co na ścianę w jadalni

7 pomysłów na dekorację ściany w jadalni – zobacz, jak w ciekawy sposób zaaranżować pustą ścianę

Jadalnia

Aranżacja ściany w jadalni nada wnętrzu wyjątkowy charakter i sprawi, że stanie się przytulniejsze i bardziej stylowe. Jak to zrobić? Pomysły na ozdobienie ściany mogą być różne – od klasycznych obrazów czy zdjęć, przez ozdobną witrynę po lustro. Zobacz nasze podpowiedzi i zainspiruj się!

reklama
Proj. Agnieszka Adaszewska-Rajpert, Zdjęcie: Aneta Tryczyńska, Stylizacja: Katarzyna Sawicka

7 pomysłów, jak w ozdobić ścianę w jadalni:
 

1. Co na ścianę w jadalni – galeria obrazów, plakatów lub zdjęć

Galeria na ścianie przy stole w jadalni to pomysł klasyczny i dobrze znany, ale zawsze się sprawdza. Stwórz kompozycję z grafik, plakatów lub rodzinnych zdjęć. Możesz też powiesić jeden czy dwa większe obrazy. Ich styl dobierz do stylu wnętrza.

Złocone, bogate ramy i klasyczne malarstwo sprawdzą się we wnętrzach w stylu klasycznym, plakaty w skandynawskim, proste, nowoczesne grafiki w loftowym czy eklektycznym. Możesz wybrać ramki w jednolitym kolorze dla spójnego efektu lub postawić na różne ramki dla eklektycznego stylu. Zdjęcia rodzinne to dobry pomysł w każdym wnętrzu. W ich przypadku do wystroju dobierz ramki oraz ewentualne passepartout.

Nasza rada: Powieś na ścianie obrazy czy plakaty, które lubisz, a będzie ci się dobrze jadło w ich towarzystwie.

Proj. Gabriel Helegda Helegda Studio, Zdjęcie: Yassen Hristov, Stylizacja: Magdalena Chudkiewicz @soryzabalagan


2. Witryna jako dekoracja ściany w jadalni

To patent, który sprawdzi się we wnętrzach w różnym stylu: nowojorskich, modern classic, a nawet skandynawskich. Ustaw przy ścianie w jadalni witrynę i wyeksponuj w niej szkło oraz ceramikę. Kolekcja kieliszków, piękna porcelana, nowoczesna ceramika – warto je pokazać, bo same w sobie staną się ozdobą jadalni. 

Witryna ma ogromne walory dekoracyjne, a do tego jest bardzo praktyczna. Wszystko masz pod ręką, gdy nakrywasz stół.

We wnętrzach z antykami warto postawić na klasyczny, zabytkowy jadalniany kredens (dużym jego atutem jest, że naprawdę sporo pomieści). Wiedziały o tym już nasz prababki, ale współczesne witryny wcale nie ustępują tym dawnym, więc jeśli tylko masz miejsce, to świetna opcja.

Zobacz też: 10 ciekawych pomysłów na ścianę – jak ją wykończyć i czym ozdobić, żeby była dekoracją wnętrza?

lustro na ścianę w jadalni
Proj. Hanna Pietras Architects, Joanna Grzybowska, zdjęcie i stylizacja: Follow The Flow Studio
pomysł na ścianę w jadalni
Wnętrze w stylu francuskim w bieli ze sporym lustrem na ścianie, Zdjęcie: villailalia.pl


3. Lustra – sposób na optyczne powiększenie wnętrza i oryginalna ozdoba na ścianę do jadalni

Lustra powiększają optycznie przestrzeń i odbijają światło, co sprawia, że jadalnia staje się jaśniejsza i bardziej przestronna. Ale są też ciekawą, przyciągającą oko i elegancką dekoracją. Jak z ich pomocą zaaranżować pustą ścianę w jadalni?

W małej jadalni możesz zamontować taflę lustra od podłogi do sufitu lub na wysokości stołu, aby odbijała światło i powiększały optycznie wnętrze. Warto dodać subtelne podświetlenie LED wokół lustra, aby podkreślić jego kształt. Sprawdzi się w stylu nowoczesnym, glamour i klasycznym.

Możesz stworzyć galerię z kilku luster o różnych kształtach i ramach. Dobrze wygląda połączenie okrągłych luster w różnych rozmiarach. We wnętrzu industrialnym sprawdzą się lustra w metalowych ramach, a w boho czy skandynawskich – w wiklinowych lub drewnianych.

Do wnętrz w stylu glamour i nowojorskich wybierz bogato zdobioną ramę, np. złotą, srebrną lub w odcieniu starego brązu. Umieść lustro na ścianie naprzeciwko źródła światła, aby rozjaśnić pomieszczenie. Możesz zestawić je z kryształowym żyrandolem i welurowymi krzesłami. W jadalni w stylu vintage i retro doskonale sprawdzi się lustro z efektem przetarć i postarzeń. Ciekawym pomysłem są też lustrzane szybki w kredensie lub witrynie.

Tapeta Marmorea Wallpaper marki Lime Lace inspirowana marmurem, Zdęcie: limelace.co.uk


4. Tapeta lub fototapeta – pomysł na wykończenie ściany w jadalni

Tapeta z ciekawym wzorem (np. botanicznym, geometrycznym, imitującym cegłę) doda wnętrzu charakteru i dynamiki. Możesz nią ozdobić jedną ścianę za stołem w kuchni i jadalni.

Tapeta umieszczona na części ściany w ciekawy sposób wydzieli optycznie jadalnię, jeśli ta połączona jest z kuchnią lub salonem.

Fototapeta z kolei, z motywem natury, miasta lub abstrakcyjnym wzorem, może optycznie powiększyć przestrzeń. Ciekawym pomysłem jest połączenie tapety na górze i boazerii lub paneli w dolnej części ściany – to dobry patent do wnętrz w stylu angielskim czy modern classic.

Zobacz też: Pomysł na ścianę za kanapą – 10 sposobów, jak ciekawie ozdobić ścianę w salonie

pomysł na pustą ścianę w jadalni
Co na ścianę w jadalni? Ciekawie zaaranżowane półki będą piękną dekoracją wnętrza, zdjęcie: Shutterstock
Jak zaaranżować pustą ścianę w jadalni? Półkami z ciekawymi drobiazgami, Zdjęcie: Shutterstock


5. Aranżacja ściany w jadalni – dekoracyjne półki

W ostatnich latach otwarte półki, na których można wyeksponować ładne drobiazgi albo postawić kwiaty, zyskują na popularności.

Ta lekka dekoracja ścienna pasuje do każdego stylu aranżacji wnętrz. Przyciąga oko, wprowadza porządek i harmonię. Półki możesz ciekawie dopasować np. do koloru ścian.

Ustawisz na nich kolekcję ceramicznych figurek, dekoracyjne naczynia, rośliny, książki kucharskie – to wszystko może okazać się wspaniałą dekoracją. A jeśli jadalnia jest połączona z kuchnią, półki możesz wykorzystać na eleganckie pojemniki z przyprawami.

Niebieskie drewniane panele i TAPETA Z ZAMSZU w ciekawym turkusowym kolorze, ZDJĘCIE: FURNITUREVILLAGE.CO.UK


6. Panele – dobry pomysł na ścienne dekoracje do jadalni

Lamele, drewniane albo gipsowe panele to dobry pomysł jak zaaranżować ścianę w jadalni. Podkreślą charakter wnętrza, zabezpieczą ściany przed zabrudzeniami w trakcie spożywania posiłków.

We wnętrzach w stylu klasycznym (i innych bardziej eleganckich) świetnie zagrają drewniane panele boazeryjne, sztukateria lub tapicerowane moduły – sprawią, że jadalnia nabierze wytwornego charakteru. To dobry wybór także do dużych, jasnych wnętrz, inspirowanych pałacowym stylem.

Panele w neutralnych kolorach: białe, szare lub w odcieniach drewna, będą dobrym wyborem do minimalistycznych przestrzeni. Doskonale sprawdzą się też panele z betonu, które wpisują się w industrialny styl. W stylu skandynawskim odpowiednie będą jasne, drewniane panele, które wprowadzą ciepło i przytulność do wnętrza, zaś do estetyki wnętrz rustykalnych pasują panele imitujące stare deski.

cegła na ścianie w jadalni
Projekt wnętrza: Gosia Tott; Stylizacja: Anna Salak; Zdjęcia: Dariusz Jarząbek
Proj. Magdalena Grosiak-Czerkas i Małgorzata Pełszyk, Find-Design, Zdjęcie: Yassen Hristov, Stylizacja: Magda Chudkiewicz


7. Cegła – pomysł na ścianę w jadalni

Ściana z cegły to ponadczasowe i stylowe rozwiązanie, które pasuje do różnych wnętrz – od stylu industrialnego po rustykalny. Dodaje im ciepła, a zarazem charakteru. Ceglaną ścianę możesz ozdobić: obrazami, plakatami, półkami czy roślinami.

Najlepiej wygląda oczywiście odsłonięta prawdziwa cegła, ale na rynku znajdziesz też płytki czy tapetę ją imitującą. Gdy pozostawisz surową cegłę bez dodatkowych dekoracji – stanie się główną ozdobą jadalni. Oświetl ją stylowymi kinkietami lub listwą LED, aby podkreślić fakturę cegieł.

Czerwona cegła na ścianie będzie dobrze wyglądała połączona z  drewnianymi meblami i metalowymi akcentami w klimacie industrialno-loftowym. Dobrą opcją, do wnętrz rustykalnych czy eklektycznych, jest surowa cegła pomalowana na biało. Wygląda bardzo dekoracyjnie.

Tekst: Agnieszka Wójcińska
Zdjęcia: archiwum Werandy, shutterstock, materiały prasowe

Zdjęcia na otwarcie: Tom Kurek, Follow The Flow Studio, Stylizacja: Karolina Perih-Kamecka, Małgorzata Wojdal, Lilla Home