jaki rozmiar stołu wybrać

Jaki rozmiar stołu wybrać? Z naszym poradnikiem wybierzesz najlepszy model do salonu, jadalni lub kuchni!

Jadalnia

Jak dobrać stół tak, żeby spełniał swoje zadanie w ograniczonej przestrzeni salonu czy kuchni? To jeden z przypadków, gdzie trudno o korekty, szczególnie, gdy decydujemy się na porządny, a więc i kosztowny mebel. Z tego powodu zdecydowaliśmy się stworzyć poradnik, który pomoże w wyborze odpowiedniego rozmiaru stołu, przede wszystkim przez zdefiniowanie własnych potrzeb. Zwracamy też uwagę na ważne detale, które nie są oczywiste. Zapraszamy do lektury!

reklama
jaki rozmiar stołu wybrać
STÓŁ BLOX

Wielkość stołu to temat bardzo zróżnicowany

Choćby geograficznie. Przykładowo we Włoszech obowiązuje standard ogromnego, nierozkładanego stołu. Przy nim odbywa się całe życie domowe i towarzyskie, je się pizzę i wykonuje ekspresyjną gestykulację. Podobnie jest w Stanach Zjednoczonych, tyle że tam ten ogromny stół często jeszcze się rozkłada.

W naszej części Europy zazwyczaj jest skromniej. Stół służy przede wszystkim do posiłków, a systemy rozkładania są przeznaczone raczej na specjalne okazje. Chociaż w ostatnich latach obserwujemy stopniowe rozrastanie się wielkości stołów. I bardzo nas to cieszy! Oczywiście nie chodzi o wciskanie jak największego mebla do kuchni w kawalerce, ale model życia domowego ze stołem jako centrum rodzinnego wszechświata jest naprawdę fenomenalny!
 

nowoczesne stoły drewniane
STÓŁ AVANGARDE

Im większy, tym lepszy

To podstawowa zasada. Oczywiście stosujemy ją z zachowaniem zdrowego rozsądku. Większy stół pozwala na więcej aktywności (rozbudowane gry planszowe!) i upchanie większej ilości sałatek na urodzinach – to niebagatelne plusy! Idealną sytuacją jest, gdy mamy tyle w pokoju tyle przestrzeni, że stół nie musi być rozkładany. Jeśli jednak miejsce nas ogranicza, a okazjonalnie mamy sporą grupę gości, stół rozkładany będzie dla nas doskonałym wyborem. Przy zakupie stołu rozkładanego warto zwrócić uwagę na łatwość rozkładania i sprawdzić, czy wkładki do stołu mieszczą się w meblu, co znacznie ułatwia cały proces. System rozkładania powinien działać szybko, a stół po rozłożeniu powinien wyglądać równie elegancko jak przed rozłożeniem.

Pamiętajmy, że stoły widoczne w katalogach to nie wszystko. W Miloni bardzo często dopasowujemy wymiary mebli do konkretnego pomieszczenia i bardzo polecamy to rozwiązanie. Dzięki temu optymalnie wykorzystamy każdą przestrzeń z zachowaniem wygodnych ciągów komunikacyjnych. Aby jednak to zrobić, nie wolno zapominać, że stół to… nie tylko stół.

Dopasuj stół do krzeseł

One też zajmują miejsce. Zarówno pod stołem, jak i wokół niego. Dlatego wybierając stół i jego wielkość, musimy mieć na uwadze to, jakie krzesła staną obok. Zastanówmy się, ile ich będzie i jak będą ustawione. 40-45 centymetrów długości blatu to absolutne minimum na jedną osobę, ale trudno mówić tu o komforcie. Ten zaczyna się od 50 centymetrów, a każdy dodatkowy jest odczuwalny. Przy 60 centymetrach lub jeszcze większej powierzchni blatu na osobę jest już naprawdę bardzo wygodnie.

jak dobrać stół do wnętrza
STÓŁ FRAME


Zwróćmy też uwagę na nogi stołu – kolidowanie z krzesłami to częsty problem. Zdarza się to przede wszystkim po rozłożeniu mniejszych modeli stołów. Czasem trzeba postawić nogę między nogami mebla, co nie jest szczególnie wygodne dla naszych gości. Jeśli stół ma być często rozkładany, warto uwzględnić to przy wyborze jego wymiarów i systemu rozkładania. Rozwiązaniem problemu z nogami w stołach stałych i rozkładanych są meble, które składają się z blatu na cokole. W ofercie Miloni ich przedstawicielem jest stół TUO. Stół na cokole to doskonałe pod kątem ergonomii rozwiązanie, które w naszej części Europy nie jest jeszcze odpowiednio doceniane.

nowoczesny stół drewniany
STÓŁ FRAME
stół drewniany na cokole
STÓŁ TUO
stół do kuchni
STÓŁ BLOX

Nie tylko długość, ale i szerokość

Długi, ale wąski stół nie jest zbyt praktyczny. Brakuje miejsca na potrawy, a nawet ułożenie serwetek między talerzami bywa kłopotliwe. Przy wyborze szerokości stołu rozkładanego trzeba znaleźć kompromis pomiędzy proporcjami stołu złożonego i rozłożonego. Zwiększenie długości stołu o dodatkowe wkładki zmienia jego proporcje – warto mieć to na uwadze szczególnie wtedy, gdy stół ma być często rozkładany. Stoły o długości do 2,5 m dobrze sprawdzą się pod względem praktycznym i wizualnym w szerokości 90 cm. Większe stoły sugerujemy wybierać z szerokości około 100 do 105 cm, ale nie więcej. Dlaczego? Przyczyna jest banalnie prosta – siedząc przy stole nie damy nic podać osobie siedzącej naprzeciwko. Takie sytuacje kończą się rzucaniem kanapek dzieciom lub efektownym popychaniem półmisków. Do tego taki stół zaczyna wyglądem mocno dominować wnętrze swoją masywną bryłą.
 

stół okrągły z drewna
Stół okrągły OX


A rozmiar okrągłego stołu?

Tu kluczem jest rozmieszczenie krzeseł po obwodzie względem nóg. To problem szczególnie małych okrągłych stołów, gdzie przy nieparzystej liczbie krzeseł niemal zawsze ktoś trafia na nogę. Przy codziennym użytkowaniu potrafi to być naprawdę irytujące. Właśnie dlatego lepiej wybrać nieco większy model. W okrągłych stołach rozkładanych ważne jest to, jak usytuowane są nogi względem linii rozkładania. W stole FOX oraz FLEX podział blatu przebiega nad nogą. Takie rozwiązanie nie ma wpływu na wygląd złożonego stołu, ale po rozłożeniu jest zdecydowanie bardziej praktyczne pod kątem ustawienia krzeseł.

nowoczesny stół drewniany okrągły
STÓŁ OX
jaki rozmiar stołu wybrać
STÓŁ DECO
nowoczesny stół drewniany
STÓŁ AVANGARDE

Wysokość stołu jest bardzo ważna

Notorycznie pomijany czynnik. Wysokość blatu niemal zawsze jest standardowa. To 75-76 centymetrów. W przypadku wysokich użytkowników stosuje się wyżej podniesione blaty, ale należy pamiętać, że każdy centymetr wpływa niekorzystnie na komfort osób przeciętnego wzrostu. Wyżej uniesione łokcie powodują drętwienie barków.

Niezwykle ważnym wymiarem jest jednak wysokość od podłogi do dolnej części stołu, tak zwanej oskrzyni. Dlaczego? Gdyż determinuje ona możliwość wsuwania pod spód krzeseł. Szczególnie przy modelach z podłokietnikami bywa to problemem. Brak możliwości pełnego dosunięcia wpływa na ilość zajmowanego przez zespół mebli miejsca. Koniecznie uwzględnijmy to przy zamawianiu krzeseł i stołu!

stół z naturalnego drewna
STÓŁ AVANGARDE


Zdarza się też, że podłokietniki opadają, co w połączeniu z nisko zawieszoną oskrznią umożliwia tylko częściowe ich wsunięcie. To wyjątkowo niefortunna sytuacja, gdyż sprzyja uszkodzeniom zarówno stołu, jak i krzeseł. Szczególnie, jeśli często dosuwają je dzieci.

Pozwól sobie na dobry stół

Większość stołów, które produkujemy to modele rozkładane – w polskich warunkach stanowią idealny kompromis, a zróżnicowane systemy pozwalają dobrać idealne rozwiązanie do danego pomieszczenia. Oczywiście nie da się z malutkiego stołu stworzyć ogromnego centrum przyjęć – ogranicza nas wytrzymałość materiałów oraz miejsce pod blatem na dodatkowe segmenty. Mimo wszystko bez problemu możemy pogodzić codzienną potrzebę przestrzeni wokół oraz łatwe przyjmowanie (i karmienie) gości.

Najbardziej popularne są teraz stoły o długości 160-200 centymetrów przed rozłożeniem. To zakres zdecydowanie większy niż kilka lat temu. I właśnie w nim polecamy najbardziej szukać odpowiedniego mebla. Jeśli masz wątpliwości, odezwij się do nas, a pomożemy Ci dobrać stół idealny do Twoich potrzeb. To nasza specjalność!

Po więcej informacji zapraszamy na stronę: www.miloni.pl

Materiał Partnera

Zdjęcie główne: STÓŁ FOX, niżej: STÓŁ BAO