Modne kilimy i makramy na ścianę – wybieramy 10 najpiękniejszych dekoracji, które ocieplą wnętrza
DekoracjeKilimy, makramy i makatki wracają do łask! Czym zachwycają po latach? Niezmiennie ręczną robotą, naturalnymi materiałami, tradycyjną, nie zmienioną od wieków techniką i przede wszystkim dekoracyjnością. Piękne wzory, te współczesne, ale i interpretacje dawnych, tkane barwną przędzą, to piękna ozdoba ściany, która z powodzeniem może konkurować z obrazem. Wybraliśmy dla Was 10 najciekawszych kilimów i makram na ścianę.
Jak wygląda kilim? I co to jest makrama?
Czy wiesz, że kilim to tkanina użytkowa, która była znana już wieki temu? Najstarszy pochodzi z przełomu IV i III w. p.n.e. W Polsce kilimy zdobyły największą popularność w okresie międzywojnia. Ich odrodzenie nastąpiło w latach 60. i 70. XX w. Później zostały na jakiś czas zapomniane, a jeśli się pojawiały były odbierane jako niemodny i trącący myszką relikt PRL-u. Dziś znów są na fali! Wprowadzają do wnętrza mnóstwo przytulności i pięknie zdobią ściany. Słusznie traktowane na równi z obrazami, bo bez wątpienia są dziełami sztuki, i to jednej z najstarszych – sztuki tkackiej.
Jak odróżnić kilimy od innych tkanin? Przede wszystkim prawa i lewa strona są takie same – można go obracać, bo z każdej jednakowo pięknie wygląda. Jest sztywny, gęsty, odporny na upływ czasu – zrobiony z naturalnej przędzy, najczęściej wełnianej, nie zblaknie i nie wytrze się.
Czym różni się od makramy, która również zdobywa coraz większą popularność? Ta znana już w czasach starożytności sztuka wyplatania także zyskała u nas największe uznanie w latach 70. XX w. Wiążąc sznurki, beż użycia narzędzi typu druty czy szydełka, robiono naszyjniki, potem kwietniki, torby, biżuterię i wreszcie ozdoby, które wieszano na ścianach. Dziś do zaplatania makram używa się nici lnianych, konopnych, jedwabnych, ale też sizalu. Niekiedy farbuje się je na różne kolory – wprawni rzemieślnicy potrafią stworzyć na makramach piękne kolorystyczne gradienty.
Makatka to tkanina wieszana na ścianie, najczęściej haftowana lub malowana w efektowne wzory. O ile w przypadku kilimu krosna nie zastąpi żadna maszyna, a w przypadku makramy pracy rąk, tak współczesne makatki często robione są metodą cyfrowych nadruków, co nie znaczy, że nie są efektowne. Zobaczcie, jak pięknie można udekorować ścianę wieszając w salonie czy sypialni modne kilimy, makramy i makatki.
1. Nowoczesny kilim na ścianę – geometryczna kompozycja
Jak wam się podoba taki wzór na ścianie? Zarówno deseń, jak i kształt są geometryczne. Taki nowoczesny kilim na ścianie będzie piękną ozdobą współcześnie i eklektycznie urządzonego wnętrza. Najlepiej wyeksponować go w widocznym miejscu, bo naprawdę robi wrażenie.
Kilim został ręcznie zrobiony z wełnianej, pochodzącej z recyclingu przędzy, i jest do kupienia w trzech zestawieniach kolorystycznych: zieleni i błękicie, czerwieni i ciemnym burgundzie oraz beżu i terakocie. A jeśli znudzi się Wam jako dekoracja ścienna, możecie położyć go na podłodze – też będzie fantastycznie się prezentował. Obracajcie go co parę miesięcy, żeby zużywał się równomiernie – z obu stron wygląda tak samo pięknie.
2. Kilim na ścianę do nowoczesnego salonu – minimalizm czerni i bieli
Zanim wprawny rzemieślnik utka na krośnie kilim, ktoś musi wcześniej zaprojektować wzór. Najczęściej mierzą się z tym zadaniem uznani twórcy. Ten, na pozór nieskomplikowany, bo osadzony na dwóch kolorach i prostych figurach deseń, wymyślił grafik Edgar Bąk. Nowoczesny, minimalistyczny, ale z echem tradycji w tle. Każdy może go zinterpretować na swój sposób – jedni dopatrzą się w nim górskich wzniesień, inni zobaczą egipskie piramidy...
Ten nowoczesny kilim ze względu na niewielkie rozmiary będzie idealny do powieszenia na ścianie nad konsolą, niskim regałem czy stolikiem w salonie.
Zobacz też: Pomysł na ścianę za kanapą – 10 sposobów, jak ciekawie ozdobić ścianę w salonie
3. Ręcznie tkane kilimy na ścianę – modne kolory i graficzne wzory
W pastelowych błękitach, oliwkowej zieleni i czerni… Desenie na kilimach możemy dobierać do tych na poduszkach albo tapicerkach mebli we wnętrzu. Pamiętajmy jednak, żeby nie było ich zbyt wiele, bo zrobi się miszmasz, który z pewnością nie wpłynie dobrze na estetykę wnętrza.
Jeśli deseni nie ma dużo, to możemy pokusić się dopasowanie podobnego do kilimu dywanu w salonie – ważne, żeby tkaniny zgrały się kolorystycznie. Ten na zdjęciu robiony jest z ręcznie farbowanej wełnianej przędzy, dlatego każdy egzemplarz nieco różni się od siebie odcieniami. Jest gęsto tkany i zwarty, o czym można się przekonać gładząc go ręką. Bo ręcznie tkane kilimy działają na nasze zmysły. Mają przyjemną zwartą, supełkową strukturę wyczuwalną pod dłonią, a naturalna przędza dodatkowo cudownie pachnie.
4. Kilim na ścianę zamiast obrazu – jak portret
Ten kilim został zrobiony maszynowo z bawełny szenilowej, ale ma tak efektowny wzór, że z powodzeniem można zastąpić nim obraz na ścianie. Jest miększy w dotyku od klasycznych kilimów, odporny na zagniecenia i łatwy w utrzymaniu w czystości. Piękny wzór dostępny jest w trzech rozmiarach, z łatwością dopasujemy go do małej i całkiem sporej ściany w salonie albo sypialni.
Portret inspirowany kubistycznymi kompozycjami, doda dynamiki i kolorytu minimalistycznym aranżacjom w stonowanych tonacjach, ale pięknie się też wkomponuje we wnętrze urządzone w duchu maksymalizmu.
Zobacz też: Ściana za łóżkiem w sypialni – 10 pomysłów, jak ją ciekawie wykończyć i udekorować
5. Nowoczesna makatka na ścianę w salonie – jak artystyczna tkanina
Ta makatka została uszyta z bawełnianej tkaniny w piękną geometryczną kompozycję. Efektowny deseń łączy kontrastowe zestawienia delikatnych odcieni rożu, bieli i perłowej szarości z mocniejszymi akcentami czerni, brązów i butelkowej zieleni.
Tak wysmakowana kompozycja może być ozdobą ściany w sypialni, salonie, holu, ale też jak przekonuje producent, tkaninę możesz przewiesić przez fotel czy nonszalancko narzucić na sofę, bo jest mięciutka i ładnie się układa. Wykańczają ją brzegami krótkie, ale gęste frędzle.
6. Dywan na ścianę – przytulny dodatek, który ociepli dom
Co zrobić, żeby pokój był przytulniejszy? To proste! Powieśmy na ścianie dywan, ale mięciutki, typu shaggy, z długim włosem nowozelandzkiej wełny.
Taki abstrakcyjny wzór w odcieniach czekoladowego brązu i ciepłego beżu aż chce się pogłaskać. Nawiązuje do modnej teraz stylistyki lat 70. XX w., ale wygląda bardzo nowocześnie. Sprawdzi się na gładkiej ścianie, z delikatną strukturą dekoracyjnego tynku, na szlachetnie wyglądających przecierkach... Jeśli powiesimy go w ramie ze sztukaterii zyska dodatkowo piękną oprawę.
Zobacz też: Jak ocieplić wnętrze dodatkami? Wypróbuj 4 proste triki, które ocieplą wystrój mieszkania!
7. Nowoczesny kilim na ścianę – ozdoba o ciekawej strukturze
Kilim w jednym kolorze też może być atrakcyjny. Kolor ustąpił tu miejsca efektownej strukturze. Bawełniana przędza została tak poprzycinana, że tworzy na powierzchni wklęsłe i wypukłe wzory. To nie tylko oryginalna ozdoba, ale świetny sposób na wygłuszenie wnętrza – powieszony na ścianie doskonale tłumi dźwięki. W komplecie ma estetyczny drewniany drążek do zawieszenia.
8. Makrama na ścianę – unikatowa dekoracja wnętrza
Przyznacie, że ta dekoracja nie ustępuje w niczym kilimowi? To unikatowe dzieło sztuki, bo w całości została zapleciona przez holenderską artystkę Riannę Aarts, która specjalizuje się w makramach. Do jej wykonania użyła naturalnych, ręcznie farbowanych włókien – wełny, która nadaje niesamowitej miękkości, i bawełny.
Całość zachwyca harmonijną paletą kolorów i mieszanką faktur. Duże supły łączą się z mniejszymi pętelkami tworząc przyjemną w dotyku strukturę. Deseń o płynnej linii przypomina łagodny górzysty krajobraz albo falę – w połączeniu ze stonowanymi odcieniami ziemi wniesie do wnętrza mnóstwo pozytywnej, kojącej energii.
9. Modna makrama na ścianę w salonie – piękne gradienty
Ta makrama wygląda jak element misternej koronki oderwanej od ludowego stroju – tyle, że w większej skali. Zapleciona z bawełnianych sznurków tworzy z supełków delikatnie ażurowe wzory. Piękną ozdobą są długie frędzle, które dodatkowo zostały na końcach ufarbowane. Naturalny pigment w kolorze butelkowej zieleni tworzy efektowne kolorystyczne gradienty.
Taka makrama będzie unikatową ozdobą ściany w salonie urządzonym w stylu vintage. Zaprojektowała ją i wykonała holenderska artystka specjalizująca się w dekoracyjnych tkaninach na ścianę – Rianne Aarts.
Zobacz też: Tapeta na ścianie w salonie – 7 pomysłów, jak ją modnie i ciekawie zaaranżować
10. Dekoracyjna makrama na ścianę – pleciona jak warkocz
Makramy to świetne propozycje dekoracyjne do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim czy boho. Zrobione w całości z naturalnych materiałów ładnie się komponują z drewnem, kamieniem, lnem, jutą czy meblami zaplatanymi z bambusa. Ta na zdjęciu została zrobiona z runa – ciasno wiązane tworzy miękkie kulki zakończone frędzlami, które przypominają luźno wiszące na ścianie warkocze. Makrama jest bardzo mięsista, przez co równo przylega do ściany – możesz powiesić ją nad stołem w jadalni, niską ławą w salonie albo przy łóżku w sypialni. Razem stworzą miły, przytulny zakątek.
Zobacz więcej modnych kilimów i makram na ścianę w galerii zdjęć
Tekst: MD
Zdjęcia: materiały prasowe
Zdjęcie główne: Dorado, kilim tkany techniką żakardową z płaskim splotem, powstał jako hołd dla Pabla Picassa, dwm24.pl