biurko pod oknem aranżacje

Biurko pod oknem. Zobacz nasze aranżacje i sprawdź, jaki sposób ustawienia biurka przy oknie jest korzystny!

Jak to urządzić?

Biurko pod oknem to ustawienie, które gwarantuje pracę przy odpowiednim oświetleniu. Ale czy w każdym wnętrzu się sprawdzi? Zobacz, jak ustawić biurko przy oknie, żeby pracowało się komfortowo. Poznaj sposoby na najlepszą aranżację domowego biura!

reklama

Biurko pod oknem – czy taka aranżacja ma same zalety?

Jak przygotować miejsce do pracy, żeby przebiegała komfortowo Podstawowym meblem w domowym biurze jest oczywiście biurko. Zazwyczaj udaje się wygospodarować kąt na ten niewielki mebel, ale czy wiesz, które miejsce będzie najodpowiedniejsze? Zastanów, się gdzie postawić biurko, jakie ustawienie będzie najbardziej funkcjonalne i najkorzystniejsze dla wzroku. To bardzo ważne, zwłaszcza jeśli pracujesz długo przy komputerze. 

Naturalne światło uważa się za najbardziej sprzyjające naszym oczom. Ale czy biurko ustawione pod oknem, albo bokiem do okna, ma jakieś wady? Z pewnością z takiej aranżacji nie będą zadowolone osoby, którym trudno się skupić. Zmieniające się za oknem obrazy (zwłaszcza, jeśli mieszkamy na parterze), przechodzący ludzie, odgłosy ulicy, mogą skutecznie rozpraszać.

Niektórzy nie lubią też siedzieć tyłem do drzwi, a okna zwykle znajdują się na przeciwko nich. To rzeczywiście niezbyt korzystne ustawienie, budzące rodzaj zagrożenia, niepewności – warto wtedy rozważyć ustawienie biurka bokiem. Niekomfortowe może też być siedzenie bezpośrednio przy włączonym grzejniku usytuowanym pod parapetem. No i wreszcie strony świata – jeśli pokój, w którym pracujesz wychodzi na południe, światło słoneczne może komplikować sprawę, rażąc w oczy lub odbijając się w monitorze. Są oczywiście na nie sposoby, np. ustawiona pod odpowiednim kątem roleta. Jak widzisz nie wystarczy postawić biurka pod oknem – trzeba wcześniej przemyśleć wszystkie za i przeciw. 
 

biurko ustawione po skosie względem okna, aranżacja westwing.pl

Biurko pod oknem z kaloryferem – pomysłowa aranżacja biurka przy oknie

Dla osób, które nie mogą postawić biurka pod oknem, bo przeszkadza im mocno grzejący kaloryfer, optymalnym rozwiązaniem wydaje się ustawienie mebla po skosie, w narożniku pokoju. W ten sposób mamy okno przed sobą, a jednocześnie trochę z boku, przez co światło nie zagląda bezpośrednio do komputera, a ciepły kaloryfer nie utrudnia życia. 

Kąt między biurkiem, a ścianą możemy wykorzystać na postawienie lampy stojącej, a przestrzeń po bokach urządzić stawiając z jednej strony regał, z drugiej niewielką komodę.

W ten sposób powstaje zaciszny i funkcjonalny kącik do pracy z odpowiednią ilością światła wpadającego do pomieszczenia. Taka aranżacja sprawdzi się np. w sypialni – wystarczająco dużo miejsca pozostanie na ustawienie łóżka, a biureczko może posłużyć nam również jako toaletka.

Przeczytaj też: Jak wybrać krzesło lub fotel do biurka? Powinno być wygodne i zdrowe dla kręgosłupa

biurko narożne pod oknem, aranżacja zanzara.pl

Jak ustawić biurko pod oknem – przodem czy bokiem? A może wybrać biurko narożne?

Innym pomysłem jest ustawienie pod oknem biurka narożnego. To świetny patent na wykorzystanie całego narożnika pokoju. Skorzystają z niego zwłaszcza osoby, które potrzebują więcej miejsca do pracy. 

Jeśli masz duży monitor, który zajmuje większość blatu, rozwiązaniem będzie dostawienie do niego dodatkowej przestrzeni do pracy i nauki. To, na której części biurka ustawisz komputer, zależy od twoich preferencji – od tego czy wolisz siedzieć przodem czy bokiem do okna i jaką pozycję chcesz przyjąć względem reszty pomieszczenia. Jeśli monitor ustawiasz bokiem zwróć uwagę czy światło od okna nie będzie się w nim odbijać.

Takie ulokowanie biurka pozwoli maksymalnie zaoszczędzić przestrzeń na środku. Warto ustawić w ten sposób mebel np. w salonie, nawet nie za dużym, w którym chcesz wydzielić kącik na home office.

Narożne biurko w pokoju dziecka to dobre rozwiązanie dla ucznia – sporo miejsca do odrabiania lekcji w pokoju dziecięcym, przy naturalnym świetle wpadającym przez okno. Żeby nie świeciło dziecku bezpośrednio w oczy, zadbaj o odpowiednie przesłony na szyby. Narożny mebel jest zwykle większy niż tradycyjne biurko, ma więcej miejsca do przechowywania, np. dodatkowe półeczki na pojemniki czy segregatory. 

biurko pod oknem w dużej przestrzeni, aranżacja andtradition.com

Długie biurko pod oknem w dużej przestrzeni

Nowoczesne biurka są optycznie znacznie lżejsze niż klasyczne. Jeśli jesteś minimalistą i nie chcesz, żeby mebel, przy którym pracujesz dominował w przestrzeni, postaw na długi, prosty blat osadzony na smukłych nogach. Znajdzie się na nim miejsce na designerską lampkę, laptop, segregatory i przyborniki na ołówki. Im mniej rzeczy na biurku tym lepiej. Według zasad feng shui miejsce do pracy i do nauki powinno być idealnie uporządkowane, tak by rozgardiasz nie odciągał od zadań, które masz do wykonania. 

Niektóre modele nowoczesnych biurek mają kółeczka, dzięki którym łatwo przesunąć je np. kiedy słońce zmienia położenie. Jeśli przestrzeń wokół nie jest zastawiona meblami, możesz śmiało manipulować biurkiem przestawiając je kiedy światło zaczyna razić w oczy.

To dobre rozwiązanie do dużych przestrzeni loftowych, w których okna sięgają od podłogi do sufitu lub gdy zaczynają się znacznie wyżej niż tradycyjne, jak to na zdjęciu. Pamiętaj, żeby umieścić biurko w pewnej odległości od źródła ciepła. Biurko pod oknem z kaloryferem zabudowuje grzejnik, który nie oddaje ciepła na pomieszczenie. 

biurko pod oknem na poddaszu, aranżacja westwing.pl

Jak zaaranżować miejsce pracy na poddaszu? Podwójne biurko pod oknem to sprawdzone rozwiązanie

Planowanie przestrzeni ze skosami nie jest łatwe. Obniżony sufit utrudnia wykorzystanie miejsca w pełni. Za to okno połaciowe jest wielkim plusem, bo gwarantuje dostęp do naturalnego światła przez większą część dnia.

Poddasze to dobre miejsca na podwójne biurko. Ustaw je bezpośrednio pod oknem, by równomiernie oświetlić cały blat i zapewnić dostęp świeżego powietrza. Jeśli pomieszczenie przeznaczone jest tylko do pracy, możesz pokusić się na całkiem duże biurko, przy którym bez problemu zmieszczą się dwie osoby.

Resztę przestrzeni urządzaj, tak by wykorzystać każdy centymetr. Na niższych ścianach zrób zabudowę z szafek, na wyższej postaw regał na książki. Praca przy oknie dachowym nie rozprasza, wręcz przeciwnie – widok nieba nad głową pomaga w skupieniu i łagodzi emocje.

Ale uwaga: praca przy komputerze może być utrudniona – jeśli nie zabezpieczysz okna roletą światło może odbijać się w monitorze. Natomiast wpadając od góry świetnie sprawdzi się przy pracach manualnych artystycznych.

rozkładany stół przy oknie zamiast biurka, aranżacja andtradition.com

Home office w salonie. Sposób na aranżacje domowego biura w pokoju dziennym

Wbrew pozorom nie trzeba robić wielkiej rewolucji w salonie, żeby wygospodarować kąt do pracy. I w dodatku można to zrobić nie psując wystroju. Nam spodobał się pomysł z wykorzystaniem rozkładanego stołu. Wystarczy opuścić jedną część blatu i postawić stół w pobliżu okna. 

Takie miejsce do nauki lub pracy nie zajmuje miejsca na środku pokoju dziennego. Jeśli masz możliwość ustawienia go na tle biblioteki, część półek możesz przeznaczyć na akcesoria i książki. Jeśli regał się zamyka, jak ten na zdjęciu, możesz ukryć w nim biurowy bałagan. Do stołu dosuń tapicerowany fotelik w efektownej tapicerce – ładnie wpisze się w salonowy look. A kiedy urządzasz przyjęcie na kilka osób wystarczy odsunąć stół od okna i rozłożyć. 

Przeczytaj też: Jak urządzić przytulne domowe biuro? Ciekawe pomysły na kącik biurowy w domu

blat pod oknem zamiast biurka, aranżacja andtradition.com

Co do małego pomieszczenia? Blat pod oknem zamiast biurka

Trudno wygospodarować miejsce na biurko w niewielkiej przestrzeni? Sypialnia jest za mała, a salon połączony z kuchnią? Zamiast biurka na nogach zaaranżuj długi blat pod oknem.

Zaaranżuj pod nim wygodne miejsce do pracy. Blat możesz zamontować na całej szerokości ściany albo wykorzystać... parapet okienny. Niektóre są tak szerokie i długie, że z powodzeniem zmieszczą się przy nich nawet dwie osoby.

Długie biurko z blatu pod oknem ma dużo plusów – przede wszystkim nie zabiera metrażu, no i nie musisz się zastanawiać czy ustawić je prawym czy lewym bokiem do okna,  przodem do okna czy tyłem do ściany z oknem. Taki kącik wnosi do małego pomieszczenia jeszcze więcej przytulności. 


Tekst: MD
Zdjęcia: materiały prasowe
Zdjęcie główne: Mariusz Bykowski, projekt: Dorota Janusiewicz, Alternatywne.Studio