Dom bez obrazów jest jak piękna twarz bez oczu. Jak wieszać obrazy we wnętrzach? Fotografie, malarstwo, plakaty, stare druki, wszystko można oprawić i powiesić na ścianie w jeden weekend.

reklama

Jak wieszać obrazy nad kominkiem, nad stołem i kanapą? 

Wybieramy centralny punkt

Jeśli mamy duży, ciekawy obraz, wieszamy go na środku ściany. Tak jak te nad kominkami w galerii zdjęć. Uwaga – nie za wysoko! Obraz powinien być na linii oczu. Wieszanie obrazów zbyt wysoko to błąd! Jeśli mamy kilka małych obrazków, wybieramy centralny punkt na ścianie, na przykład nad stołem czy kanapą, i wyznaczamy poziomą linię, a przez jej środek – pionową, która powinna mieć dwa takie same ramiona.

Wieszamy obrazy tak, aby się jej trzymały. Mogą się lekko zbliżać lub oddalać. Prace dobrze też będą wyglądały ułożone w linii prostej,ale którąś z nich warto ciut przesunąć, żeby nie było monotonii. Na jasnym tle lepiej wyglądają kolorowe, wyraźne obrazy, na ciemnym – jasne lub z szerokim białym passe-partout.

Jak wieszać obrazy w kuchni i jadalni?

Symetria i ciekawa układanka

Jeśli nie czujemy się pewnie w wieszaniu obrazów, warto trzymać się symetrii. Dwie grafiki obok siebie albo całe rzędy. Trudniej poradzić sobie z większą kolekcją portretów, zdjęć czy rysunków różnej wielkości i kształtów. W takiej sytuacji trzeba potraktować je jak jedno ogromne płótno i ułożyć z nich kompozycję, wcześniej robiąc próbę generalną choćby na podłodze.

Pamiętajmy, że obrazy i grafiki różnej wielkości wieszamy na jednej linii, wyrównując do dolnej albo górnej krawędzi ramy. Najbezpieczniej większe łączyć z większymi, a mniejsze z mniejszymi. Odległość między nimi nie powinna być mniejsza niż pięć centymetrów.

Jak wybrać ramy do obrazów i grafik?

Jeśli w pokoju czy kuchni dużo się dzieje, warto sprawić obrazom podobne ramy. Jeżeli ramki mają różne kształty, powinny być w tym samym kolorze. 

Niesymetryczna kompozycja to prawdziwe wyzwanie, dlatego najpierw zrób próbę generalną i naklej na ścianę kartki papieru, które będą udawały ramki. Jeśli masz kolorowe fotografie różnej wielkości, opraw je w proste, takie same ramy i dodaj im passe-partout.

Jak powieśić obraz w przedpokoju i przy schodach

Obrazy niekoniecznie muszą wisieć. Jeśli domową galerię  sztuki urządzimy nad komodą, jedna z prac może na niej stać. Duże obrazy postawimy na podłodze i oprzemy o ścianę albo po prostu wszystkie ustawimy na półkach. W sklepach kupimy specjalne, węższe, z rynienką na krawędziach, z których nasza kolekcja na pewno się nie zsunie.

Nie zawsze też musimy fundować dziełom sztuki ramę, surowe płótna na blejtramach też będą dobrze wyglądały. Podświetlone „nabiorą ważności”. Obrazy lubią towarzystwo lustra, ale jeśli jest ono oprawione w bogato zdobioną ramę, sąsiedzi muszą zachować skromność. W końcu cesarz może być tylko jeden.

> Przeczytaj także: pomysłowe dekoracje ścienne, które ozdobią wnętrza salonu, holu i kuchni <

Zdjęcia: serwisy prasowe firm, Aneta Tryczyńska, Mariusz Purta, Małgosia Sałyga, Monika Lewandowska/Phototapeta, Rafał Lipski, Michał Skorupski, Radosław Wojnar, Andreas von Einsiedel/East News