Geometria we wnętrzu. Jak stworzyć pomieszczenie w stylu graficznym?
Jak to urządzić?Geometryczne rozwiązania w aranżacjach wnętrz są ponadczasowe i kunsztowne. Harmonizują z wnętrzami w stylu minimalistycznym, nowoczesnym czy nowojorskim. Pomieszczenia graficzne są wyraziste. Można je stworzyć, wybierając meble o prostych formach i niebanalne dodatki.
Wykorzystując geometrię w aranżacji pomieszczeń, można optycznie powiększyć przestrzeń. Trójkąty, kwadraty, koła i inne figury łatwo się ze sobą łączą i pozwalają uzyskać spójną stylizację.
Wnętrza geometryczne ‒ powiew świeżości i przestrzeń
W poszukiwaniu najciekawszych i najbardziej efektownych zestawień form geometrycznych warto zwrócić się o pomoc do doświadczonego architekta. Inspiracji można również szukać w Internecie. Porady na ten temat znajdziemy np. na stronie https://building-companion.pl/wnetrza. Graficzne akcenty mogą pojawić się w każdym pomieszczeniu ‒ w nowoczesnej kuchni, salonie, łazience czy sypialni. Kontrastowe detale sprawią, że pokoje zyskują na świeżości i sprawiają wrażenie czystych. W doborze elementów wystroju trzeba jednak zachować umiar. Jeżeli urządzamy łazienkę, pozwólmy sobie na mozaikę na podłodze albo wzorzyste kafelki na jednej czy dwóch ścianach, ale do tego dobierzmy jednolitą armaturę i meble. Geometryczne wzory są dominujące, dlatego nie może być ich dużo, szczególnie w niewielkim pomieszczeniu. W innym przypadku stylizacja będzie wyglądać chaotycznie i krzykliwie.
Jak wprowadzić geometrię do aranżacji?
Geometryczne rozwiązania powinny być dostosowane do możliwości pomieszczenia. Pierwszym sposobem na ich wprowadzenie są meble o prostych liniach. Zależnie od upodobań i projektu fronty szafek mogą być gładkie lub mieć żłobione zarysy prostokątów. Dobrze skomponują się z nimi proste, minimalistyczne uchwyty i przestrzenne lampy. Taka kompozycja nie zaburzy spójności stylu i nada mu symetryczny wymiar. Pomieszczenia korzystające ze stylu geometrycznego warto wyposażyć w fotele i sofy skonstruowane z figur geometrycznych. Taki zestaw wypoczynkowy idealnie wpisze się koncepcję projektu.
Jeżeli urządzamy duży i przestronny pokój dzienny, ciekawie zaprezentują się duże motywy na jednej ze ścian. Może to być tapeta lub wielkoformatowe płytki z rysunkiem wielokątów. W małej, jasnej łazience warto postawić na kontrastową glazurę na podłodze i w kabinie prysznicowej, a całość dopełnić czarnymi lampami.
Prostokąty, owale, kwadraty, zygzaki i inne figury można wykorzystać jako motyw, który znajdzie się na zasłonach, dywanie bądź poduszkach. Nawet jeżeli będą to akcenty niewielkich rozmiarów, ich wyraziste formy i kolory sprawią, że wnętrze nabierze geometrycznego charakteru. Decydując się na tę formę dekoracji, najlepiej zestawić ją z jednolitymi ścianami. Jednokolorowy narożnik z wzorzystymi poduszkami nie będzie zbyt pstrokaty i męczący dla oka.
Materiał Partnera
Zdjęcia: Shutterstock