

Czym kierować się przy zakupie agregatu malarskiego?
Jak to urządzić?Jeszcze kilkanaście lat wstecz to pędzle i wałki były podstawą malarskiego fachu. Obecnie jednak wykorzystywane są także nowoczesne urządzenia, takie jak agregaty malarskie. Czym są, w jakim celu się je stosuje i jakie parametry są istotne podczas wyboru odpowiedniego sprzętu?
Agregaty malarskie – zastosowanie
Agregat malarski jest urządzeniem, które wykorzystywane jest do malowania natryskowego. Specjalna konstrukcja sprzętu zdecydowanie ułatwia i przyspiesza całą pracę. Agregaty malarskie (https://unitool.pl/agregaty-malarskie) doskonale sprawdzają się podczas malowania dużych powierzchni. Może być wykorzystywany do malowania wewnątrz i na zewnątrz budynków - sufity, ściany, dachy, a także elewacje. Wykorzystanie urządzenia nie tylko przyspiesza proces malowania, ale też pozwala zaoszczędzić siły potrzebne do wykonania zlecenia. Agregaty są urządzeniami wyjątkowo wydajnymi, pozwalającymi na szybka realizację prac malarskich. Podczas malowania natryskowego dochodzi do rozbijania drobin farby, dzięki czemu każda warstwa jest równomiernie rozkładana, bez względu na rodzaj malowanej powierzchni. Dużą zaletą jest także to, że dyszą agregatu dotrzeć można nawet do miejsc trudno dostępnych, dzięki temu malowanie jest jeszcze dokładniejsze.
Obecnie wykorzystywane są różnego rodzaju sprzęty, o specyficznych parametrach, pozwalające na korzystanie z różnego typu farb, a nawet lakierów. Farba wlewana jest do zbiornika urządzenia, a następnie pod wpływem wysokiego ciśnienia (lecz bez udziału powietrza), poprzez pistolet malarski jest aplikowana na malowaną powierzchnię.

Najważniejsze parametry techniczne agregatów malarskich
W praktyce wyróżnić można kilka wariantów agregatów malarskich, w tym: tłokowe, membranowe, tłokowe elektryczne lub spalinowe, z napędem mechanicznym lub hydrauliczne. Odpowiedni wariant dobierany jest w zależności od potrzeb danego zlecenia. Obecnie asortyment agregatów malarskich jest bardzo szeroki, a poszczególne modele różnią się od siebie specyfiką i szczegółowymi parametrami.
Jednym z podstawowych parametrów jest wielkość dyszy, która dobierana jest w zależności od rodzaju wykorzystywanej farby. Przyjmuje się, że dla farb:
- poliuretanowych, chlorokauczukowych i poliwinylowych należy wybrać dyszę o rozmiarze rzędu 0,009” do 0,013”,
- olejnych - wielkość dyszy 0,015”,
- akrylowych oraz gruntów - wielkość dyszy rzędu 0,017”,
- lateksowych - 0,021”,
- epoksydowych - 0,025”.
Kolejnymi ważnymi parametrami są kąt natrysku oraz wydajność agregatu. Wydajność oznacza jaka ilość farby, jaka przepływa przez urządzenie w czasie jednej minuty.
Jaki agregat do malowania wybrać?
Szukając odpowiedniego agregatu malarskiego należy dobrać rodzaj urządzenia do indywidualnych potrzeb. Ważny jest zarówno rodzaj farby, jaka będzie wykorzystywana, a także częstotliwość, z jaką będzie użytkowane urządzenie. Profesjonaliści z całą pewnością powinni zainwestować w sprzęt lepszej jakości, natomiast do sporadycznego użytku domowego wystarczyć może prosty pistolet malarski.
Materiał Partnera