Dlaczego zima 2021 wpłynie na popyt na kominki?

Jak to urządzić?

Ostatnie lata to dynamiczny rozwój branży kominkowej i wzrost popularności nowoczesnych urządzeń grzewczych. Producenci rozwiązań kominkowych dokładają starań, aby w ich ofercie znajdowały się wydajne i ekologiczne urządzenia. Jest to możliwe dzięki takim technologiom takim, jak płaszcz wodny czy też system dystrybucji gorącego powietrza.

reklama

Są to niezwykle efektywne rozwiązania, które dbają o niezależność energetyczną oraz generują oszczędności. O ekologię dba natomiast certyfikat Ecodesign, dzięki któremu kominki sprzyjają środowisku. Ekoprojekt to szereg norm emisyjnych oraz wymagań dotyczących sprawności urządzeń grzewczych. Mimo, że krzywa popytu na kominki z roku na rok rośnie, w najbliższym czasie możemy być świadkami jeszcze szybszego wzrostu. Wszystko to za sprawą warunków pogodowych, które w ostatnich tygodniach panują w naszym kraju. Obfite opady śniegu i utrzymujące się mrozy to zjawiska, do których nie przywykliśmy w ostatnich latach. Taka aura pogodowa wprowadziła chaos, nie tylko w codziennym życiu, ale również w branży energetycznej. Efektem tego były awarie sieci ciepłowniczych (m.in. w Warszawie). W skrajnych sytuacjach mieszkańcy tracili nawet dach nad głową. W jaki sposób może to wpłynąć na rynek kominków? Otóż wkład kominkowy lub piec typu koza (kominek wolnostojący) gwarantuje autonomię energetyczną, która może się okazać zbawienna w sytuacjach kryzysowych. Już dawno minęły czasy, w których głównym zadaniem kominków było urozmaicenie wnętrza. Dzisiaj to wydajne urządzenia grzewcze o ogromnych możliwościach.

W jaki sposób kominki wydajnie ogrzewają dom?

Dom może być ogrzewany przez kominek za pomocą jednego z dwóch, wcześniej wspomnianych wariantów. Pierwszym z nich jest kominek z płaszczem wodnym (np. Defrohome). Jest to system zintegrowany z instalacją centralnego ogrzewania. Woda znajdująca się w płaszczu okalającym palenisko jest podgrzewana i następnie dystrybuowana do grzejników lub ogrzewania podłogowego (w tym przypadku konieczne jest zastosowanie zaworu mieszającego). Rozwiązanie to może również uczestniczyć w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej.

Drugim wariantem grzewczym jest kominek z systemem dystrybucji gorącego powietrza. Jak on działa? Jest to system kanałów rozprowadzonych do poszczególnych pomieszczeń budynku. Powietrze ogrzane przez kominek jest transportowane kanałami i nawiewane za pomocą anemostatów. Cały proces może się odbywać grawitacyjnie lub przy wsparciu wentylatorów. Pierwsza z tych opcji gwarantuje stuprocentową niezależność energetyczną ponieważ nie potrzebuje zasilania energią elektryczną. Niestety, kominek z systemem dystrybucji gorącego powietrza nie może uczestniczyć w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej.

Nie tylko aura pogodowa będzie miała wpływ na wzrost popytu na kominki. Ważnym czynnikiem będzie również utrzymująca się ciągle pandemia koronawirusa. W takich czasach, społeczeństwo szuka pewnego rodzaju niezależności i zabezpieczenia. Ciągle trwające lockdowny mają wpływ nie tylko na bezpieczeństwo energetyczne ale również na sytuację finansową wielu polskich rodzin. Szukając oszczędności, warto postawić na nowoczesny kominek (najbogatsza oferta kominków Defrohome), który jest obecnie najtańszym źródłem ciepła wśród wariantów dostępnych na rynku.

Materiał Partnera