Gdzie postawić świece zapachowe, by aromat wypełnił cały dom? I jakie świece wybrać? Podpowiadamy!
DekoracjeŚwiece sprawiają, że o każdej porze roku robi się ciepło i przytulnie. Wyczarują magiczny nastrój i przy okazji wypełnią wnętrze cudownym zapachem. Z powodzeniem zastępują kominek, wystarczy, że porozstawiasz je po całym domu – na stoliku, szafce nocnej, parapecie, tacy, w wianku lub lampionach.
Dlaczego warto palić świece? W chłodniejsze dni otulą zapachem jak ciepłym pledem, w pogodne popołudnia i letnie wieczory stworzą bajkową, relaksującą atmosferę. Dodatkowo, pięknie pachną i poprawiają nam samopoczucie – pomagają rozładować stres, odprężają, przywołują wspomnienia… Jeśli jeszcze nie masz pomysłu, jak stworzyć nastrój we wnętrzu podpowiadamy kilka cennych wskazówek. Może po tym artykule wybierzesz świece zapachowe na prezent dla bliskiej osoby? Przeczytaj:
-
gdzie postawić świece, czyli najlepsze miejsca na świece zapachowe w domu,
-
jak bezpiecznie palić świece w domu – zasady, których warto przestrzegać,
Gdzie postawić świece? Najlepsze miejsca na świece zapachowe w domu:
1. Konsola w przedpokoju – dobre miejsce na dekoracje ze świecami
Świece zapachowe palące się w przedpokoju sprawią, że już od progu goście poczują przyjemny zapach. Ustaw je na konsoli obok wazonu z kwiatami i stołowej lampy. Pamiętaj, że to jak pachnie dom świadczy o jego mieszkańcach.
Zobacz jakie świece zapachowe wybrać:
https://gemini.pl/kategoria/dom-i-zywnosc/zapachy-do-domu/swiece-zapachowe
2. Stół i stolik kawowy w salonie – sprawdzą się tu ozdobne świece i kompozycje ze świecami
Salon to najbardziej reprezentacyjne miejsce w mieszkaniu. Tu spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi. Miło, jeśli w powietrzu unosi się przyjemny zapach, który odpowiada wszystkim domownikom. Świece zapachowe ozdobne, w oryginalnych kształtach lub w ozdobnych pojemniczkach i osłonkach, dobierz do stylu, w jakim urządzone jest wnętrze. Miejsc na ich postawienie nie brakuje – możesz stworzyć kompozycje na tacy na stole w salonie albo postawić je na kominkowym portalu. Ekskluzywne świece zapachowe, w pięknych dekoracyjnych flakonach wyeksponuj w widocznym miejscu, na przykład na stoliku kawowym.
3. Parapet, komoda, stolik nocny – najlepsze miejsca na świece zapachowe w sypialni
Sypialnia to nasza oaza spokoju, dlatego zapach powinien sprzyjać odpoczynkowi. Uspokajająco działają zapachy ziół, drzewa sandałowego czy róży. Ważne, żeby nie były zbyt intensywne, bo mogą przeszkadzać w zaśnięciu. Blask świec stworzy nastrojowe oświetlenie po zmroku. Rozstaw je na parapecie okna, komodzie, włóż do świeczników wiszących na ścianie albo postaw większą pięknie pachnącą świecę na szafce lub stoliku nocnym.
Zobacz: Ozdoby na stolik kawowy – pomysły, jak udekorować stolik w salonie
4. Półka na wannie lub ozdobna taca na blacie – najlepsze miejsca na świece w łazience
Chwila tylko dla siebie w domowym spa to najlepsza nagroda na koniec dnia. Przygotuj ciepłą kąpiel z dodatkiem ulubionych olejków. Świece ustaw na półce z kosmetykami, półce na wannie lub ozdobnej tacy na blacie łazienkowym. Sprawdzą się te o zapachu lawendy czy rozmarynu (działają odprężająco). Mniejsze tealighty możesz rozstawić wokół wanny. Kąpiel przy tak nastrojowym świetle zadziała terapeutycznie, a zapach da ukojenie zmysłom.
5. Stół lub półka kuchenna – gdzie postawić świece zapachowe w kuchni
Kuchnia to miejsce, w którym się gotuje, dlatego na co dzień wypełnione jest aromatem przyrządzanych potraw. Postępuj ostrożnie dobierając świece. Sprawdzą się np. zapachy pierniczków, czekolady czy ziół. Postaw świecę na stole albo udekoruj ozdobnymi świecami półki kuchenne.
6. Na balkonie – świece w lampionach i latarenach to sposób na nastrojowe oświetlenie na zewnątrz
Na balkonie warto ustawić świece w lampionach czy latarenkach, żeby podmuchy wiatru nie zdmuchiwały płomieni. Dobierz je do nastroju – sprawdzą się delikatne kwiatowe zapachy, morska bryza i bardziej zmysłowe przywołujące na myśl wspomnienie egzotycznych podróży.
Które świece zapachowe są zdrowe?
Te tradycyjne zawierają szereg szkodliwych substancji, które uwalniają się przy paleniu. Dlatego jeśli lubisz świece zapachowe i często z nich korzystasz zastanów się czy nie zastąpić parafinowych sojowymi. Ich wosk powstaje z ziaren soi, ma delikatny zapach, który często wzbogacany jest olejkami eterycznymi.
Świece sojowe wytwarzają o wiele mniej sadzy i dłużej się palą. Są ręcznie wyrabiane (możesz je nawet zrobić sama) i mają bawełniane lub drewniane knoty. Woski roślinne są bezpieczniejsze – topią się w niższej temperaturze i nawet jeśli się oparzysz, nie będzie to tak dotkliwe jak w przypadku parafiny. Naturalne świece zapachowe wyrabiane są też z wosku pszczelego, który już sam w sobie ma cudowny, miodowy zapach.
Lampiony, latarenki i naturalne świece zapachowe kupisz w sklepie Werandy
Jak bezpiecznie palić świece w domu? Zasady, których warto przestrzegać
Zanim je poznasz zacznij od przycięcia knota (maksymalna długość to 5 mm). Nie okopci naczynia, które potem możesz wykorzystać. Staraj się nie palić świecy dłużej niż 4 godziny. Po tym czasie zaczyna się topić zalewając knot – kolejny raz już jej nie zapalisz. Jeśli będzie się palić z kolei krócej, wosk wytworzy wokół knota rynienkę. Nie wygląda to ładnie, a niewykorzystany w całości wosk niepotrzebnie zmarnuje się.
Pamiętaj, żeby:
-
nie przenosić palącej się świecy – możesz się oblać i dotkliwie poparzyć,
-
nie zostawiać zapalonej świecy bez nadzoru,
-
stawiać świece z dala od łatwopalnych materiałów: zasłon, tapicerowanych mebli, dywanów,
-
nie stawiać świec bezpośrednio na szklanych półkach, stołach czy stolikach – mogą pęknąć,
-
miejsce, gdzie ustawiasz świece nie było narażone na przeciągi – płomień powinien palić się spokojnie.
Zobacz też: Malla Vintage – ekologiczne świece z pachnącego sojowego wosku zamknięte w kryształach
Świece zapachowe – co jeszcze warto wiedzieć na ich temat?
-
Świece pod wpływem słońca mogą zmienić kolor wosku i odkształcić się.
-
Jeśli robisz dekoracje ze świeczek na stół lub stolik kawowy, zabezpiecz drewno podstawką. W przeciwnym razie rozgrzane naczynie zostawi trudny do usunięcia ślad.
-
Zamiast zdmuchiwać świecę użyj specjalnego wygaszacza – zdmuchnięty knot długo się dymi wypełniając pomieszczenie niemiłym duszącym zapachem.
-
Warstwę pachnącego wosku, która została na dnie, możesz wykorzystać w kominkach zapachowych.
-
Zmieniaj zapachy – nos przyzwyczaja się jednego i po jakimś czasie nie będziesz go czuła.
Zobacz w galerii więcej zdjęć pięknych świec zapachowych i pomysłów na ich nastrojowe aranżacje
TEKST: JOANNA KORNECKA
ZDJĘCIA: MATERIAŁY PRASOWE
ZDJĘCIE GŁÓWNE: Świece zapachowe i pachnące patyczki ustawione na tacy to pomysłowa dekoracja na stół, westwingnow.pl, niżej: pachnące świece, m.in. o zapachu bergamotki, primark.com
Podane w treści linki to współpraca reklamowa.