color drenching we wnętrzach

Color drenching to modny trend tego sezonu! Podpowiadamy, jak urządzić wnętrza w jednym kolorze, za to w wielu odcieniach

Jak to urządzić?

Wnętrza w jednym kolorze, za to w wielu jego odcieniach. Zgraj różne tonacje we wnętrzu, a efekt mile cię zaskoczy. Poznaj color drenching – najmodniejszy trend tego sezonu i odmień swój dom najpiękniejszymi barwami!

reklama

Color drenching – co to takiego?

Color drenching to modny trend w aranżacji wnętrz. Z angielskiego oznacza „przenikanie się kolorów”. We wnętrzach dominuje jeden kolor – na ścianach, meblach, dekoracjach – ale w różnych odcieniach. Dzięki temu łatwo w pomieszczeniu zbudować nastrój, ciekawie rozłożyć akcenty i wyróżnić to, co ma grać w nim pierwsze skrzypce.

O czym pamiętać stosując color drenching we wnętrzach?

Przede wszystkim nie zapominaj, żeby dobrze dobrać odcienie. Jeśli nie masz doświadczenia, warto skorzystać w tym celu z koła barw – wtedy nie popełnisz gafy. Weź koło i zobacz, że te leżące obok siebie różnią się intensywnością, ale pochodzą z jednej palety.

Na ściany zawsze lepiej wybrać delikatniejszy odcień, a ciemniejszym zaakcentować meble, stolarkę, listwy, grzejnik – uzyskasz w ten sposób lżejszy optycznie efekt. Używaj farb o różnych wykończeniach, ciekawie podkreślą kolory. Łącz mat (dobrze maskuje nierówności) z półpołyskiem i połyskiem, które odbijają światło. 

Na co uważać stosując color drenching w przestrzeni?

  • Bardzo ciemne kolory optycznie zmniejszają wnętrze.

  • Pamiętaj o tym także, malując sufit: im niższe i mniejsze mieszkanie, tym kolor powinien być jaśniejszy.

  • Zbyt wiele odcieni może wprowadzić kolorystyczne zamieszanie. Dwa lub trzy w zupełności wystarczą.

  • Jeśli uważasz, że całość jest zbyt monotonna, przełam ją dodatkową, najlepiej neutralną barwą albo jakimś wzorem.
     

Color drenching w salonie, Aranżacja w zieleni marki sofology.com

Trend color drenching – inspiracje i pomysły, jak zaaranżować przestrzeń:
 

1. Color drenching w salonie – spokajająca i elegancka zieleń

Jak urządzić salon zgodnie z trendem color drenching? Nie wprowadzaj zbyt wielu odcieni, żeby nie powstał męczący dla oczu dysonans kolorystyczny. Dwa, trzy, w zupełności wystarczą. Spójrz na naszą inspirację.

W tej wysmakowanej aranżacji salonu dominującym kolorem jest zieleń oraz pochodne jej odcienie. Na ścianach i suficie zastosowano te najjaśniejszą, wpadająca w turkus. Została dobrana do motywów na tapecie w tym właśnie kolorze. Drzwi i listwy wykończeniowe pomalowano na odcień świeżej mięty. Ściana z tapetą „robi” tu całe wnętrze, które dzięki niej wygląda jak szkatułka wyścielona piękną tkaniną. Ujęta w sztukateryjne ramy jest bardzo dekoracyjna, a deseń przeplatany złotymi akcentami tworzy misterne, biżuteryjne tło dla reszty wystroju. To świetna baza dla mebli – sofy tapicerowanej tkaniną w odcieniu szafirowej zieleni i wpadającego w leśną tonację fotela.

Łuki i obłości to gorący trend we wnętrzach. Zobacz 10 pomysłów, jak zaaranżować je w domu i mieszkaniu

Color drenching w sypialni. Sypialnia w niebieskich deseniach w aranżacji marki johnlewis.com


2. Color drenching w sypialni – pokój w odcieniach niebieskiego

Wnętrze w jednym kolorze wcale nie musi być nudne! Zobacz, ile się dzieje w tej sypialni, chociaż rządzą tylko trzy odcienie niebieskiego.

Najciemniejszy, wpadający w granat, zastosowano na podłodze. Jutowy dywan ma nie tylko piękny kolor, ale charakterystyczną, nieco szorstką strukturę. Dobrano do niego ciut jaśniejszą kapę na łóżko, pikowaną i gładką, welwetową poduszkę. Tę samą tonację przejęła szafka z boku łóżka – z ozdobnymi nóżkami.

Reszta sypialni tonie we wzorach. Tapety, zasłony, a nawet obicie zagłówka pochodzą z tej samej kolekcji tkanin. Pomimo, że szlaczków jest dużo, to sypialnia jest jasna, lekka, kobieca. Desenie współgrają z gipsowymi sztukateriami na suficie. Tak oto błękitem i jego ciemniejszymi odcieniami namalowano to piękne wnętrze. 

Color drenching w kuchni. Kuchenna zabudowa i płytki w tym samym kolorze – MuscovadoTM 343. Intelligent Eggshell od littlegreene.com


3. Color drenching w kuchni – kuchenna zabudowa i płytki w tym samym kolorze

Color drenching w kuchni? W tym wnętrzu dominującym kolorem jest ognisty odcień terakoty. I chociaż zestawiono go kontrastowo z bielą i beżami, to jednak wyraźnie gra pierwsze skrzypce. Wnętrze jest czyste i spójne – tu nic się nie kłóci. Kolory do siebie pasują – ciepły beż na ścianie podkreśla mocny charakter mebli kuchennych, okładziny z płytek i półki.

Terakota to kolor nieoczywisty – trochę jakby zgaszona czerwień i ciepły brąz. Rozświetla ją złoto, w postaci dyskretnych, ale widocznych akcentów. Rytm frezowań na frontach szafek powtarza się na kaflach ułożonych na posadzce we wzór szachownicy.

Przeczytaj też: 10 ciekawych pomysłów na ścianę – jak ją wykończyć i czym ozdobić, żeby była dekoracją wnętrza?

Color drenching w pokoju dziennym – salon w odcieniach beżu, aranżacja thewhitecompany.com


4. Color drenching w pokoju dziennym – salon w odcieniach beżu

Ten salon jest jak poranna kawa z mleczną pianką. Budzi do życia, a równocześnie jest przytulny i ciepły – tu po prostu chce się być. Stonowane kolory są bardzo trendy. Wyciszają, uspokajają, łagodzą... A przede wszystkim są świetna bazą – jeśli znudzi ci się mieszkanie w beżach, wystarczy dodać kilka mocniejszych akcentów kolorystycznych.

W tym salonie panuje wyjątkowy spokój, a udało się go uzyskać przy pomocy kremowych bieli. Inne występują na ścianach i posadzce, inne na komodzie i jutowym dywanie. Przejścia pomiędzy odcieniami są bardzo łagodne, prawie niezauważalne, a jednak sprawiają, że wnętrze żyje.

Najciemniejszym akcentem jest tapicerka klasycznej sofy w odcieniu rozbielonego beżu oraz bambusowy stolik z rattanową kratką. Wszystko to pięknie spinają sufitowe belki ze szlachetnego drewna, a przytulności dodają materiały o różnych fakturach.

Color drenching we wnętrzach – kuchnia w kolorach szarości, aranżacja marki benjaminmoore.com


5. Color drenching we wnętrzach – kuchnia w odcieniach szarości

Szarości nie trzeba się bać! Ma wiele odcieni, które pięknie ze sobą współgrają. Nawet jeśli pomalujesz w tym kolorze wszystkie meble kuchenne i tak będzie przytulnie.

Żeby przełamać monochromatyczny charakter warto czymś je urozmaicić. W przypadku tej kuchni fronty szafek zestawiono z ciemniejszą podłogą, a rozdzielono je kamienną okładziną na ścianach z pięknym rysunkiem beżowo-rudych żyłek. Za dnia szare wnętrze cudownie rozświetla słoneczne światło wpadające przez okna, wydobywając kolorystyczne niuanse, a wieczorem lustro w srebrzysto-szarej ramie. 

Zobacz też: Jak łączyć ze sobą dwa kolory ścian w jednym pokoju? Wystarczy trzymać się tych zasad!


Tekst: MD
Zdjęcie główne: aranżacja marki thewhitecompany.com
Zdjęcia: materiały prasowe