
Ozdoby wielkanocne na okno, parapet i drzwi – 10 najciekawszych pomysłów na świąteczne dekoracje
DekoracjePisanki, pierwsze wiosenne kwiaty, piórka, gałązki bukszpanu czy wierzbowe witki – wszystko się przyda, by wyczarować najpiękniejsze ozdoby wielkanocne na okno, parapet i drzwi. Zainspiruj się naszymi pomysłami!
Jak przystroić dom na święta? Najpiękniejsze ozdoby wielkanocne na okno, parapet i drzwi
Wielkanoc to wiosenne święto, a wiosną wiadomo – świat budzi się do życia. Zmienia się krajobraz za oknem, zmienia się nasz dom, również w środku. Jak przygotować go na nadejście tej najweselszej pory roku? Jak udekorować na wielkanocne święta?
Z pewnością masz już w głowie mnóstwo wspaniałych pomysłów, a jeśli chwilowo ci ich brakuje, może zainspirują cię nasze. Podpowiadamy, jakie ozdoby wielkanocne na okno, parapet i drzwi zmienią twój dom nie do poznania.
Oto 10 inspirujących wielkanocnych dekoracji. Wybierz jedną z nich... lub wszystkie!
-
wycinanki i pisanki z papieru
-
wianek na drzwi – tradycyjny lub w kształcie... króliczka
-
wielkanocny łapacz snów
-
bajkowe scenki na parapecie
-
bukiet lub gałązki w wazonie
-
zielone roślinki w doniczkach
-
figurki do postawienia
-
jajka-bombonierki na wielkanocne łakocie
-
pisanki do powieszenia na drzwiach
-
ryciny i grafiki z zajączkami na okno
Zobacz też: Ozdoby wielkanocne na stół – 5 pomysłów na stylowe dekoracje na Wielkanoc
Wielkanocne wycinanki i pisanki z papieru – najprostsze ozdoby wielkanocne...
...są najpiękniejsze! Jeśli zależy ci na dyskretnej świątecznej dekoracji domu, zrób ją sam. Wykorzystaj do tego cienki papier, bibułkę, kolorowy brystol...
Pamiętasz zabawę z dzieciństwa w wycinanie ze złożonej na cztery papierowej serwetki różnych wzorków? Ależ piękne koronkowe cudeńka wychodziły, prawda? Na tej samej zasadzie możesz zrobić wielkanocne wycinanki – używając gotowych szablonów lub własnej wyobraźni. Z pewnością potrzebne będą ostre i niezbyt duże nożyczki, które precyzyjnie wytną desenie. Mogą to być szlaczki z wiosennych kwiatuszków (jak na zdjęciu), baranków, zajączków, kurpiowskie czy łowickie wzory... Wszystko zależy od twojej fantazji.
Takie delikatne wzorki będą wspaniałymi ozdobami wielkanocnymi na okno – możesz powiesić je na szybie jak girlandę lub postawić na parapecie. Z grubszego brystolu albo cienkiej bibułki, zrób pisanki. Przepis na jajka-harmonijki znajdziesz w internecie.
Rozłóż je na parapecie obok wycinanek albo rozwieś ja gałązkach jak bombki. Będą pięknie się prezentować. Radzimy wybierać radosne, wiosenne kolory, w jasnych pastelowych odcieniach. Takie papierowe dekoracje wielkanocne na okno to świetny i kreatywny pomysł na czas spędzony z dzieciakami. Wspólne przygotowania do świąt na długo zostają w pamięci!
Wielkanocny wieniec na drzwi
Ozdoby wielkanocne na drzwi pięknie przystroją dom z zewnątrz i zachęcą do odwiedzin. Jak ozdobić drzwi wejściowe na Wielkanoc? Najpopularniejszym i bardzo efektownym pomysłem są wianki na drzwi.
Z czego zrobić wielkanocny wianek na drzwi? Możesz do tego wykorzystać: witki wierzbowe, gałązki, bazie, bukszpan.... Upinaj je na sztywnym okręgu np. z drutu albo na kole zaplecionym z wikliny. Pomiędzy gałązki możesz powpinać wiosenne kwiaty – żonkile, tulipany, frezje. To czym ozdobisz wianek zależy od stylu, w jakim ma być. Jeśli ma być minimalistyczny, dekoracja powinna być skromniejsza, z klasyką możesz bardziej zaszaleć dodając upięcia ze wstążeczek.
Pamiętasz bożonarodzeniowe wianki z bombek? Możesz pójść tym tropem i zrobić wianek z pisanek. Może przydać się gąbka florystyczna, do której będziesz przypinać wydmuszki na drucikach. A jeśli jesteś artystyczną duszą, zrób wielkanocny wianek w kształcie... zajączka. To nic trudnego. Wystarczy połączyć ze sobą dwa okręgi (mniejszy i większy) np. przewieszając wstążką i doczepić upięte z drutu mniejsze eliptyczne uszka. Wszystko opleć gałązkami, wiosennym kwieciem, jajeczkami z lukru – fantazja ci podpowie najlepiej.
Zobacz też: Jak zrobić wianek wielkanocny ze skorupek? Instrukcja krok po kroku
Wielkanocne ozdoby na okno – wielkanocny... łapacz snów
Coś pomiędzy wiankiem, a wiszącym mobilem poruszanym przez wiatr. Minimalistyczna i bardzo strojna dekoracja okna na Wielkanoc.
Dwa okręgi zwinięte z mosiężnych prętów ozdobione zielonymi gałązkami, trawami, kwiatami... Czym chcesz! Zawieś na nich na długich tasiemkach lekkie wydmuszki, piórka, szklane paciorki... I umocuj w oknie. Najlepiej na framudze lub zwieś z karnisza.
Lekko kołysane podmuchami powietrza będą ślicznie połyskiwać w słońcu, delikatnie grzechotać. Do mosiężnych okręgów (mogą być też miedziane, srebrne, z żeliwa lub... słomy) możesz dopiąć co chcesz, ale pamiętaj, że najskromniejsze ozdoby mają najwięcej wdzięku.
Taka dekoracja wielkanocna na okno może wisieć do świąt, a potem gałązki bazi czy bukszpanu zamień np. na listki eukaliptusa, a zamiast jajeczek powieś fiolki z kwiatuszkami czy koraliki. Dekoracje zmieniaj co sezon, a twoje okno będzie zawsze pięknie przystrojone!
Jak ozdobić parapet okienny na Wielkanoc?
Miejsce na oknie jest świetne do zaaranżowania sezonowych scenek. Zabaw się w stylistę, scenografa, puść wodze fantazji i przemień zwykły blat w efektowną wystawkę. Święta i zmieniające się pory roku to najlepsza do tego okazja.
Jak udekorować parapet na Wielkanoc? Ozdoby możesz zrobić sam zapraszając do tego całą rodzinę albo skorzystać z gotowych. A może masz rodzinne pamiątki, ozdoby z historią, które przechodzą z pokolenia na pokolenie? Wszystko się nada. Królicze domki, zajączki, kurki, cukrowe baranki, gotowane w łupinkach cebuli wydmuszki i pisanki, które pamiętają odległe czasy.
Pomiędzy nimi poukładaj doniczki z prymulkami albo miniszklarenki z ziołami, wiosennymi nowalijkami. Drobne dekoracje ustawiaj na tacy, jajeczka na płatach leśnego mchu, figurki obok siebie tworząc bajkowe kompozycje.
W oknie możesz powiesić gałąź przyniesioną ze spaceru, a na niej własnoręcznie malowane pisanki. Wieczorem zapal w oknie latarenkę – płomień świeczki tworzy po zmroku magiczną atmosferę.
Przeczytaj też: Pomysł na parapet – co na nim postawić, by był ozdobą wnętrza i jak urządzić wygodne siedzisko pod oknem?
Ozdoby wielkanocne na okno i parapet – kwiaty w pełnym rozkwicie
Uważasz, że wielkanocne dekoracje są trochę kiczowate? A może po prostu zmiana dekoracji domu co sezon wydaje ci się zbyteczna? Z pewnością jednak kochasz kwiaty. Zaakcentuj nadejście wiosny pięknym bukietem. To wspaniała ozdoba niezależnie od pory roku.
Wystarczy tylko dobrać rośliny i zdecydować się na styl wiązanki. Jedni lubią okazałe pęki kwiatów jednego gatunku, inni wolą fantazyjne koktajlowe, z różnych odmian. Wszystkie są piękne, jeśli w ich ułożenie włożysz serce i odrobinę fantazji.
Nasza rada: łącz efektowne okazy ze zwykłymi polnymi, zielone gałązki z suchymi trawami, nie bój się wykorzystać chwastów – też mają w sobie mnóstwo uroku.
No i wazon. Bez niego się nie obejdzie. Bogaty bukiet lepiej zaprezentuje się w prostym naczyniu, a urodę skromniejszego podbije dekoracyjna oprawa. Teraz wazony są w modzie, mają oryginalne kształty, piękne kolory i zdobienia. Bez kwiatów wyglądają jak prawdziwe dzieła sztuki, a co dopiero z roślinami? Gdzie je stawiać? Wykorzystaj okienny parapet, a na wielkanocne śniadanie przestaw na świątecznie nakryty stół – będą jego piękną ozdobą.
Dekoracje wielkanocne na okno i parapet – nowalijki, gałązki i wiosenne kwiaty
Nie od dziś wiadomo, że najpiękniejszą ozdobą są rośliny. A te, które kwitną wiosną mają najwięcej uroku – w końcu czekamy na nie tak długo. Jeśli więc nie wiesz czym przystroić wiosenny parapet okienny, postaw na naturę.
O komponowaniu bukietów już pisaliśmy, teraz warto wspomnieć o roślinach, które kojarzą się z Wielkanocą. Jeśli chcesz, by wykiełkowały na czas świąt musisz posiać je odpowiednio wcześniej. Niekwestionowaną gwiazdą wielkanocnych parapetów jest rzeżucha. Rośnie stosunkowo szybko, wystarczy więc wysiać ziarenka na wilgotne podłoże ok. 2 tygodni wcześniej. Jeśli będziesz regularnie zraszał ligninę już po dwóch dniach zobaczysz rozwijające się kiełki. Ma specyficzny zapach i jest dość ostra w smaku, ale to nie przeszkadza, by posypać nią wielkanocne jajka.
Trochę wolniej wschodzą owies i żyto, ale za to dywan z zielonych pędów pięknie wygląda na okiennym parapecie. Pamiętaj o zapewnieniu im słońca i wilgoci, a kiedy roślinki podrosną do ok. 10 cm o przesadzeniu ich do ziemi. Takie zielone listki są nie tylko bardzo dekoracyjne, ale i pysznie smakują w sałatkach, pastach, kanapkach.
W okresie Wielkanocy dobrym towarzystwem dla owsa, żyta i rzeżuchy będą wstawione do wody gałązki, które radzimy przybrać wydmuszkami i... wiosennymi kwiatami. Cięte bratki, stokrotki, prymulki wstaw do maleńkich fiolek z wodą i poprzyczepiaj do gałązek (można kupić specjalne szklane fiolki z klipsami) – będą cudnie wyglądać!
Dekoracje wielkanocne na drzwi – baranki, zajączki, kurczaczki i koguciki...
Każde miejsce jest dobre, by wykorzystać je na ustawienie dekoracyjnych drobiazgów. Przyzwyczailiśmy się, że ozdoby wielkanocne na drzwi najczęściej się wiesza…
Największą popularnością cieszą się wianki, którymi ozdabia się wejście do domu. Ale można też ozdabiać drzwi wewnętrzne. Dawniej, w kamienicach, przeszklone drzwi miały małe półeczki mocowane do szprosów. Teraz już rzadziej się zdarzają, ale jeśli takie posiadasz wykorzystaj tę niewielką i nietypową przestrzeń na ustawienie wielkanocnych ozdób.
Mogą to być na przykład świeczniki-ptaszki (jak na zdjęciu) albo gipsowe, ręcznie malowane koguciki-gwizdki, które spotyka się jeszcze na świątecznych odpustach. Są urocze i mają sporo wdzięku – święta wielkanocne to najlepszy czas, by pochwalić się kolekcją. Teraz rękodzieło jest w modzie, wykorzystaj to!
Takie ludowe „okazy” mogą ładnie komponować się z nowoczesnym designem tworząc wyrafinowany dla oka eklektyczny miks.
Jak udekorować parapet na Wielkanoc? Minipodarkami od zajączka!
Zwyczaj obdarowywania się prezentami podczas świąt Bożego Narodzenia znają wszyscy. Ale nie wszyscy wiedzą, że także w czasie Wielkanocy niektórzy wręczają sobie drobne upominki. Otóż okazuje się, że w niektórych regionach tradycja roznoszenia przez zajączka podarków jest bardzo popularna. W pierwszy dzień świąt króliczek zostawia w koszyczkach małe co nieco – najczęściej łakocie. To miły gest, który cieszy najbardziej dzieci, a te zaraz po wielkanocnym śniadaniu ruszają do ogrodu na słodkie... „łowy”.
Można nawiązać do tego sympatycznego zwyczaju szykując wielkanocne dekoracje domu. Zastanawiasz się jak udekorować parapet na Wielkanoc? Może ustaw na nim jajka-bombonierki. Włóż do środka minijajeczka z czekolady, cukierki lub bakalie... Taki słodki poczęstunek w ładnym „opakowaniu” z pewnością będzie miłą niespodzianką dla domowników.
Obok postaw w wazonie przyozdobione wydmuszkami gałązki, bukieciki ciętych kwiatów dla zapachu. Tak ozdobiony parapet przyciągnie spojrzenia odwiedzających gości i ucieszy rodzinę.
Pisanki, kraszanki, drapanki... Piękne i nietypowe ozdoby wielkanocne na drzwi
Ozdabiane piórkami, w koronkowych „sukieneczkach” albo oklejane kolorowymi bibułkami... Zwyczaj dekorowania wielkanocnych jajek zależy od regionu i lokalnej tradycji. Jedno jest pewne – wszystkie są wyjątkowe i aż się proszą by ozdobić nimi dom.
O tym, że jajko ma moc zwalczania złych czarów pisano już w pradawnych księgach i wykorzystywano tę cudowną właściwość, barwiąc jajka na wiele kolorów. Pierwsze pisanki powstały kilka tysięcy lat temu w starożytnym Egipcie, potem w Rzymie i Chinach. W Polsce najstarsza pochodzi podobno z X wieku. Już wtedy wierzono w magiczne właściwości zdobionych jajek. Zakopywano je w ziemi, by ta była bardziej żyzna i obrodziła w plony. Toczono je po grzbietach zwierząt gospodarskich, by zapewnić im zdrowie i długowieczność.
Dziś pisanki pełnią głównie rolę dekoracyjną. A gdzie najpiękniej się prezentują? Otóż okazuje się, że nie tylko w wielkanocnym koszyczku. Sposobów na podkreślenie ich urody jest wiele, a niektóre dość nietypowe. Jaja można nie tylko układać w misach na okiennym parapecie, ale też... wieszać na drzwiach.
Prosty zabieg, a efekt fantastyczny! Pisanki zawieszone na złotych sznureczkach wykończonych ozdobnym chwościkiem i doczepione do prostej mosiężnej ramki. Nieskomplikowana, a jakże dekoracyjna ozdoba, którą można powiesić na pomalowanych na ciekawy kolor drzwiach.
Zobacz też: Stroiki wielkanocne – jak przygotować dekoracje z jajkiem
Ryciny z zajączkami – wdzięczne i artystyczne ozdoby wielkanocne na okno
A na koniec dekoracje wielkanocne, które spodobają się miłośnikom sztuki – ryciny przedstawiające zajączki. Te na zdjęciu zostały przyczepione do dekoracyjnej ramy, ale przecież równie dobrze mogą prezentować się wisząc w oknie lub przeszklonych drzwiach.
Motyw zajączka może nie jest w sztuce bardzo popularny, ale każdy kto choć trochę interesuje się tą dziedziną zapewne zna słynną akwarelę Dürera przedstawiającą młodego szaraka czy obrazy Felixa Schlesingera, niemieckiego artysty z XIX wieku, który chętnie malował dzieci w towarzystwie tych uroczych zwierzątek, nie mówiąc o Chełmońskim, który uwiecznił na jednym ze swych obrazów zajączka wśród zbóż...
Zajączek obdarzony jest bogatą symboliką, dlatego stał się często używanym „emblematem” Wielkanocy. Figurki zajączków to, obok kurek, pisklaczków i baranków, najchętniej ustawiane w domu ozdoby. My proponujemy „ograć” je w trochę inny sposób. Wybrać najpiękniejsze ryciny czy grafiki i powiesić na okiennej ramie. To może nietypowa ozdoba wielkanocna na okno, ale z pewnością ucieszy tych, którzy nie przepadają za wielkanocnym przepychem.
Tekst: MD
Zdjęcia: materiały prasowe
Zdjęcie otwierające: westwing.pl