Światło wokół domu: wybieramy oświetlenie ogrodowe
DekoracjeŚwiecące kształty, delikatne lampiony i latarnie. Dyskretnie podkreślają architekturę, poprowadzą po ścieżkach ogrodu. Czasem delikatne, prawie niewidoczne rozświetlają otoczenie. Ale tworzą też zwracającą uwagę świetlną rzeźbę.
Dwa w jednym, czyli lampy, które świecą i zdobią, a czasem pełnią jeszcze dodatkową funkcję, np. mogą być stołkami albo donicami. W tych ostatnich umieszczamy rośliny, które po zapaleniu lamp stają się niezwykle efektowne. Kilka takich świecących obiektów stworzy w ogrodzie niezwykłą scenografię. Modne są też lampki i taśmy w kształcie roślin czy gałęzi drzew, wzbogacone o funkcję chromaterapii. Mogą zmieniać kolory i ożywiać ogród, kiedy nie ma w nim jeszcze kwiatów.
Oświetlenie ogrodowe: świecące kształty i dyskretne punkty
Jeśli nie przepadamy za zbyt mocnym światłem wokół domu, punktowo oświetlamy elewacje modnymi pionowymi wiązkami, a ogród rozjaśniamy lampami i reflektorkami wtapiającymi się w architekturę i zieleń. Bohaterem jest samo światło, a nie jego oprawa.
Przenośne lampy, latarnie i lampiony
By ciekawie podświetlić i udekorować ogród, trzeba wkopać w ziemię przewody, najlepiej przed założeniem samego ogrodu. Ale coraz więcej jest latarenek, lamp przenośnych, lampionów z bateriami i ledowymi żarówkami, które na długo starczają, zaś lampki solarne w ogóle nie wymagają ładowania czy baterii – wystarczy, że postoją dzień na słońcu.
Zobacz więcej inspiracji w galerii zdjęć
Tekst: Beata Majchrowska
Zdjęcia: Materiały prasowe