

Co warto mieć w domowym warsztacie?
Jak to urządzić?Warsztat jest niezbędny w każdym domu, gdyż znaleźć w nim można narzędzia do naprawy drobnych usterek. Takie miejsce pozwoli również zrealizować hobbistyczne przedsięwzięcia twórczego majsterkowicza. Wyposażenie domowego warsztatu może się wydawać karkołomnym przedsięwzięciem, jednak z pomocą poniższego artykułu, znajdą Państwo odpowiedź na pytanie co warto mieć w domowym warsztacie?
Gdzie warto stworzyć warsztat domowy?
Jest to kwestia bardzo istotna w przypadku planowania kącika do majsterkowania. Aby warsztat majsterkowicza był funkcjonalny i komfortowy, warto sprecyzować w jakim celu będzie nam służył. Dla drobnych napraw cieknącego kranu lub sporadycznych regulacji okien, wystarczające będzie wyodrębnienie np. części ściany w garażu lub piwnicy. W przypadku prac bardziej zaawansowanych, jak renowacja mebli lub tworzenie gabarytowych rękodzieł, warto rozważyć wyodrębnienie osobnego pomieszczenia gospodarczego.
Istotna dla komfortu pracy będzie tu nie tylko większa przestrzeń, ale i możliwość dostosowania warunków warsztatu domowego do zakresu wykonywanych prac. Warto rozplanować odpowiednio miejsce w swoim domowym warsztacie tak, by uzyskać wygodny i łatwy dostęp do wszystkich sprzętów i narzędzi. Taki warsztat majsterkowicza możemy udoskonalić o wyciszenie pomieszczenia, by nie przeszkadzać pozostałym domownikom. Możemy również pokusić się o system odsysania wiórów, co znacząco ułatwi eliminowanie odpadów i pyłu powstającego w trakcie prac renowacyjnych i stolarskich. W przypadku użycia ciężkich lub wibrujących narzędzi, ważne jest, aby domowy warsztat posiadał solidną, betonową podłogę i znajdował się na parterze lub przyziemiu, by ograniczyć emisję drgań na bryłę budynku.
Jako domowy warsztat majsterkowicza świetnie sprawdzą się tego typu budynki: https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/architektura-ogrodowa/domki-narzedziowe.
Wyposażenie domowego warsztatu – jakie narzędzia warto mieć?
Nie sposób wyobrazić sobie, by w wyposażeniu warsztatu domowego zabrakło podstawowych narzędzi majsterkowicza. Będą to znane każdemu amatorowi domowej „dłubaniny” narzędzia ręczne, takie jak:
-
zestaw śrubokrętów,
-
młotek klasyczny oraz młotek ciesielski,
-
zestaw kluczy w tym klucze nasadowe, klucz francuski, klucz nastawny,
-
kombinerki,
-
zestaw imbusów o różnych rozmiarach,
-
zestaw wierteł, spośród których warto zaopatrzyć się w wiertła typu SDS (z systemem mocowania narzędzi z wymiennymi końcówkami),
-
kręte, płaskie, spiralne i uniwersalne wiertło,
-
wiertło z przeznaczeniem do konkretnych materiałów, np. metalu, drewna i betonu.
Wszystkie tego typu narzędzia dostępne są pod adresem: https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/narzedzia-reczne. Drobne elementy warto umieścić w wygodnej praktycznej skrzynce narzędziowej, którą można znaleźć w sklepie: https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/narzedzia-reczne/skrzynki-narzedziow.
Elektronarzędzia – bez nich ani rusz!
Warsztat domowy warto zaopatrzyć również w elektronarzędzia, takie jak:
-
wiertarki – np. podstawowa do użytku dla każdego amatora-majsterkowicza wiertarka akumulatorowa, służąca do wiercenia w materiałach miękkich,
-
młotowiertarka wyposażona w udar pneumatyczny, co daje dużą skuteczność wiercenia twardych materiałów,
-
pilarka elektryczna – służy do cięcia drewna np. na opał bądź do uporządkowania gałęzi drzew w twoim ogrodzie, ale również do prac stolarskich,
-
wkrętarka – przyda się do mocowania wkrętów lub dokręcania śrub,
-
szlifierka kątowa – urządzenie potrzebne do cięcia, polerowania oraz szlifowania materiałów, takich jak blacha, drewno, ceramika, a nawet beton,
-
frezarka – służy do wykonywania żłobień, nadawania wykończeń i pożądanych kształtów poprzez obróbkę skrawaniem,
-
pistolet do kleju – pod wpływem wysokiej temperatury sztyft znajdujący się w urządzeniu zamienia się w płynne spoiwo pozwalające skleić ze sobą materiały.
Drobnostki? Niekoniecznie! To też niezbędne wyposażenie każdego warsztatu
Wyposażenie warsztatu domowego to nie tylko profesjonalne narzędzia. W kąciku majsterkowicza przydadzą się również drobne, acz bardzo potrzebne przedmioty, takie jak:
-
przyrządy miernicze; poziomica, kątownik stolarski czy miarka,
-
papier ścierny,
-
zestaw pędzli różnej wielkości,
-
przedłużacz,
-
zapasowy akumulator.
Materiał Partnera