Modne podłogi – sprawdź, jakie są alternatywy dla drewnianych posadzek
Jak to urządzić?Podłoga drewniana to ozdoba sama w sobie i z pewnością duży atut każdego wnętrza. Ale co zrobić, gdy z jakiś względów nie możemy sobie na nią pozwolić? Oto kilka pomysłów na alternatywy dla drewnianych posadzek.
Co położyć na podłogę zamiast drewnianej posadzki? Wśród modnych i praktycznych alternatyw są:
- panele winylowe,
- płytki drewnopodobne,
- wykładziny dywanowe,
- nowoczesne materiały (kauczuk, korek, szklane pustaki),
- beton i mikrocement,
- posadzki żywiczne,
- podłogi EcoMalta (bazujące na zaprawie kwarcowej).
Modne podłogi – panele winylowe
Co położyć na podłogę zamiast parkietu? Jedną z możliwości są panele, które w ostatnich latach należą do najczęściej wybieranych alternatyw dla podłóg drewnianych. To pokrycie podłogowe jest niemniej modne i może zainteresować każdego miłośnika klimatów rustykalnych, któremu zależy na przytulności.
Panele winylowe, dzięki starannie odtworzonemu rysunkowi słojów, łączą w sobie naturalny wygląd i fakturę drewna. Do tego stopnia, że podłogę trudno odróżnić od drewnianych desek. Jednocześnie możemy zapomnieć o konserwacji desek drewnianych i ich niskiej odpornością na czynniki mechaniczne. Powierzchnia winyli jest odporna na ścieranie, zadrapania czy blaknięcie. Nie ulega rozwarstwianiu i pękaniu. Podłogi winylowe są odporne na wilgoć, powstawanie smug czy zacieków. Montuje się je bez pomocy zamków, kleju lub samoprzylepnej maty montażowej. Powłoka antypoślizgowa paneli jest bezpieczna dla dzieci oraz seniorów. I co ważne, ich zaletą jest niewysoka cena oraz dźwiękochłonność zapewniona przez podkład akustyczny, który redukuje poziom hałasu. Występują w dużej liczbie kolorów, ale ostatnio, zgodnie z trendami, producenci celują w odcienie jasne i posiadające strukturę imitującą chropowate drewno.
Na marginesie: modne są również panele o wykończeniu imitującym kamień, na przykład marmur, wapień, piaskowiec czy trawertyn.
Co położyć na podłogę – płytki drewnopodobne
A jak nie parkiet i panele, to co w zamian? Alternatywą dla paneli podłogowych są płytki doskonale naśladujące drewniane podłogi zarówno pod kątem koloru, jak i charakterystycznego usłojenia. Producenci prześcigają się w tworzeniu nowych tekstur i rozmiarów. Możemy do woli wybierać spośród drewnopodobnych płytek kolorowych, postarzanych czy przecieranych płytek ze śladami widocznego zużycia lub eleganckimi. Wszystkie płytki drewnopodobne sprawią wrażenie wyjątkowej przytulności we wnętrzach.
Wykładziny dywanowe
Wykładziny dywanowe to tani sposób na aranżację podłóg lub szybką zmianę wystroju wnętrza. Miękkie i stosunkowo łatwe w czyszczeniu wykładziny można bez pomocy specjalistów samemu ułożyć w dowolnym pomieszczeniu i cieszyć się komfortem użytkowania. Wykładziny dywanowe dobrze izolują i wygłuszają, a także są miłe dla stóp.
> Zobacz też: Jak dobrać rozmiar dywanu w salonie? <
Nowoczesne materiały na podłogi
Na podłodze w kuchni najlepiej sprawdza się kauczuk. Wyróżnia go nie tylko specyficzna struktura, ale również to, że można łączyć wiele kolorów w przeróżne konfiguracje, np. w czarno-białą szachownicę. Taka podłoga jest nie tylko efektowna, ale też wytrzymała oraz trwała. Odporna na ścieranie i uderzenia, a także na wilgoć, rozpuszczalniki, kwasy i zasady. Ponadto kauczuk jest świetnym izolatorem akustycznym i może być układany na ogrzewaniu podłogowym.
Innym oryginalnym materiałem na podłogę są szklane pustaki (można je ułożyć w podobny sposób jak płytki i dodatkowo podświetlić od spodu) oraz blacha (szczególnie polecana do wnętrz loftowych czy minimalistycznych) – gładka lub z dekoracyjnymi wytłoczeniami, matowa lub polerowana. Jest bardzo trwała i odporna na uszkodzenia czy ogień, choć w kuchni łatwo ulega zarysowaniom.
Nietypowym pomysłem na modną podłogę do salonu jest korek, który ma naturalny i ciepły charakter, przypominający poniekąd drewno. Rzadko jest wykorzystywany w kuchni, bo nie lubi wilgoci (chyba, że zabezpieczy się go lakierem), ale pasuje zarówno do tradycyjnych, jak i bardziej niestandardowych wnętrz. Korek nie przyciąga kurzu, dobrze tłumi dźwięki i amortyzuje upadki. Ma elastyczną strukturę i łatwo poddaje się naciskowi, powracając do pierwotnego kształtu.
> Zobacz też: Jak dobrać kolor ścian do podłogi? <
Nietypowe pomysły na podłogę – beton i mikrocement
Beton architektoniczny jest tak samo wytrzymały jak klasyczny beton, ale wygląda bardziej oryginalnie. Warto zaimpregnować jego powierzchnię preparatem, takim jak np. webertec silanosil lub webertec wax protect. I koniecznie trzeba pamiętać, że betonu architektonicznego nie można stosować na każdej płaszczyźnie, bo obciąża konstrukcję. Mikrocement (zwany też mikrobetonem) można natomiast kłaść na każdej podłodze. Wygląda identycznie jak beton architektoniczny, ale różni się od niego składem. Oba materiały są zimne i twarde, dobrze więc zainstalować pod posadzką ogrzewanie podłogowe.
Co położyć na podłogę – posadzki żywiczne
Modne podłogi to również duże, gładkie powierzchnie bez spoin – takie posadzki zapewni żywica epoksydowa. Posadzki żywiczne nie mają szczelin, dzięki czemu są łatwe w utrzymaniu (co wydaje się być szczególnie ważne dla alergików). Odporne na wysokie temperatury, ścieranie i zarysowania, są oprócz tego przyjemne w dotyku i mogą być łączone z ogrzewaniem podłogowym. Do wyboru jest bardzo bogata gama kolorów. Żywiczną posadzkę można wykończyć w połysku, macie lub półmacie.
Podłoga w zgodzie z naturą
Jednym z ostatnich trendów są podłogi EcoMalta bazujące na zaprawie kwarcowej. Rozprowadzona zaprawa schnie szybko i staje się twarda, bardzo odporna na zmiany temperatury, ścieranie, uszkodzenia mechaniczne. Jest też odporna na wilgoć i zmywanie, nie odbarwia się. I co najważniejsze nie zawiera cementu, wapna, gipsu i żywic epoksydowych, rozcieńczalnikiem jest woda, dzięki czemu nie wywołuje alergii, poza tym nie zwiększa produkcji CO2, ani nie wysusza powietrza we wnętrzu – słowem 100-procentowo eco. Taka podłoga nadaje wnętrzu nieco surowy wygląd, ale w przeciwieństwie do podłóg np. z mikrocementu jest ciepła oraz miła w dotyku.
> Zobacz też: Dom zagadka – wnętrze z parkietem na ścianie <
Tekst: Monika Utnik-Strugała
Zdjęcia: shutterstock