Dom parterowy według gotowego projektu – jak stylowo urządzić?
Dom na jednym poziomie ma wiele atutów, ale niektórymi cechami przegrywa z dwoma kondygnacjami. Jeśli jednak projekt i układ wnętrz będzie dobrze przemyślany, takim domem możemy cieszyć się właściwie całe życie. Dom parterowy oznacza brak schodów, więc jest najwygodniejszy dla starszych osób. Jak urządzić go stylowo i ponadczasowo? Zobacz wskazówki i inspiracje.
Niski, pięknie wtopiony w otaczający krajobraz budynek – słynący jako angielski bungalow – zachwyca otwartością na ogród, przestronnymi wnętrzami i uniwersalnością. To świetne rozwiązanie zarówno dla młodych rodziców, jak i osób starszych z ograniczoną sprawnością ruchową. W polskim krajobrazie takich domów jest jeszcze niewiele, ale tendencja wyboru projektu domu parterowego wśród młodych inwestorów jest bardzo optymistyczna. Nic w tym dziwnego – domy parterowe są nowoczesne i mogą być budowane na różnych działkach. Taki dom często daje również możliwość adaptacji strychu, gdzie w przyszłości możemy zaaranżować strefę nocną, a nawet osobne mieszkanie (zobacz projekty: https://www.tooba.pl/projekty-domow-parterowych).
Koszty budowy domu jednopoziomowego są porównywalne do domów z poddaszem użytkowym – nie musimy inwestować w mocniejszy strop, ale za to powierzchnia fundamentów i dachu jest większa. Dom parterowy przeważa jednak szybkością budowy i nietrudną realizacją. Jeśli posiada funkcjonalny układ wnętrz, będzie także łatwiejszy w aranżacji i wygodniejszy.
Wnętrza domu urządzone na jednym poziomie
Możemy się sprzeczać, czy lepszy będzie dom parterowy czy piętrowy – i to pod wieloma względami – ale pewne jest, że dom na jednym poziomie przeważa swoją funkcjonalnością. Jest wygodniejszy i przestronniejszy niż tej samej wielkości budynek z dwoma kondygnacjami. Zyskujemy piękne, otwarte i nowoczesne wnętrza, których realizacja nie byłaby możliwa na podobnej powierzchni w przypadku domu piętrowego.
Decydując się jednak na dom jednopoziomowy, możemy spotkać się z tzw. „pułapką komunikacyjną”. Polega ona na tworzeniu zawiłych ciągów komunikacyjnych, które zamieniają się w niewygodne (wąskie i długie) korytarze. To jeden z najczęstszych błędów, jakie popełniają projektanci. Źle przemyślana komunikacja skutkuje problemami w aranżacji i często niewykorzystaniem potencjału powierzchni. Dlatego wybierając projekt czy kupując gotowy dom, zwróć na ten aspekt szczególną uwagę. A jak dobrze zaplanować wnętrza domu parterowego i je urządzić? Zobacz wskazówki i przykłady aranżacji wnętrz gotowych projektów w różnych stylach.
Dobrze zaplanowany i urządzony dom parterowy - zasady
Na urodę każdego wnętrza największy wpływ ma układ stref (dzienna, nocna, gospodarcza). Kiedy strefa dzienna jest wyraźnie oddzielona od sypialni, łatwiej będzie nam zachować jej reprezentacyjny wygląd. O wyglądzie strefy dziennej należy zadbać już przy samym wejściu domu – musi ono być pełne światła, dobrze zorganizowane i w miarę możliwości przestronne. Tym samym salon powinien być zaplanowany jak najbliżej wejścia do domu.
Zaleca się, aby hol i salon były możliwie wysokie – pozwoli to na lepsze doświetlenie wnętrz i poczucie przestrzeni. W wysokich pomieszczeniach jest również łatwiej wydobyć piękno i cechy charakterystyczne wykorzystanych materiałów na podłodze, ścianach czy wyposażeniu. W domu parterowym warto pozostawić odkryte elementy konstrukcji dachu – wprowadzą wyjątkowy i rustykalny charakter. Poza tym dobrze jest w części dziennej maksymalnie otworzyć wnętrze na ogród – przynajmniej z jednej strony.
Aranżując wnętrza staraj się zachować we wszystkich pomieszczeniach jeden styl – chociaż w części nocnej możesz pokusić się o odstąpienie od tej zasady. Style możesz również łączyć, ale to zadanie lepiej powierzyć fachowcom z doświadczeniem. Do najpopularniejszych stylów należą aranżacje klasyczne, skandynawskie, shabby chic, prowansalskie, rustykalne i – coraz częściej – industrialne. Do niewielkich wnętrz warto wybrać styl skandynawski, który odznacza się prostotą, naturalnymi materiałami i ogromną uniwersalnością (na naszej stronie znajdziesz wiele przykładów wnętrz w stylu skandynawskim). Do większych pomieszczeń możesz wybrać właściwie każdą stylistykę – ważne, by konsekwentnie trzymać się jej cech charakterystycznych. Pamiętaj jednak, że urządzanie domu odbywa się zwykle raz na co najmniej 10-15 lat, dlatego lepiej stawiać na rozwiązania prostsze, które można łatwo dopasować do zmieniających się trendów.
Poniżej znajduje się kilka przykładów aranżacji ponadczasowych i bardzo dobrze dopracowanych. Każda z nich posiada inne zalety i cechy charakterystyczne, co jest dowodem na ogromną elastyczność aranżacyjną domów parterowych.
1. Wnętrze domu parterowego w stylu glamour
Wnętrze ze zdjęcia nr 2 (galeria) utrzymane jest w stylu glamour, ale posiada również akcenty śródziemnomorskie, klasyczne, a nawet rustykalne. Motywem przewodnim są tutaj błyszczące powierzchnie i szlachetne materiały (obicia i dodatki). Całość oscyluje wokół chłodnych beżów, morskiego błękitu, bieli i złota. Na uwagę zasługuje aranżacja przestrzeni sufitu, który nie jest jednolity – posiada zróżnicowaną formę oraz oświetlenie.
Dom ma bardzo dużą powierzchnię – ok. 300 m2 – więc jego rozplanowanie mogło być dowolne. Jak widać na załączonym zdjęciu w galerii (nr 2), architekt uniknął tutaj tworzenia wąskich ciągów komunikacyjnych, a ze strefy dziennej uczynił serce domu - możliwy jest z niej łatwy dostęp do każdej części budynku oraz ogrodu.
2. Wnętrze domu parterowego w skandynawskim stylu
Aranżacja w skandynawskim stylu, pełna naturalnych materiałów, światła i prostych form. Charakteru dodaje tutaj surowe drewno stołu w jadalni i rustykalny kominek wolnostojący w salonie. W aranżacji wykorzystano również bardzo nowoczesne elementy w loftowym stylu: ażurowe krzesła, minimalistyczne lampy wiszące czy proste świeczniki bez zbędnych zdobień. Urozmaiceniem całości są wyłożone kamieniem dekoracyjnym ściany w salonie. Co ciekawe, kamień ten znajduje się także na elewacji domu, co świetnie łączy wnętrze z całą bryłą budynku. Przestrzeń jest otwarta, bardzo funkcjonalna i świetnie doświetlona dzięki dużym przeszkleniom (które jednak nie wprowadzają dyskomfortu, ponieważ nie zajmują dużej powierzchni). Podobnie jak poprzednia aranżacja, ta również dotyczy układu z gotowego projektu, bez wprowadzania żadnych zmian.
3. Wnętrze domu parterowego – zimowe, rustykalne i przytulne
Taka aranżacja nie może przejść bez uwagi (zdjęcie nr 4 w galerii). To świetne połączenie nowoczesnej, otwartej przestrzeni domu parterowego, z typowo rustykalnymi, wiejskimi elementami. Najważniejszą rolę pełni tutaj przepiękny, drewniany parkiet z widocznym usłojeniem oraz zestawienie barw. Zgaszony, różowy fiolet zastosowany w komplecie wypoczynkowym, świetnie kontrastuje z ciemnoczerwonym materiałem obiciowym na krzesłach. Fiolety i róże zostały przełamane także dodatkami w metalicznych kolorach i drewnem na meblach. Elementami balansującymi przytulny charakter są połyskliwe zasłony, nowoczesne i surowe lampy nad stołem w jadalni oraz proste formy mebli. Otwarta kuchnia została tutaj nieformalnie oddzielona za pomocą zróżnicowanej podłogi (piękna, klasyczna krata), kolorystyki i intensywniejszego oświetlenia.
Powyższe aranżacje różnią się od siebie diametralnie. Mają jednak punkt wspólny – dobrze zaprojektowany układ wnętrz, który umożliwia wprowadzenie dowolnego stylu. Korzystając z takich propozycji możesz zaplanować piękny i bardzo wygodny dom, bez inwestowania sporych środków na usługi architekta wnętrz. I co najważniejsze – taki dom będzie ponadczasowy, co oznacza utrzymanie jego wartości na wysokim poziomie i komfortowe użytkowanie przez wiele lat.
Autor: Anna Gronau