
Granatowa ściana – jak ją zaaranżować i jakie dodatki wybrać? Zainspiruj się!
Jak to urządzić?Granatowa ściana dodaje wnętrzu głębi, elegancji i wyjątkowego uroku. Jak ją zaaranżować, jakie kolory oraz dodatki do niej pasują? Zobacz nasze inspiracje.
Kolor granatowy sprawdzi się na ścianach salonu, sypialni, łazienki, przedpokoju, a nawet kuchni i zmieni przestrzeń nie do poznania. Przeczytaj, jak urządzić wnętrza w tym odcieniu, jakie dodatki do domu wybrać i jakie kolory najlepiej pasują do granatu.
Granatowe ściany sprzyjają wytchnieniu i relaksowi
Kolor granatowy kojarzy się z morzem i nocnym niebem. Utula, uspokaja, znosi codzienne napięcia i stresy, daje pewność, poczucie stabilności oraz równowagi. Jeśli po powrocie do domu marzysz o wytchnieniu, ten odcień pomoże ci stworzyć odpowiedni nastrój. To kolor uniwersalny, który pomimo ciemnej barwy, dodaje wnętrzom głębi, elegancji i wyjątkowego uroku.
> Zobacz także: Modne kolory ścian – 20 pomysłów na kolory ścian w salonie, kuchni i sypialni <
Granatowy we wnętrzu – z czym go połączyć?
Nawet jeśli nie masz wielkiego doświadczenia w dobieraniu i łączeniu barw we wnętrzach, możesz zdecydować się na granat. To kolor bezpieczny i uniwersalny, który świetnie nadaje się na bazę wszelkich stylizacji. Dodatki do takiego koloru ścian możesz dobierać na zasadzie kontrastu: biel, róż, złoto albo w harmonijnych połączeniach z niebieskim, szmaragdową lub butelkową zielenią, turkusami lub jasnymi, pastelowymi odcieniami błękitów. W galerii zdjęć zobaczysz wiele ciekawych połączeń i aranżacji wnętrz z granatową ścianą.

Granatowa ściana w salonie
Elegancki granatowy w klasycznym lub stonowanym i wpadającym w grafit odcieniu świetnie sprawdzi się na ścianie w salonie. Możesz również zainspirować się malarstwem i sięgnąć po odcień zbliżony do błękit pruskiego, który był ulubionym kolorem Paula Cézanne'a i który zobaczysz m.in. na płótnach Pabla Picassa, albo po głęboki niebieski, który rozsławił współczesny francuski artysta – Yves Klein.
Wybierz barwę, która najbardziej przypadnie ci do gustu. Jeśli salon jest jasny, z dużymi oknami lub usytuowanymi na południowy zachód lub północny wschód, możesz pomalować nią całe wnętrze swojego. Bezpieczniejszym rozwiązaniem, które sprawdzi się również w małych mieszkaniach będzie pomalowanie na granatowo tylko jednej ściany.

Jakie dodatki wybrać do granatowej ściany w salonie?
Kolor granatowy w zestawie z białymi meblami to sprawdzone zestawienie – na tle granatowej ściany dobrze wyglądają białe półki i regały na książki. Wybrzmią też pięknie złote i miedziane dekoracje, np. stoliki, lampy, lustra z promieniami niczym słońce, grafiki w złotych ramkach czy metalowe dekoracje ścienne. Granatowa ściana w salonie świetnie prezentuje się z jasnym drewnem mebli i podłóg, idealnie współgra też z odcieniami niebieskiego i szarości. Sofa lub fotel w konstrastowym, np. różowym albo miodowym odcieniu dopełnią aranżacji.
> Zobacz aranżację salonu w najmodniejszym odcieniu błękitu <



Granatowa ściana w sypialni
Granat mimo, że jest ciemnym kolorem, ma wyjątkowe właściwości uspokajające, tonuje, pomaga się rozluźnić. Granatowa ściana w sypialni wprawi cię w głęboki relaks i pozwoli szybko zasnąć. Sprawdzi się na ścianie za łóżkiem, np. modnie pomalowanej w ramę, lub przy oknach. Do sypialni wybierz błękit królewski – niebieski odcień granatu, który zobaczysz w domu Fridy Khalo w Meksyku. To kolor nieco chłodniejszy niż błękit pruski.
Jakie dodatki wybrać do granatowej sypialni?
Ten odcień dobrze komponuje się w sypialni z pudrowym różem, błękitnem, beżem, jasną szarością, doskonałe zestawienie tworzy z czernią i bielą. Na tle granatowej ściany pięknie wybrzmią mocne kolory dodatków oraz bogate wzory poduch i pościeli. Fuksja, czerwień, butelkowa zieleń lub żółty stworzą akcenty kolorystyczne, które idealnie sprawdzą się i w małej przestrzeni, i w bardziej przestronnym wnętrzu.
> Zobacz aranżację granatowej sypialni z efektowną tapetą oraz białymi i żółtymi dodatkami <
Kolory ścian – granatowy w łazience
Granatowa ściana pasuje idealnie do łazienki w stylu marynistycznym. Możesz ją urozmaicić białymi pasami albo pomalować ciemnym odcieniem tylko dolną część ściany tworząc dekoracyjną lamperię. W minimalistycznym, nowoczesnym wnętrzu płytki w granatowym kolorze zestaw z prostą, białą ceramiką łazienkową. Zobacz w galerii zdjęć, jak wygląda taka aranżacja.
Jaki odcień wybrać do łazienki? Na przykład ultramarynę, która zawiera w sobie więcej czerwieni. Pigment pozyskiwany niegdyś z minerału lapis lazuli, był bardzo drogi. Kolor kojarzy się z głębiną oceanu, dobrze sprawdzi się w aranżacji łazienki.
Granatowe ściany w przedpokoju
Innym pięknym odcieniem wartym twojej uwagi jest indygo – głęboki błękit wpadający w fiolet. Stosowany już w starożytności, m.in. w Egipcie, w kulturach Ameryki Południowej oraz w Indiach. Takim odcieniem granatu możesz pomalować cały przedpokój, jeśli jest dość jasny, w innym wypadku zastosuj ten kolor tylko na jednej ścianie. Przywoła skojarzenie z egzotyką, ale też natchnieniem i duchowością. Jeśli chcesz dodać swojemu mieszkaniu tajemniczości, ten odcień sprawdzi się doskonale.
Zobacz więcej zdjęć i pomysłów na granatowe ściany w galerii
Tekst: MW
Zdjęcia: archiwum Werandy, Shutterstock, materiały prasowe

