Budujemy taras na wiosnę – na co zwrócić uwagę?

Jak to urządzić?

Wiosna już coraz bliżej. Niebawem każdą wolną chwilę będziemy spędzać na działkach i w przydomowych ogródkach. Dlatego teraz jest najlepszy czas na budowę lub odświeżenie tarasu.

Warto pamiętać, że taras to przestrzeń, w której spędzasz swój wolny czas, często relaksując się.  Ważne jest, aby był on zrobiony tak, jak podoba się Tobie najbardziej. W końcu to także „wizytówka” Twojego ogrodu. Przy wyborze materiału, który posłuży do jego budowy, warto zwrócić uwagę zarówno na wygląd, jak i funkcjonalność. Do wyboru jest wiele materiałów, jednak w tym artykule skoncentrujemy się na tych najbardziej popularnych – drewnie i kompozycie, zawierającym w swoim składzie włókna drzewne.

Tarasy drewniane

Przy budowie tarasu z drewna mamy do wyboru rodzime drewno - głównie iglaste i drewno egzotyczne. Krajowe drewno jest ogólnodostępne i tańsze, jednak nie jest tak trwałe, jak drewno  egzotyczne. Wymaga ono także impregnacji ciśnieniowej lub olejem do tarasów. Za najtrwalsze z nich uważane są deski z modrzewia Syberyjskiego, najlepiej takiego, które pochodzi z północnych części Syberii. Dobrze sprawdzi się również drewno modyfikowane termicznie – termojesion lub termososna. Jednak powyższe odmiany drewna nie są tak odporne na destrukcję, uszkodzenia i wilgoć, jak drewno egzotyczne. Gatunki takie, jak teak, cumaru, ipe, bangkirai czy kempas doskonale dadzą sobie radę w naszym klimacie – deszcze i mrozy nie są im straszne. Drewno egzotyczne jest także odporne na działania grzybów i mikroorganizmów. Poszczególne gatunki różnią się wizualnie, dlatego każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Tarasy kompozytowe

Deski kompozytowe stają się coraz bardziej popularną alternatywą dla tradycyjnych, drewnianych tarasów. Wyglądem przypominają naturalne wyroby – nieznacznie się od nich różniąc. Nie mają wad typu sęki i biel, nie wypaczają się i nie krzywią tak, jak drewno. Najczęściej są mocowane systemowo na klipsy. To o wiele wygodniejszy montaż niż na stalowe wkręty. Kompozyt w mniejszym stopniu niż drewno zmienia barwę pod wpływem warunków atmosferycznych i użytkowania. Cechuje się za to gorszą odpornością na zarysowania i uszkodzenia. Mimo wielu zalet nie jest tak trwały, jak deski z drewna egzotycznego, lecz nie wymaga aż tylu zabiegów pielęgnacyjnych.

reklama

Ryflowane czy gładkie?

Obecnie budowa tarasów przebiega na podstawie zindywidualizowanych zamówień. Możemy zadecydować o materiale, na przykład czy będzie on gładki czy ryflowany: ryfle to wąskie podłużne rowki przebiegające wzdłuż deski. W deskach kompozytowych  wybieramy wykończenie powierzchni (szczotkowana, szlifowana lub deseniowana), do drewna dobieramy odpowiedni odcień olejów barwiących.

Co wybrać?

Niezależnie od tego, co wybierzemy, warto pamiętać, że taras budujemy na wiele sezonów. Dlatego postawmy na rozwiązanie trwałe i funkcjonalne. Nie zapominajmy także o aspekcie wizualnym. Taras jest przedłużeniem domu - warto zaprojektować go tak, abyśmy czuli się na nim jak najlepiej.

Materiał powstał przy współpracy z firmą JAF Polska.