ozdoby na stół do jadalni

Ozdoby na stół do jadalni – 10 pomysłowych dekoracji stołu na co dzień i od święta

Jadalnia

Jak udekorować stół w jadalni? Pięknym obrusem, eleganckim świecznikiem, paterą z owocami, wazonem z kwiatami... Pomysłów na ozdoby na stół w jadalni jest wiele. Zobacz nasze inspiracje! 

reklama

Dekoracje stołu do jadalni wprowadzą przytulną atmosferę, dodadzą elegancji i charakteru. Wcale nie są zarezerwowane na specjalne okazje. Ładny obrus, pachnący bukiet czy ciekawa ceramika sprawią, że codziennie będzie ci miło przy nim zasiadać. Pamiętaj jednak, by ozdoby pasowały do stylu twojej jadalni i zachowaj umiar w dekorowaniu, by stół nadal mógł spełniać swoją funkcję.

Oto 10 pomysłów na ozdoby na stół do jadalni:

  • obrusy i bieżniki,

  • dekoracyjne serwetki,

  • wazony z kwiatami,

  • piętrowe patery,

  • tace dekoracyjne,

  • miski na owoce i miseczki na przekąski,

  • rzeźby i figurki dekoracyjne,

  • świece i świeczniki,

  • sezonowe dekoracje.

 

Jak ozdobić stół w jadalni? Pięknym obrusem lub bieżnikiem. Zdjęcie: Ceramika, szkło i tekstylia od bungalow.dk

1. Jak ozdobić stół w jadalni? Pięknym obrusem lub bieżnikiem 

Eleganckie białe obrusy idealnie nadają się uroczyste okazje. Na co dzień możesz sobie pozwolić na więcej swobody. Wybieraj kolorowe, wzorzyste obrusy i bieżniki, które dodadzą wnętrzu charakteru!

Obrus z ładnym deseniem, falbanami lub chwostami będzie świetnym dopełnieniem aranżacji stołu na co dzień. Pamiętaj, że warto wybierać obrusy z naturalnych tkanin, np. bawełny albo lnu – to materiał, który z czasem szlachetnieje.

Dopasuj do obrusu serwetki z identycznym motywem, a uzyskasz harmonijną aranżację. Nie obawiaj się też łączenia wzorów i kolorów, bo efekt może cię pozytywnie zaskoczyć. Obrusy możesz łączyć ze sobą na różne sposoby, np. ułożyć dwa różne obrusy jeden na drugim tworząc piękne warstwy, albo położyć na obrusie z falbankami lniany bieżnik z chwościkami – zrobi się jeszcze ciekawiej. 

Serwetka z lnu i ażurowa podkładka to ładne dekoracje stołu na co dzień, wonderhome.pl


2. Co położyć na stół? Dekoracyjne serwetki i podkładki

Ciekawie złożone serwetki mogą być ładną dekoracją stołu jadalnianego zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje. Złóż je na kształt wachlarza, zwiń w rulonik, zawiąż kokardę albo zepnij obrączką. Zobacz nasze pomysły na kreatywne składanie serwetek.

Obrączki na serwetki dodadzą eleganckiej kolacji jeszcze więcej szyku. Spróbuj pobawić się ich kształtami, dopasować kolor do sztućców, zastawy stołowej czy podkładek pod talerze.

Możesz je zmieniać w zależności od okazji, a także sezonowo udekorować. Za pierścień wsuń świeże kwiaty, małe gałązki np. bazi, dzikiej róży, jarzębiny, suszone kwiaty albo pachnące świeże zioła.

Dopasowany do stylu wnętrza wazon będzie piękną dekoracją stołu w salonie lub jadalni. Projekt wnętrza: Małgorzata Bacik, Pracownia Projektowa MM Architekci, Zdjęcie: Yassen Hristov Stylizacja: Partycja Rabińska


3. Codzienna dekoracja stołu w salonie lub jadalni – bukiety w wazonach

Wazon z kwiatami to najpiękniejsza dekoracja na stół do salonu czy jadalni. Kwiaty dodają przestrzeni energii, świeżości, radości, sprawiają, że mieszkanie staje się przytulne. Bukiet możesz wstawić nie tylko do wazonu, ale także do ozdobnej misy czy ceramicznej wazy.

Od kilku sezonów coraz bardziej popularną dekoracją stają się suszone kwiaty i trawy pampasowe. Puszyste pióropusze fantastyczne wpisują się w klimat wnętrz w stylu boho czy skandynawskich.

Wazony bez kwiatów też stanowią ładną dekorację. Możesz zdecydować się na jedno efektowne naczynie – od razu zwróci uwagę gości. Chcesz, żeby w jadalni zrobiło się bardziej „artystycznie”? Postaw na stole kilka wazonów – pobaw się ich rozmiarami, fakturami i kolorami, ciekawie skontrastuj. 

Paterę na słodkości możesz zrobić z zastawy, którą masz w domu, Zdjęcie i stylizacja: Kinga Błaszczyk-Wójcicka, greenmorning.pl


4. Dekoracja na stół – stylowa patera

Piętrowe patery ładnie udekorują stół na co dzień. Zostały tak wymyślone, aby każdy od razu widział, jakie pyszności znajdują się na poszczególnych poziomach. Możesz ułożyć na nich nie tylko słodycze, ale także owoce, warzywa, kwiaty i różnorodne dekoracje, np. bombki oraz świąteczne ozdoby.

Złote lub srebrne patery świetnie pasują do eleganckich wnętrz. Paterkę możesz też zrobić samodzielnie z zastawy, którą już masz w domu, w dosłownie kilka minut. Instrukcję krok po kroku znajdziesz na stronie: jak zrobić paterę z filiżanek.

Na tacy możesz ustawić elementy zastawy stołowej lub dekoracje. Projekt wnętrza: @Francuska_Sielanka, Zdjęcie: Yassen Hristov, Stylizacja: Anna Salak


5. Ozdoby na stół do jadalni – tace dekoracyjne 

Na blacie połóż ozdobną tacę. To piękny element dekoracyjny, który dodatkowo pomoże w organizacji przestrzeni. Postawisz na niej szklanki, kieliszki, karafkę z wodą, bombonierkę, cukiernicę czy miseczki z przekąskami. Zachęć gości, by się nimi swobodnie częstowali.

Taca ustawiona na środku stołu będzie świetnym punktem wyjściowym do stworzenia ciekawej kompozycji. Układaj na niej różne przedmioty, np. figurki dekoracyjne, świece, wazony, małe rośliny doniczkowe, a także sezonowe ozdoby – jesienią mogą to być dynie lub szyszki, a w okresie świątecznym bombki, lampiony, miniaturowe choinki.

Tace drewniane ładnie uzupełnią wystrój wnętrz w stylu rustykalnym, skandynawskim lub boho. Możesz na nich położyć naturalne dodatki, takie jak lniane serwetki, ceramiczne naczynia i świeże zioła. Tace szklane i metalowe, które pięknie odbijają światło, sprawdzą się w wielu aranżacjach w klasycznych i nowoczesnych wnętrzach. Wybór jest tak duży, że bez trudu znajdziesz model, który dopasujesz do swojego stołu.

Sezonowe dekoracje na stół do jadalni, stylizacje i zdjęcia: Kinga Błaszczyk-Wójcicka, greenmorning.pl


6. Dekoracje na stół do jadalni – sezonowe owoce i słodkie kompozycje

Eleganckie misy ceramiczne, drewniane lub ze szkła napełnij owocami, orzechami lub warzywami, np. cytrynami, małymi dyniami, jabłkami, winogronami, a staną się kolorową, naturalną dekoracją całego wnętrza. Takie sezonowe kompozycje wprowadzą dużo ciepła i przytulności do jadalni.

Misy i miseczki wypełnione ciasteczkami, babeczkami, pralinkami, nie tylko pięknie się prezentują, ale mogą również być smacznym poczęstunkiem – goście i domownicy mogą cieszyć się pysznymi przekąskami.

Twórz kompozycje tematyczne np. inspirowane jesienią z dyniami w roli głównej czy Bożym Narodzeniem – w miseczkach układaj pierniczki, kandyzowane owoce i czekoladki w kształcie choinek czy gwiazdek.

Rzeźby i figurki z ceramiki będą eleganckimi ozdobami stołu, Projekt wnętrza: Katarzyna Warchoł, WRHL DESIGN, Zdjęcie: Yassen Hristov, Stylizacja: Magda Chudkiewicz @soryzabalagan


7. Dekoracja stołu na co dzień – figurki i rzeźby

Figurki dekoracyjne i rzeźby to wyjątkowy sposób na ozdobienie stołu. Takie element dekoracyjne pozwalają na wyrażenie własnego gustu, a  oryginalna dekoracja jest pięknym akcentem w przestrzeni. 

Eleganckie, klasyczne czy minimalistyczne rzeźby dodadzą jadalni artystycznego sznytu. Stanowią subtelny, ale wyrafinowany akcent, który sprawia, że stół staje się nie tylko miejscem do spożywania posiłków, ale też przestrzenią, która przyciąga wzrok i tworzy atmosferę.

Również efektowne figurki z ceramiki, szkła lub drewna sprawdzą się w rolach codziennych ozdób stołu. Możesz tworzyć z nich kompozycje zestawiając na przykład kilka figurek w różnych rozmiarach i kształtach na jednej tacy. Zrobi się jeszcze ciekawiej, gdy obok postawisz kolorowy wazon o ładnych kształtach. Ważne jednak, by rzeźby i figurki były stosunkowo niewielkie, aby nie zdominowały mebla – stół nadal powinien spełniać swoją funkcję.

Świece i świeczniki wprowadzą nastrój do jadalni. Zdjęcie: aranżacja marki Westwing.pl


8. Ozdoby na stół do jadalni – świece i świeczniki

Świece tworzą ciepłą, romantyczną atmosferę. Warto postawić je na stole w salonie, jadalni, na szafce w sypialni. Wszędzie tam, gdzie chcesz wyczarować nastrój.

Jak ustawiać świece i świeczniki na stole? 

  • Na środku stołu – duży świecznik lub kilka świec zgrupowanych np. na tacy na środku stołu to świetny pomysł na dekorację wnętrza na każdą okazję.

  • Z jednej strony stołu – jeśli masz mały stół i centralna kompozycja zajmuje za dużo miejsca na blacie, postaw świece lub świeczniki przy jednym z rogów.

  • Symetrycznie – świece i świeczniki ustawione symetrycznie po obu stronach stołu dają wrażenie harmonii i porządku.

  • Asymetryczne – świece o różnych kształtach i wysokościach swobodnie ustawione wzdłuż stołu sprawią, że aranżacja nabierze artystycznego wyrazu.

Przeczytaj też: Gdzie postawić świece zapachowe, by aromat wypełnił cały dom?

Na stole możesz postawić nie tylko wazon z kwiatami, ale też rośliny doniczkowe. Projekt wnętrza: Anna Serafin Architektura Wnętrz, Zdjęcie: Fotomohito


9. Co postawić na stole w jadalni – rośliny w doniczkach

Na stole jadalnianym możesz postawić niewielkie rośliny doniczkowe. To świetny sposób na stworzenie naturalnej, a zarazem stylowej dekoracji. Można je dopasować do każdego stylu wnętrza i okazji, a jednocześnie cieszyć się ich obecnością przez dłuższy czas. Sprawdzą się np. storczyki, sukulenty, małe paprocie. Mogą to również być zioła w doniczkach, których zapach umili codzienne posiłki.

Ładne ceramiczne doniczki ozdobią blat stołu, a zielone kwiaty dodadzą świeżości i ożywią przestrzeń jadalnianą. Rośliny doniczkowe możesz też łączyć z innymi dekoracjami, takimi jak figurki ozdobne, świece, itd. Tworząc taką kompozycję dodasz aranżacji wnętrza charakteru.

Możesz łączyć ze sobą różne dekoracje tworząc ciekawe kompozycje. Zdjęcie: aranżacja marki bloomingville.com


10. Dekoracje na stół do salonu i jadalni – sezonowe ozdoby

Sezonowe ozdoby na stół w salonie i jadalni pozwalają w prosty sposób odświeżyć wnętrze. Za pomocą kilku dodatków zmienisz nastrój i wprowadzisz atmosferę dopasowaną do pory roku.

Jesienią możesz postawić na świece zapachowe, dynie, szyszki, kolorowe liście w ozdobnym wazonie. Zimą wyeksponuj ozdobne lampiony, bombki, gałązki jodły, figurki w kształcie choinek. Wiosną postaw na świeże akcenty – gałązki i kwiaty w wazonach, a latem na dodatki inspirowane podróżami.

Dekoracje łatwo zrobić samodzielnie, np. wiosną i latem zbierając kwiaty, jesienią liście i szyszki, a zimą wykorzystując świerkowe gałązki. Sezonowe ozdoby to świetny pomysł na celebrowanie każdej pory roku i zarazem sposób na piękny stół na co dzień!

Tekst: Agata Baca
Zdjęcia: archiwum wydawnictwa, materiały prasowe