Poznaj magię naturalnej formy! 5 nieoczywistych rozwiązań na organiczne kształty w Twoim wnętrzu
Jak to urządzić?W świecie designu już od kilku dobrych sezonów rządzi natura, a my bez wahania otwieramy drzwi naszych domów i mieszkań dla organicznych kształtów i motywów nawiązujących do bogactwa przyrody. To nie tylko kolejny trend – to prawdziwa rewolucja w aranżacji przestrzeni życiowej, która zachęca nas do powrotu do korzeni i tworzenia harmonijnych aranżacji.
Jak ze smakiem wprowadzić do naszych wnętrz okrągłe kształty, zmysłowe zaoblenia i faliste linie, by nadać im ponadczasowy charakter? Architektka wnętrz z pracowni projektowania wnętrz Decoroom Paula Amonowicz podpowiada, na które elementy i rozwiązania warto zwrócić szczególną uwagę.
Meble z krągłościami
Nie da się ukryć, że w ostatnich latach świat oszalał na punkcie obłych mebli. Fotele i krzesła z zaokrąglonymi oparciami i podłokietnikami czy sofy o obłej formie ujmują nas miękkimi liniami zwiastującymi wygodę i relaks. Co więcej, sofy w kształcie łuku lub zaokrąglonej chaise lounge stały się modelem pełniącym nie tylko funkcję praktyczną, ale także i dekoracyjną, jako element, wokół którego budujemy całą aranżację.
Oryginalnym uzupełnieniem salonu mogą stać się krągłe pufy o różnych rozmiarach i kształtach np. organicznych brył. Dużą popularnością cieszą się także stoliki kawowe o nietypowych kształtach – te o nieregularnych, organicznych kształtach wykonane z naturalnego drewna, kamienia a nawet szkła. Krzesła o miękkich, zaokrąglonych formach czy fotele z okrągłymi oparciami lub siedziskami to propozycje, które dodają przytulności i subtelnie harmonizują przestrzeń.
Jeśli zależy nam na spójności możemy zrezygnować z prostokątnych regałów na rzecz modeli o zaokrąglonych krawędziach. Zaoblone wykończenia półek, szafek, komód czy blatów sprawią, że meble nabiorą delikatności. Decydując się na meble na wymiar, jak np. zabudowa kuchenna czy łazienkowa możemy już na etapie projektu zaznaczyć, że o taki właśnie efekt nam chodzi. Zamiast tradycyjnych, prostokątnych wysp kuchennych, warto rozważyć te o zaokrąglonych krawędziach, by wprowadzić do kuchni nieco organicznej zmysłowości.
Dodatki o organicznych kształtach
Zwrot w kierunku natury w naszych wnętrzach nie musi być drastyczny – zamiast wymieniać wszystkie meble i kombinować z koncepcją, wystarczy po prostu zagrać odpowiednio dobranymi dodatkami o organicznych kształtach. Pełne gracji roślinne linie, miękkie fale i obłości pod postacią ciekawych detali i dekoracji pozwolą wprowadzić do wnętrz założony klimat i uzyskać oryginalną aranżację z naturalnym sznytem.
Na podłodze sprawdzi się dywan – może być okrągły, wykonany np. z plecionej rafii, ale jeśli w duszy grają wam bardziej elegancki tony, to dobrym wyborem może okazać się dywan w abstrakcyjnym, obłym kształcie z miękkim włosiem. Przy stylizacji nie możemy zapomnieć o krągłych wazonach, misach i świecznikach, bowiem te ceramiczne akcenty o nieregularnych formach to stylowy must-have dla modnych wnętrz. Tekstylia, zwłaszcza poduszki o finezyjnych kształtach, staną się doskonałą bazą do wprowadzenia koncepcji organic design – wystarczy wybrać kształt i materiał.
Motywy organiczne przemycimy także za pomocą dekoracji naściennych, takich jak plakaty z grafikami przedstawiającymi faunę i florę. Mogą to być również rysunki inspirowane strukturami komórkowymi lub abstrakcyjnymi kształtami natury. Alternatywą dla plakatów mogą okazać się lustra o ciekawych kształtach z zaoblonymi krawędziami, które nie tylko optycznie powiększą przestrzeń, ale również rozjaśnią ją i urozmaicą.
Oświetlenie inspirowane naturą
Oświetlenie we wnętrzach już dawno przestało być postrzeganie jedynie jako funkcjonalny element przestrzeni – dziś coraz częściej staje się wyrazistym akcentem w aranżacji wnętrz budującym atmosferę i zdobiącym dane wnętrze. Organiczny trend znacząco wpłynął na oferty producentów – w asortymencie bez problemu znajdziemy lampy, które przenoszą nas do magicznego świata natury. Od delikatnych kul, przez formy znane nam ze świata fauny i flory, aż po faliste kształty – do dyspozycji mamy szeroką gamę możliwości. Możemy pokusić się o lampy sufitowe lub stołowe, których konstrukcje przypominają gałęzie drzewa lub liście, a nawet abstrakcyjne formy roślin. Mogą to być lampy o abstrakcyjnych kształtach kwiatów, łodyg czy struktur komórkowych. Odkryj oświetlenie, które tworzy efekt przypominający odbicie światła na liściach drzewa – to może być lampa sufitowa lub stołowa z delikatnym, rozproszonym światłem.
W asortymentach wielu marek znajdziemy oryginalne lampy inspirowane światem zwierząt np. skorupami, gniazdami, a nawet samymi kształtami zwierząt. Efektowne będą wszelkie lampy nawiązujące kształtem do kropel wody czy planet. Jeśli bliżej wam do minimalizmu, to najlepszym pomysłem będzie wykorzystanie abstrakcyjnych i kulistych form w prostym, ponadczasowym wydaniu.
Artykuł partnera