Idealne firany, czyli te szyte na wymiar

Idealne firany, czyli te szyte na wymiar

Jak to urządzić?

Perfekcyjna aranżacja wnętrza nie pozostawia przypadkowi żadnego z elementów. Wśród tych, którym należy się nasza szczególna, uwaga są firany. Szczególna, bo niedociągnięcia w tej dziedzinie są niemożliwe do ukrycia.

reklama
firany na wymiar

Kiedy zamówić firany na wymiar

Firany gotowe wydają się prostym, ekonomicznym i szybkim rozwiązaniem. W rzeczywistości są szybkie i ekonomiczne, ale nie zawsze proste. Nierzadko okazuje się, że firany w standardowych rozmiarach nie pasują do okien. Przy czym kanony okiennej mody są tu bardzo sztywne. Za wąska, za krótka lub za długa firana, nawet jeśli różnica wynosi kilka centymetrów, zamiast zdobić, oszpeci okno. Powód jest prosty. Zostanie zaburzona harmonia i symetria, a tego nie da się zamaskować. Trzeba też pamiętać, że nawet standardowy rozmiar okna nie gwarantuje, iż gotowa firana będzie tą odpowiednią. Liczy się przede wszystkim wysokość wnętrza i sposób montowania karnisza (do ściany lub podłogi). Oba te elementy mają wpływ na ostateczną długość firan.

firany na wymiar


Firany szyte na wymiar to jedyne rozwiązanie w domu jednorodzinnym, gdzie okna mają najczęściej niestandardowe rozmiary, a nierzadko także kształty. Osobną kwestią są okna wykuszowe i dachowe – tu niemal zawsze potrzebna jest firana na wymiar.

Firany szyte na wymiar wbrew pozorom nie są drogie. Ich ostateczna cena uzależniona jest od rodzaju tkaniny i rozmiaru, jednak można śmiało założyć, że nie przekroczy budżetu zaplanowanego na firany i zasłony na wymiar. Zasłony, bo na ogół one także wymagają specjalnego potraktowania.

firany na wymiar

Jak wziąć miarę na firany

„Aby prawidłowo wziąć miarę na firany, pod uwagę bierze się dwa aspekty – odległość od karnisza do podłogi oraz szerokość karnisza. Właśnie karnisza nie okna. Natomiast sam karnisz z zasady powinien być szerszy od okna przynajmniej o 40 centymetrów. Wyjątkiem są okna we wnękach, wówczas karnisz powinien być równy szerokości wnęki” – mówi Alina Dobrzańska, ekspert z alena-firany.pl.

Miara długości firan powinna uwzględnić zapas na górne i dolne wykończenie tkaniny (zazwyczaj potrzeba około 10 cm na zakładki na górę i na dół) oraz odległość firanki od podłogi.

firany na wymiar

Przy założeniu, że bierzemy miarę na długą firanę, trzeba pamiętać, iż powinna ona kończyć się około 2 – 3 cm nad podłogą. Można zwiększyć tę odległość do 5 cm, ale 10 to już będzie za dużo.

Jak sposób upinania wpływa na wymiar firany

Sposób upinania firany bezpośrednio przekłada się na jej długość i szerokość. To dość zrozumiałe, bo nietrudno zauważyć, że firanka na flexach lub przelotkach, która zasłania karnisz, będzie finalnie dłuższa od firany powieszonej za pomocą tradycyjnych żabek.

 

firany na wymiar

Jeszcze inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku firan na szelkach. Tu długość ustala się indywidualnie, w zależności od długości szelek.

Szerokość firan jest zależna od gęstości ich marszczenia. Z oczywistych powodów gładka firana będzie węższa niż ta z drobnymi i gęstymi zakładkami. Najprostszym sposobem marszczenia firan są taśmy marszczące. To duże ułatwienie, bo stopień marszczenia taśmy łatwo przeliczyć na szerokość firany. Najczęściej firany marszczone są trzy lub czterokrotnie szersze od karnisza, ale nie można się sztywno trzymać tej zasady. Firany marszczone w stosunku 1:1 np. za pomocą przelotek, będą nieco węższe.

MATERIAŁ PARTNERA