W żadnym mieszkaniu nie obejdzie się bez miejsca do przechowania ubrań oraz drobiazgów. Najpopularniejsze rozwiązania to szafa wnękowa oraz, wymarzona przez kobiety, garderoba. Każde z nich jest na swój sposób funkcjonalne i ma wspólny cel - cieszyć wzrok, gdy rzeczy są poukładane, a także zapewnić łatwy do nich dostęp. Co wpływa na wybór i o czym nie możemy zapomnieć przy ich planowaniu?
Jaka ma być garderoba
- Szafę projektuje się przeważnie w celach czysto praktycznych: estetycznego przechowania dużej ilości ubrań, przedmiotów oraz szybkiego do nich dostępu. Natomiast garderobę w celu większej wygody w dostępie do umieszczonych w niej rzeczy – mówiPiotr Połoński, specjalista marki Iszafy.pl.
Przy dobrym projekcie garderoby na pewno odczujemy komfort korzystania z niej. Oprócz oczywistej i przyjemnej możliwości wejścia do środka, pomieścimy w niej mnóstwo rzeczy. Zarówno aktualnie noszone ubrania oraz przeznaczone na pozostałe pory roku, a także wiele akcesoriów w pudłach.
Kiedy warto mówić o tym rozwiązaniu, zamiast szafy? Wówczas, gdy mamy wystarczającą przestrzeń. Najpopularniejsze są garderoby na kształt podkowy. Wygodną w użytku zamontujemy już na przestrzeni o wymiarach 1,50 x 1,80 m, czyli ok 2,7 m2. Jest również rozwiązanie dla mniejszych powierzchni, np. 1,5 m2 (to ok. 1,2 x 1,2 m). W takim wypadku układ będzie na kształt litery „L” z wejściem od ściany, a nie przez środek.
Szafa wnękowa dobrze ułożona
Szafę wnękową zamontujemy w każdej wielkości mieszkaniu, nawet w ciasnej kawalerce. Zabudowa wnęki jest możliwa już przy jej szerokości ok. 0,8 metra. Wnętrze i przeznaczenie takiego, a także większego mebla (np.: 2-2,5 m), zaplanujmy z mrówczą precyzją.
- Jeśli w szafie przechowamy „jedynie” ubrania, to kwestia jest prosta. Wystarczy zaplanować drążek i z równomiernym obciążeniem rozłożyć wieszaki. Wysokość to 80-90 cm dla rzeczy krótszych, jak np. bluzki czy koszule oraz 160 cm dla ubrań dłuższych jak tuniki, sukienki. Alternatywą może być pantograf – wieszak opuszczany z samej góry szafy, który pozwala wykorzystać więcej miejsca – dodaje Połoński.
Dla rzeczy niewymagających prasowania zaplanujmy dodatkowo półki oraz kosze cargo. Ich optymalna szerokość, dla ekonomii przechowywania i wytrzymałości, to 40 – 60 cm. Na bieliznę i akcesoria przeznaczmy szufladki.
Spodnie zawiesimy osobno na rozsuwanych wieszakach, z szeregiem wąskich drążków. Zaoszczędzi to miejsce na półkach, np.: dla ręczników czy materiałowych pudeł na drobiazgi.
Inny będzie plan wnętrza szafy, jeśli jest ona jedynym miejscem na przechowanie butów czy sprzętu domowego oraz walizek. Tak uwielbiane przez kobiety obuwie dobrze przechowuje się na wysuwanych stelażach z prawidłami, w koszach cargo czy na płaskich, wysuwnych półkach lub, np. w dwurzędowych schowkach.
Dla sprzętu domowego, jak np. deska do prasowania, suszarka do prania czy odkurzacz, warto zaplanować oddzielny, „pion” ograniczony boczną ścianką. Można w nim zamontować specjalny uchwyt na giętką rurę od odkurzacza oraz hak na żelazko.
Walizki przechowamy na najwyższych, głębokich i wysokich półkach.
Tekst i zdjęcia: Fawre S.C., fawre.pl