Home staging. Co to jest i jakie triki stosują home stagerzy?
Jak to urządzić?Home staging to profesjonalne przygotowanie nieruchomości do sprzedaży lub wynajęcia. Zakres realizowanych usług za każdym razem jest dopasowywany do potrzeb konkretnej nieruchomości. Celem działań, jakie realizuje home stager jest takie przygotowanie domu lub mieszkania, aby jego właściciel szybko znalazł kupującego lub nowego najemcę.
Usługa zyskuje u nas coraz większe uznanie. Zadaniem home stagera jest takie zaaranżowanie wyglądu nieruchomości, aby podkreślić jej potencjał i walory oraz wyróżnić spośród innych podobnych lokali dostępnych na rynku.
Istotą home stagingu jest wizualne zwiększenie wartości nieruchomości w oczach klientów bez ponoszenia dużych nakładów na jej przygotowanie. Gruntowne uprzątnięcie nieruchomości, poprawa jej wyglądu, usunięcie niedoskonałości i właściwa aranżacja przestrzeni sprawiają, że nieruchomość przyciągnie zainteresowanie klientów, którzy będą chcieli ją szybko kupić lub wynająć na warunkach określonych przez właściciela.
Co może wchodzić w zakres usług home stagingu?
Jeszcze przed rozpoczęciem działań home stager ogląda nieruchomość. Musi poznać jej mocne strony oraz określić wszystkie elementy, które będą podlegały zmianom, aby zwiększyć jej atrakcyjność i rozbudzić zainteresowanie potencjalnych nabywców lub najemców.
Profesjonalne podejście nakazuje rozpoznać potrzeby właściciela nieruchomości i ustalić zakres działań, które będą realizowane. Na tej podstawie home stager może przedstawić kosztorys oraz harmonogram planowanych prac.
Im mniej, tym lepiej
Pierwszym i najważniejszym etapem przygotowania nieruchomości jest jej porządkowanie. Czystość to absolutna podstawa do dalszych działań związanych z aranżacją nowego wyglądu mieszkania lub domu.
Oprócz oczywistego pozbycia się niepotrzebnych rzeczy, dokładnego wymycia podłóg, okien, blatów i luster profesjonaliści zalecają pozbycie się wszystkich niepotrzebnych mebli. Im będzie ich mniej, tym lepiej, a jest to szczególnie istotne w przypadku mebli starych, zniszczonych i niemodnych.
Zagracone mieszkanie nigdy nie będzie dobrze odbierane przez oglądających. Mniejsza liczba mebli sprawia, że pomieszczenia wydają się większe i bardziej przestronne. Potencjalnym nabywcom łatwiej też wyobrazić sobie przyszłą aranżację przestrzeni zgodnie z ich wizją i preferencjami. Mniejsza liczba przedmiotów sprawia, że mieszkanie jest neutralne, a potencjalni nabywcy nie postrzegają go przez pryzmat stylu narzuconego przez obecnego właściciela.
Odświeżenie i usunięcie niedoskonałości
Bardzo często zalecane jest również pomalowanie ścian na jasne, ciepłe kolory, a najlepiej na biało. Jest to szczególnie wskazane, jeśli ściany są brudne i noszą ślady wieloletniego używania lub gdy były pomalowane na jaskrawe, krzykliwe kolory i w niemodne już desenie.
Kolejnym sposobem na poprawę odbioru mieszkania przez osoby, które przyjdą je oglądać, jest wyeksponowanie okien. Warto zadbać, żeby nie były przesłonięte, dzięki czemu podkreślą poczucie większej przestrzeni. Warto zrezygnować z ciężkich, długich zasłon, a delikatne firanki powinny być tylko elementem dekoracyjnym.
Tapicerowane meble należy odkurzyć i wyprać. Koniecznie trzeba zrezygnować z wszelkich narzut i rozłożonych kocy, które mogą sprawiać wrażenie, że chcemy ukryć faktyczny stan mebli.
Warto pozbyć się dywanów, które wizualnie zmniejszają pomieszczenie i nie zawsze pasują do wnętrza. Jeśli nie chcemy tego robić, należy je odkurzyć i wyprać, aby pozbyć się brudu i nieprzyjemnego zapachu.
Pomieszczenia powinny być jasne, dlatego warto zadbać o dobre oświetlenie, szczególnie jeśli prezentacja mieszkania będzie odbywać się wieczorem lub w porach roku o ograniczonej ilości naturalnego światła (problem ten występuje głównie jesienią i zimą).
Przy okazji wprowadzanych zmian warto usunąć z widoku rzeczy osobiste, bibeloty i pamiątki oraz wszelkie elementy związane z hobby. Nowe mieszkanie dla kupującego lub najemcy ma być białą kartą, którą da się w dowolny sposób aranżować. Powinniśmy również pochować buty, ubrania czy kosmetyki.
Usunięcie śladów użytkowania
Zadaniem home stagera jest też naprawa usterek, które mogły się pojawić podczas użytkowania mieszkania, uzupełnienie ubytków, naprawa, lub wymiana zniszczonych sprzętów. Zakres działań zależy ustaleń z właścicielem mieszkania.
W przypadku domu konieczne jest również zadbanie o jego najbliższe otoczenie. Trawa w ogrodzie musi zostać skoszona, liście zgrabione, a krzewy przycięte. Usunąć musimy wszelkie suche rośliny i te, które nie prezentują się najlepiej. Meble ogrodowe powinny zostać usunięte, stosując się do tej samej zasady, która obowiązuje w przypadku wnętrz – im mniej, tym lepiej. Na posesji nie powinny zalegać żadne śmieci, a kubły powinny być opróżnione i usunięte z widoku.
Uprzątnięty powinien być również garaż oraz inne pomieszczenia gospodarcze.
Sesja zdjęciowa
Po przygotowaniu mieszkania kolejnym etapem działań home stagera będzie realizacja sesji zdjęciowej na potrzeby ogłoszenia. Zdjęcia muszą pokazywać mieszkanie w jak najlepszym świetle w przenośni, ale też dosłownie. Mieszkanie na zdjęciach mu być dobrze oświetlone, a barwa światła powinna sprawiać, że będzie ono wyglądać naturalnie i atrakcyjnie.
Podczas sesji powinny zostać użyte profesjonalne lampy oraz szerokokątny obiektyw, dzięki któremu łatwo pokazać całe pomieszczenie.
Musimy też pamiętać, żeby po wykonaniu zdjęć nie wprowadzać już zbyt wielu zmian w mieszkaniu tak, aby oglądający miał pewność, że prezentujemy mu dokładnie to samo mieszkanie, którym zainteresował się, przeglądając ogłoszenia.
Prezentacja mieszkania
Po uprzątnięciu nieruchomości i usunięciu wszystkiego, co zbędne ważnym elementem przygotowań do prezentacji mieszkania będzie nadanie mu odpowiedniego charakteru i unikalnego klimatu.
Można to zrealizować poprzez elementy, które będą oddziaływać na różne zmysły oglądającego. Wygląd powinien być atrakcyjny, ale neutralny. Zaleca się zadbanie o zieleń, jeśli nie było jej wcześniej w pomieszczeniach. Można zastosować sezonowe dodatki, które sprawią, że mieszkanie wyda się przytulne, oraz nastrojowe oświetlenie podkreślające stonowane elementy wystroju.
Warto zrezygnować z nadmiaru dekoracji, które sprawiają, że przestrzeń traci charakter i nowoczesny, minimalistyczny wygląd.
Bardzo ważny jest też zapach, który może być kojarzony z domową, rodzinną atmosferą. Może to być zapach świeżego pieczywa lub domowych wypieków. Dobrym rozwiązaniem będą np. świece zapachowe. Z całą pewnością należy się pozbyć z lokalu wszelkich nieprzyjemnych zapachów, co w większości przypadków jest realizowane poprzez dokładne uprzątnięcie nieruchomości i usunięcie zalegającego brudu, nie powinniśmy jednak stosować chemicznych i drażniących odświeżaczy powietrza.
W czasie prezentacji w mieszkaniu powinna panować przyjemna temperatura. Zimą mieszkanie powinno być ogrzane, latem przyjemnie schłodzone. Sprawna i czysta klimatyzacja będzie dodatkowym atutem. Cicha i neutralna muzyka dodatkowo wprowadzi oglądających w dobry nastrój.
Mieszkanie do sprzedaży lub pod wynajem możemy przygotować samodzielnie. Aby nie tracić czasu i pieniędzy na niepotrzebne wydatki warto jednak skorzystać z usług profesjonalnych firm lub pomocy agenta nieruchomości, który specjalizuje się w home stagingu, zna aktualne trendy i potrzeby klientów.