Skąd wzięły się kalendarze adwentowe? Historia i znaczenie
DekoracjeObecnie kalendarz adwentowy to bardzo popularny dodatek towarzyszący oczekiwaniu na Boże Narodzenie. Pojawia się w wielu odsłonach – czasami zaskakujących! Sprawia radość nie tylko dzieciom, ale też dorosłym. Czy jednak wiesz, że kalendarz adwentowy ma długą historię? Właśnie na tym skupiamy się tym razem.
Czym właściwie jest kalendarz adwentowy?
Kalendarz adwentowy to specjalna forma odliczania dni od początku grudnia do Wigilii Bożego Narodzenia (24 grudnia). Wiąże się z tradycją chrześcijańską – to symbol oczekiwania na narodziny Jezusa Chrystusa, czyli świętowanie Bożego Narodzenia. Współcześnie chętnie korzystają z niego nie tylko chrześcijanie i kalendarze na dobre zadomowiły się w kulturze świeckiej. To wspaniały sposób na wprowadzenie w świąteczną atmosferę.
Skąd wzięły się pierwsze kalendarze?
Dziś kalendarze adwentowe znane są właściwie na całym świecie. Oczywiście nie zawsze tak było. Ich historia sięga XIX wieku – rozpoczęła się w Niemczech, gdzie po raz pierwszy korzystali z nich Luteranie. Zapewne domyślasz się, że kalendarze początkowo nie były związane ze słodyczami lub drobnymi upominkami. Służyły jednak celebracji czasu oczekiwania na święta i pozwalały pełniej przeżyć adwent.
Kiedy dokładnie powstał pierwszy kalendarz adwentowy? Miało to miejsce w 1839 roku. Za jego pomysłem stał pastor ks. Johann Hinrich Wichern, który stworzył go z myślą o dzieciach w przytułku w Hamburgu. Chcąc uczynić czas oczekiwania na Boże Narodzenie przyjemniejszym, umieścił on świece na drewnianym kole o średnicy 2 metrów. Każdego wieczoru zapalano jedną świecę, po czym spędzano czas na śpiewie i modlitwie.
Historia kalendarza adwentowego
Pomysł na odliczanie dni do świąt zaczął szybko się rozprzestrzeniać po terenie Niemiec. Inne sposoby na zaznaczanie dni adwentu? W protestanckich rodzinach praktykowano różne formy odliczania, np. dzieci rysowały kreski na drzwiach lub ścianach – codziennie jedna kreska była wymazywana. Inny sposób to święte obrazki – każdego dnia dzieci otrzymywały kolejny obrazek z motywem religijnym.
W końcu, w 1908 roku przyszedł czas na kalendarze drukowane, bliższe formie znanej dzisiaj. Twórcą pierwszego drukowanego egzemplarza był niemiecki wydawca Gerhard Lang. Za inspirację posłużyło mu własne dzieciństwo. Otóż, kiedy był dzieckiem, jego matka przyrządzała mu adwentowe niespodzianki, przyszywając 24 cukierki do kartonu. Drukowany Kalendarz Langa składał się z kartki z 24 polami oraz osobnych obrazków, które dzieci mogły przyklejać na odpowiednie pola.
Co ważne, Gerhard Lang nie poprzestał na wspomnianym pomyśle. W latach 20. XX wieku wprowadził kalendarze z otwieranymi okienkami, w których znajdowały się obrazki związane z Bożym Narodzeniem, np. anioły, gwiazdy betlejemskie czy sceny z szopki. Właśnie wtedy kalendarze zaczęły zyskiwać popularność także w innych krajach europejskich. Niestety wraz z nadejściem II wojny światowej nastąpiła przerwa w ich produkcji.
Po wojnie wznowiono produkcję kalendarzy. Co ciekawe, właśnie wtedy pojawiły się egzemplarze wypełnione słodyczami, które stały się szczególnie popularne w latach 50. XX wieku. Stopniowo zaczęły pojawiać się odsłony z drobiazgami, takimi jak małe zabawki, cytaty z Biblii czy zadania do wykonania.
Kalendarze adwentowe współcześnie
Obecnie kalendarze adwentowe występują w różnorodnych odsłonach. Oczywiście niezmienną popularnością cieszą się propozycje ze smakowitymi czekoladkami czy innymi słodyczami, a także małymi upominkami związanymi ze świętami. Ale bez trudu znajdziesz również kalendarze w zaskakującym wydaniu. Możesz np. kupić wariant z klockami LEGO, dzięki któremu cała rodzina będzie mogła cieszyć się budowaniem nowych konstrukcji podczas świąt. Inna ciekawa opcja to kalendarz z figurkami z ulubionej kreskówki czy bajki.
Miłośnicy herbaty mogą sprawić sobie aromatyczny herbaciany kalendarz. Tak naprawdę opcji jest tyle, że z łatwością znajdziesz taką, która sprawi ci najwięcej radości w okresie oczekiwania na Boże Narodzenie!
Artykuł sponsorowany
Zdjęcia: shutterstock