – wprowadzą do domu mnóstwo przytulności!
Sprawdzony sposób na ocieplenie domu od środka – ciepło kominka i blask świec
Czy wiesz, że w pradawnych czasach palący się ogień wytwarzał ciepło, które ogrzewało jaskinie i zapewniało bezpieczeństwo odstraszając dzikie zwierzęta? Tak jest do dziś. Płomienie dają nam ciepło, które chroni przed chłodem, pięknie rozświetlają mrok, uspokajają i poprawiają nastrój działając antydepresyjnie. Siedząc wokół kominka najczęściej zbiera nam się na zwierzenia, bo ogień ma niezwykłą energię, która sprawia, że czujemy się pewniej, mamy więcej zaufania do innych.
Nie każdy może sobie jednak pozwolić na rozniecenie w palenisku prawdziwych polan. Z powodzeniem zastąpią je palące się świece. Możesz ustawić je w dekoracyjnym portalu i stworzyć... atrapę kominka. Żar nie będzie aż tak intensywny i nie usłyszysz trzaskających iskierek, ale z pewnością wnętrze wypełni piękny blask, a wokół zrobi się przytulnie i ciepło. Świece możesz też rozstawić w różnych zakątkach domu w lampionach albo w mniejszych latarenkach, które pięknie będą wyglądały na okiennym parapecie po zmroku.
Świece zapachowe dodatkowo otulą mieszkanie wyszukanym aromatem – radzimy grupować je na ozdobnych tacach albo stawiać solo na komodzie, konsoli czy stoliku kawowym. Świece to teraz bardzo modny trend. Niektóre mają oryginalne kształty oraz kolory i nie potrzebują oprawy, inne, proste lub delikatnie skręcone jak spiralki, warto wstawić do dekoracyjnego świecznika – będą efektowną ozdobą stołu, nie tylko przy specjalnych okazjach.
Jak za pomocą dodatków ocieplić wystrój wnętrza? Dekoracyjne lampki kreujące nastrój
Nic tak nie buduje nastroju jak oświetlenie. To dobrze znana teza, ale jak zastosować ją w praktyce? Wybór lamp dekoracyjnych jest na rynku tak duży, że znajdą coś dla siebie i zwolennicy droższych designerskich rozwiązań, i małych, ale bardzo efektownych lampek. Warto więc znaleźć sposób na ocieplenie mieszkania od wewnątrz dekoracyjnym światłem.
Popularnością cieszą się paski ledowe, które montujemy wokół półek, we wnękach, szczelinach, na rancikach cokołów, tak by światło mogło po nich miękko spływać, dyskretnie wypełniając wnętrze blaskiem. Prym wiodą jednak filigranowe, bo niewielkich rozmiarów lampki, którymi delikatnie oświetlamy kąciki pokoju, holu, gabinetu czy kuchenne blaty (tak, kuchnię coraz częściej oświetlamy jak salon). A więc wszelkiego rodzaju grzybki z regulowanymi kloszami, które możemy dowolnie ustawiać. Doskonałe do postawienia na małym stoliku kawowym, szafce przy łóżku czy okiennym parapecie.
Modne są tradycyjne stołowe lampy z abażurami z naturalnych materiałów (lnu, papieru, ceramiki), na klasycznych podstawach ze szkła, masy perłowej, porcelany czy metalu. Bardzo efektowne formy dają przytłumione ciepłe światło, które wypełnia wnętrze przytulnością. Swoje pięć minut mają kinkieciki – z mosiądzu, kolorowego, pięknie grawerowanego szkła czy porcelany – wyglądają na ścianie jak szykowna biżuteria upięta na wytwornej kreacji. Wszystkie te lampki – bibeloty, zgrabne, nieduże, niektóre wyposażone w ściemniacze i regulatory światła, inne bez plączących się kabli, ładowane przez USB, z możliwością przeniesienia w dowolne miejsce – dają cudowne nastrojowe światło, które niesamowicie ociepla klimat. To nasz sprawdzony sposób, jak za pomocą dodatków ocieplić wystrój wnętrza.
Jak ocieplić ścianę pokoju od wewnątrz? Sposób na przytulną sypialnię
Najważniejszym meblem w sypialni jest łóżko. To wokół niego aranżujesz cały wystrój pomieszczenia. Żeby sprawiało wrażenie przytulnego polecamy ścielić je warstwowo. Na czym polega ta prosta, a dodająca mnóstwo ciepła, sztuczka? Poduchy układamy w dwóch rzędach – większe opieramy o wezgłowie, a na nich kładziemy mniejsze. Nie może zabraknąć efektownej narzuty – zimą zdecyduj się na grubą, ciepłą ze sztucznego futerka, pluszu lub mięsistego, gęsto pikowanego welwetu.
Na tak zasłane łóżko narzucamy pled lub koc – z modnego ostatnio moheru z delikatnie jedwabistym włoskiem, bouclé z drobnych supełków czy z szorstkiej, ale wspaniale grzejącej wełenki.
Nie zapominaj o ścianie za łóżkiem. Miękki, tapicerowany zagłówek, o który możesz się wygodnie oprzeć to jedno, ale ważne jest też to co znajdzie się za nim. O wiele okazalej będzie prezentował się na okładzinie z popularnych lameli, na tle boazerii albo sztukaterii. Panele nie mogą sięgać za wysoko – najczęściej od podłogi na wysokość metra, tak by zagłówek nie znalazł się powyżej, bo optycznie nie będzie dobrze wyglądał.
Ścianę dopieści ładnie dobrana tapeta – gładka, o strukturze tkaniny lub w drobny rzucik. Ważne, żeby deseń ani kolor nie były intensywne i męczące dla oczu. Spokojne, stonowane kolory, delikatnie przybrudzone, dają wrażenie większej przytulności i bardziej ocieplają wizualnie niż te w jaskrawych kolorach. Wisienką na torcie całej aranżacji będą dekoracyjne kinkieciki dające nastrojowe, punktowe światło.
Dywany ocieplają mieszkanie od środka – jak je kłaść?
Kiedy zimno jest w stopy, marznie całe ciało. Ale nie musisz chodzić po domu w botkach, żeby było ciepło. Mamy inne sprawdzone sposoby jak za pomocą dodatków ocieplić wystrój wnętrza od środka. Drewniana klepka ułożona na podłodze w efektowny wzór z pewnością przyciągnie niejedno oko, ale w parze z atrakcyjnym dywanem stworzy całą aranżację.
Dywany przeżywają swój prawdziwy renesans. Duże, klasyczne, w tradycyjnych kształtach, mniejsze, podłużne chodniki, okrągłe i o asymetrycznych formach... Zimą, kiedy robi się chłodno, na popularności zyskują te typu shaggy – z długim i miękkim włosem, w którym miło zanurzyć bose stopy. Trendy są gładkie, w jednym kolorze, za to nierówno strzyżone, w nieregularne wzory, które tworzą na podłodze oryginalne struktury. A jeśli chcesz, żeby zrobiło się naprawdę przytulnie, układaj dywany warstwami – mniejszy nakładaj na większy, łącz różne kształty, wzory i faktury – to bardzo ociepli pomieszczenie, nie tylko optycznie.
Dywany wspaniale „podgrzewają” atmosferę, ocieplają wnętrze, ale też wpływają na akustykę pomieszczenia. Ostatnio kładzie się je również... na ścianach. Kilimy kiedyś były bardzo popularne, potem schowano je na dłużej do szaf, teraz znów wróciły w nowoczesnej odsłonie. Wszelkiego rodzaju makatki, plecionki, kobierce, pięknie dekorują ściany, wygłuszają odgłosy i niesamowicie ocieplają wnętrza.
Kolory, które ocieplają wnętrze mieszkania i domu – jakie wybrać?
Ciemne kolory wspaniale ocieplą chłodne wnętrze. Niektórzy mogą nie dowierzać, bo zwykło się sądzić, że ciemne barwy czynią wnętrze ponurym. Oczywiście, trzeba umiejętnie je stosować, trzymając się pewnych zasad.
Głębokie kolory, takie jak ciemny granat, burgundowa czerwień, a nawet antracyt (patrz nasza inspiracja) wyglądają na ścianach bardzo szlachetnie, nadają pomieszczeniu wyrafinowany, nieco teatralny, ale elegancki charakter, uspokajają (dobrze się w nich odpoczywa) i nie męczą oczu. Ściana pomalowana na ciemny antracyt zyska jeszcze więcej charakteru, jeśli ozdobisz ją sztukaterią – może być piękną ramą dla grafiki w białym passe-partout.
Żeby nie przesadzić warto stosować je z rozwagą – jeśli nie masz jeszcze wprawy w ciemnych stylizacjach, zacznij od jednej, dwóch ścian. Dobrze ciemne odcienie przełamać czymś jaśniejszym – to może być tkanina na meblu, dywan czy choćby bukiet w wazonie.
Nie bój się ciemnych kolorów – optycznie może rzeczywiście czynią wnętrze nieco mniejszym niż jest w rzeczywistości, ale przez to wystrój zyskuje na przytulności, a atmosfera bardzo się ociepla. Oczywiście trzeba kierować się rozsądkiem – jeśli wnętrze jest bardzo małe, z niewielkim oknem, pomalowanie go na ciemny kolor nie wpłynie korzystnie na całą aranżację.
Jak ocieplić mieszkanie od środka? Ciemne drewno znów na topie!
Drewno jest ciepłe z natury. Gładkie, wyszlifowane i pociągnięte olejem albo szorstkie, z widocznymi sękami i nierówną strukturą wyżłobioną przez czas. Zawsze wprowadza do wnętrza mnóstwo uroku i ten specyficzny zapach, który czuć jeszcze długo zanim przytłumią go inne wonności.
Ten szlachetny i ponadczasowy materiał nie wyjdzie nigdy z mody – tego możemy być pewni – choć raz po raz występuje w coraz to innej odsłonie. Czasem modne jest drewno jasne, bielone, wypolerowane i satynowe w dotyku, innym razem ciemne, zapuszczone bejcą, rzeźbiarsko wykończone. Na topie są rodzime, szlachetne odmiany (dąb, jesion, akacja), ale numerem jeden w tym roku jest orzech. Do łask wraca w swojej naturalnej odsłonie, jasny, z widoczną i wyczuwalną strukturą, ale... Jeśli zastanawiasz się, jak ocieplić chłodny pokój i chcesz uczynić go bardziej przytulnym, postaw na ciemne odmiany drewna.
Najwięcej ciepła dają bejce w odcieniu gorzkiej czekolady – głębokie, wyrafinowane i eleganckie. Wystarczy jeden mebel z ciemnego drewna by w całym wnętrzu zrobiło się ciepło. Drewnianą komódkę czy szafeczkę warto ozdobić pięknymi uchwytami – ze skóry, mosiądzu, kamienia – nadadzą ostateczny szlif, przykują uwagę.
Zobacz też: Jak ocieplić wnętrze dodatkami? Wypróbuj 4 proste triki, które ocieplą wystrój mieszkania!
Jak ocieplić wnętrze domu i mieszkania od środka? Naturalnymi materiałami!
Metal czy szkło wyglądają efektownie, ale z pewnością nie czynią wnętrza przytulnym. Chyba, że połączysz je z naturalnymi materiałami. Gdy szukamy we wnętrzach spokoju, wytchnienia, ukojenie i urządzamy je tak, żeby dobrze się w nich odpoczywało, warto postawić na naturalne materiały.
Len, wełna, juta, wiklina, dekoracyjne tynki z naturalnych glinek, no i przede wszystkim kamień i drewno... Surowce pozyskiwane z natury pięknie się starzeją, nawet pokryte patyną wyglądają szlachetnie. Wspaniale się z nimi odpoczywa, bo mają stonowane kolory ziemi i faktury, które działają na zmysły.
Jeśli chcesz mieszkać przytulnie i zastanawiasz się, jak ocieplić wnętrze od wewnątrz, postaw na naturalne materiały. Przestrzeń ubrana w plecionki z rattanu, wełniane obicia, drewniane meble, dodatki z ręcznie formowanej ceramiki, pięknie pachnie, a to z kolei pozytywnie wpływa samopoczucie – w takim otoczeniu czujemy się jak na łonie natury.
Rękodzieło uzupełnij zielenią w donicach, zrobi się jeszcze przytulniej – rośliny mają w sobie wiele uroku, wprowadzają świeżość, potrafią ożywić nawet najskromniejszą aranżację.
Tekst: MD
Zdjęcie główne: westwing.pl
Zdjęcia: materiały prasowe